Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou • Za sportem • Do přírody • Na golf • Na hory • Na kole
Přímé letecké spojení z Prahy na Kypr (po konci klasické letní sezóny) aktuálně není možné, turisté tak musí letět s přestupem. My jsme letěli přes Vídeň, ale je možné využít i trasy přes Atény. Do Vídně to je necelá hodinka letu, z Vídně do Larnaky pak něco přes 3 hodiny.
Pokud milujete adventní atmosféru = vůni svařeného vína, nebo punče – radujete se z každé sněhové vločky jako dítě, broukáte si koledy a nadšeně zapalujete svíčky na adventním věnci – pak pro vás asi Kypr nebude úplně tou pravou destinací k prožití Adventu…
Patříte-li ale ke skupině lidí, která si: sněhovou vločku studící za límcem a kapku u nosu (z toho příšerného sychravého počasí), tlačenici v obchodech a u stánků, věčnou tmu bez sluníčka – ráda odpustí, pak je Kypr tím pravým a relativně dostupným místem pro vás.
Teplota vzduchu na Kypru se na přelomu listopadu a prosince pohybuje kolem příjemných 20 – 25°C. Sluníčko, stejně jako u nás (pokud ho tedy vůbec vidíme) zapadá poměrně brzy a v 17:00 je tma jak v ranci. V noci pak teploty klesají i k 10°C. Protože je ale moře ještě slušně prohřáté, může se v něm koupat i běžně „neotužilý“ jedinec (voda má i v tomto období kolem 20 – 22°C). Sluníčko svítí, příjemně hřeje - azurová obloha nad hlavou. Přes den si vystačíte s tričkem a kraťasy, večer pak přidáte mikinu. To je běžný „teplotní“ obrázek dne na Kypru v adventním čase.
Pro Pravoslavnou církev jsou hlavním svátkem v roce Velikonoce, Vánoce jsou na Kypru hlavně svátkem „komerce a konzumu“. Na každém rohu na vás bude vykukovat plastový Santa, nebo možná Děda Mráz (nějak ty dva těžko rozlišuji). Spíš to ale bude asi Santa, protože dárky naděluje 25.12. ráno. Ozdobené vánoční stromy/ky a světelná výzdoba jsou v ulicích podobné, jako u nás. Jen tu k tomu všemu mají navíc palmy, šumění moře a bez slunečních brýlí se neobejdete.
Mimo koupání v moři (které je pro náš suchozemský národ vždy atraktivní) příjemné klima láká i k poznávání dalších krás ostrova a k různým výletům. Jako poměrně přízemní člověk nezačnu výčtem památek, ale soustředím se na "dary země". Přelom roku je časem sklizně citrusů – přiznám se, že když byly za bolševika mandarinky jen na Mikuláše, tak jsem jako dítě snil o tom, že si někdy utrhnu mandarinku (banán, nebo pomeranč) přímo ze stromu. Na Kypru si tento sen můžete bez problémů splnit (pokud jste tedy snili o tom stejném). Banány se pěstují pouze na západě ostrova, v okolí Pafosu. Ve stejné oblasti můžete narazit i na pole s Podzemnicí olejnou – buráky mám taky tak nějak spojené s Mikulášem?!? Další důležitou plodinou jsou olivy. Na olivovníky narazíte téměř na každém kroku a při troše štěstí, při svých výletech po ostrově, najdete i některý z lisů, kde se olivy mění na olej. To je jedna z komodit, kterou se vyplatí si z Kypru odvézt domů.
Když už jsem u těch nákupů – velmi dobrým dárkem pro milovníky sladkostí jsou „Papadopulosky“ (trubičky s čokoládovou náplní) – ty se dají běžně sehnat i v Řecku. Typicky kyperský je pak sýr Haloumi (ideální pro grilování, má slanější chuť a při tepelné úpravě se neroztéká!!!). Starším 18 let pak lze doporučit Commandarii (podobný produkt jako Portské víno, vyrábí se z bílého vína a krásnou medovou barvu získává při zrání v sudech. Commandaria má vyšší obsah alkoholu a cukru). Z hroznů vína se vyrábí i pálenka Zivania.
Dle některých historických pramenů je Kypr kolébkou vína – jako nápoje! Kyperská vína jsou většinou sušší – ono se také není čemu divit, protože těžká sladká vína by při zdejším klimatu asi udělala konzumentům „těžkou hlavu“. Proto doporučuji před nákupem dostatečně ochutnávat :o)!
Příjemné „zimní“ klima nahrává jak pěší, tak cykloturistice. Dáváte-li přednost pohybu v kopcovitém terénu, pak je pro vás jistou volbou pohoří Troodos, s nejvyšší horou Olymp s výškou 1 952 metrů. V zimním období je ale nutné i tady počítat s možností, že napadne sníh a teploty jsou úplně někde jinde, než výše zmiňované u moře. Má to ale zase tu výhodu, že si můžete zalyžovat na sjezdovce, pak skočit do auta a následně se vykoupat v moři. Takových míst na světě zase tolik není – navíc pár hodin letu od ČR.
Ti ostatní, kteří zůstanou (podobně jako já) raději v teple a dýchají svěží, prosolený mořský vzduch, mohou využít nespočet promenád podél mořského pobřeží. Pafos, Limassol, Larnaca i Ayia Napa – ve všech těchto městech jsou přístavy a u nich vybudované krásné promenády s tavernami a krámky. I podél většiny hotelů se můžete vydat na procházku, buď přímo po pláži, nebo po chodnících s lavičkami. Hotely většinou mívají krásně upravené zahrady plné palem a kvetoucích keřů. Na jedné straně nádherné zahrady plné květů a zeleně, na druhé straně šumící, vonící moře - nad hlavou hřející slunce a modrá obloha… - doma mlhavo, zima, ledovka a začínající chřipková epidemie :o)))! Ten kontrast je brutální, až by se člověk začal rouhat a osočovat Praotce Čecha za to, že se nevydal z Řípu ještě o fous víc na jih. Med mají na Kypru taky a mléko by se určitě také nějaké našlo!
Z míst a památek, které si na Kypru rozhodně nemůžete nechat ujít, bych doporučil mozaiky a Královské hrobky v Pafosu, klášter Agios Neofytos a poustevnu Encleistra nedaleko od Pafosu. Pochopitelně nelze vynechat místo Petra tou Romiou, kde se dle legendy zrodila z mořské pěny bohyně krásy a lásky Afrodita. Archeologické naleziště Kourion nabídne pohled na pozůstatky antických veřejných lázení a hlavně amfiteátr s úžasnou akustikou. Amfiteátr býval využíván jak pro divadelní představení, tak i pro gladiátorské hry – ty už se zde v současnosti naštěstí nekonají…
Kyperská gastronomie má klasický středomořský výraz - spousta zeleniny, ryby, mořské plody a masem se také nešetří . Ostatně o gastronomii na Kypru jsem psal již dříve, v samostatném článku.
Pár tipů na ubytování:
Teplo, sluníčko, moře, skvělé jídlo a v neposlední řadě i fakt, že pláže, které jsou v sezóně poměrně dost zaplněné, máte na přelomu listopadu a prosince téměř sami pro sebe!