Russellův ledovec aneb ledová stěna, západní Grónsko
Turistické cíle • Sport a rekreace • Ledovec
Russellův ledovedc je ledovcový splaz v západním Grónsku ve správní jednotce Qeqqata, který se nachází přibližně 25 km od mezinárodního Letiště ve vesnici Kangerlussuaq. Tenhle splaz je v podstatě jedno z mnoha zakončení grónského ledovcového štítu, který pokrývá přes 80 % Grónska. Dá se k němu pohodlně dojít po přibližně jednom či dvou dnů pochodu z Letiště či pokud máte štěstí, tak za dvě hodiny jízdy autem, když někoho stopnete. Pro svojí blízkost k letišti a vzhledem k tomu, že tahle část ledovce je stále aktivní a ročně se posunuje rychlostí přibližně 25 metrů za rok, tak je častým turistickým cílem, který rozhodně stojí za návštěvu, jelikož patří k tomu nejhezčímu, co se dá v této části Grónska spatřit.
Všude na západ od ledovce se nachází typická tundra, kde nenajdete žádné vzrostlé stromy, ale pouze mechy, lišejníky a nízké traviny či zakrslé keře. Do toho se v oblasti vyskytuje velké množství majestátních pižmoňů spásající zdejší vegetaci, sobů, polárních lišek a zajíců. Až na ty pižmoně a mráz se tam člověk nemusí bát ničeho. Naštěstí totiž v téhle části Grónska polární medvědi nežijí.
Ale zpět k ledovci, přímo z pod něho a kolem teče řeka Akuliarusiarsuup Kuua, ve které je nepitná voda a v jejím korytě se nachází tekuté písky, proto se neradí tudy chodit a vodu ani v nouzi pít. Naproti ledovci se pak nachází obrovské jezero Aajuitsup Tasia, které když budete chtít obejít, potřebujete minimálně dva dny chůze.
Je jen škoda, že se k ledovci dá jen obtížně v tomto místě přiblížit, jelikož po většině délky kolem něho teče poměrně divoká řeka. Když si ale sednete na protější skálu a budete naslouchat, často uslyšíte a taky uvidíte, jak se kusy ledu odlamují a padají do řeky či jen se olamují o sebe. Pozorovat tyto přibližně 50 metrů vysoké majestátní rozviklané ledové stěny stojí skutečně zato.