1420 - bitva u Sudoměře
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Skoro na den přesně po 598 letech jsme se vydali na výlet do míst, kde Jan Žižka z Trocnova svedl 25. března 1420 vítěznou bitvu s vojskem katolických šlechticů.
Na místo bitvy jsme došli po turistickém značení z nedaleké obce Kestřany, kam jsme dojeli autem.
Za čím jedeme?
Kestřany - obec o níž první písemná zmínka pochází ze začátku 14. století. Velkou zajímavostí obce jsou dvě středověké tvrze ze 14. století, barokní zámek ze 17. století, který je v současnosti narozdíl od tvrzí v katastrofálním stavu a bývalý gotický kostel sv. Kateřiny přestavěný do své nynější podoby v 19. století.
Z Kestřan se vydáváme na cestu po modré značce směrem na rozcestí Velký Markovec.
Hned za Kestřany se vyplatí sejít malý kousek z trasy modré značky a na břehu řeky Otavy si prohlédnout kapli Kalvárie. Dal ji podle pověsti postavit v 17. století důstojník francouzské armády, když se zde ukryl pod hromadou prádla, kterou zrovna na břehu řeky praly místní ženy, před nepřítelem.
Na rozcestí Velký Markovec přejdeme na zelenou značku, směr Sudoměř-Žižkova mohyla.
A zelená značka nás zavede právě do míst, kde se slavná bitva uskutečnila. Prochází totiž po hrázi Škaredého rybníka a rybníka Markovec, kde se kdysi opevnil vozovou hradbou Žižka před několikanásobně větším vojskem kališnických pánů. Nejenže byl Žižka vyjímečný vojevůdce a stratég, což dokázal výběrem místa pro svou obranu, ale v této bitvě mu přálo i štěstí. V čase uskutečnění bitvy se podle dochovaných zpráv nebe zatáhlo a v nastalé polotmě se spousta kališnických vojáků pobila mezi sebou. Druhým štěstím bylo, že v době bitvy byl vypuštěný Škaredý rybník a těžká jízda kališníků se snažila právě přes něj dostat k Žižkovu srdnatě se bránícímu vojsku. Byli však polapeni v hlubokém bahně vypuštěného rybníka a tam je pak lehce oddění husiti pobili.
Na památku na toto slavné Žižkovo vítězství byl na vyvýšenině mezi oběma rybníky postaven při příležitosti pětistého výročí bitvy památník nazývaný Žižkova mohyla.
Z rozcestí Sudoměř-Žižkova mohyla se vrátíme po modré značce kolem rybníka Markovec zpět do Kestřan.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po cestě z vlastních zásob, po putování jsme se zastavili občerstvit se v Kestřanech v místní restauraci Platanovice.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Do míst bitvy jsme dorazili nevědomky poslední březnový víkend, kdy se zde každoročně koná rekonstrukce bitvy. Jelikož jsme u památníku byli dopoledne, bitva se ještě nekonala, ale už se začínali srocovat šiky kališníků i husitů.
Také nás velice zaujali obě dvě středověké tvrze v Kestřanech.
Ostatní informace
Kestřanské tvrze jsou v soukromých rukách. Majitelé se o ně starají a když zrovna budou na tvrzi přítomni, určitě vás těmito krásnými a zajímavými středověkými stavbami provedou.