Synagoga Úsov - Mohelnicko
Turistické cíle • Památky a muzea • Synagoga
Historie:
Dnešní synagoga byla vystavěna v letech 1783-4 a užívána až do r.1938, kdy ji den po tzv. Křišťálové noci místní nacisté uvnitř zdemolovali. V roce 1949 synagogu odkoupila a následně adaptovala pro své bohoslužebné účely českobratrská církev evangelická. V roce 1993 budovu koupila zpět Nina Hofmannová z Anglie a věnovala ji Židovské obci. Předkové paní Hofmanové žili v Úsově v 18. a 19. století. Stavební opravy a restaurování vnitřní výmalby a odkrývání vzácných nápisů si vyžádaly několika milionové náklady, které byly hrazeny za finanční asistence Okresního úřadu Šumperk, Olomouckého kraje, Ministerstva kultury ČR, Nadačního fondu obětem holocaustu, Českoněmeckého fondu budoucnosti a nadace Hanadiv.
Současnost:
Synagoga byla slavnostně otevřena v červnu 2008 – sedmdesát let po Křišťálové noci. Synagoga je nyní přístupná veřejnosti denně mimo pondělí 9-13, 14 -17 hodin. Součástí expozice, kterou zřídilo občanské sdružení Respekt a tolerance je i studovna s knihovnou.
Kde ji najdete :
na malém návrší těsně u Náměstí Míru v Úsově, je viditelně označena.
Zajímavost :
je pravidelně s židovským hřbitovem navštěvována žáky uměleckých škol z Prahy, kteří malují synagogu i poetický hřbitov.V itinerářích cestovatelů je vyhledávaným cílem.
Najdete v okolí - další židovské památky :
- pamětní desku židovského básníka Vlastimila Artura Poláka, který se v Úsově narodil.
V Úsově jěště stojí za podívání :
Úsov – muzeum lesnického školství na Moravě,
Stálá galerie akademického malíře Lubomíra Bartoše
a Hádanky pánů z Vlašimi.