Kam a jak jedeme?
Přes toto město jsme jezdili do Saského Švýcarska – do
Bastei a na
Pfaffenstein. Tady mne fascinovaly dvě stavby – kostel a výtah, na mapě označený jako rozhledna.
Za čím jedeme?
Je to malé lázeňské město. Leží na pravém břehu Labe jen 9 km od
Hřenska. Evangelický farní
kostel St. Johanniskirche stojí v centru obce. Jeho masivní osmibokou věž nelze při průjezdu městem přehlédnout. Malá kaple zde stála již v 15. století, věž byla přistavěna r. 1645. Během 17. a 18. byl kostel po ničivých požárech rozšířen.
Kousek od hlavní silnice na východ od kostela je další zajímavost - historický osobní výtah Personenaufzug, který umožňuje turistům snadno se dostat od řeky do lesa nad skalami v místní části Ostrau. Jeho stavbu r. 1904 inicioval a financoval zdejší hoteliér Rudolf Sendig. Překonává výškový rozdíl 47,76 metru. Kabina se pohybuje v 52,26 metru vysoké secesní ocelové konstrukci čtvercového průřezu. Základna má stranu dlouhou 2,3 metru, u horní stanice je šířka konstrukce již jen 1,6 metru. Odtud vede na vrchol skal historická lávka. Od počátku byl výtah poháněn elektrikou. Pohon byl v průběhu let upravován, v letech 1989 - 1990 dostal novou, bohatě prosklenou kabinu. Celé zařízení je od r. 1954 chráněnou technickou památkou. Výtah má být v provozu. Když jsme projížděli v pondělí, byla u vchodu cedule, že dnes je výtah z technických důvodů uzavřen. Bohužel to samé tam bylo druhý den. Pak jsme tam už nejeli. Tohle nás skutečně mrzelo.
Obec se táhne podle Labe. Schmilka je její část jen kousek od našich hranic. Jen pár domů je při hlavní silnici, ostatní jsou v úzkých uličkách v hlubokém údolí mezi skalami. Je zde řada skutečně namačkaných malých domků, dřevěných, hrázděných s nádhernými malovanými fasádami. Bohužel to ani nejde pořádně vyfotit. V kamenném korytě tam teče potok, který sloužil jako pohon pro zdejší mlýn již ve 2. pol. 17. století. V 19. století sloužil jako hostinec a poskytoval ubytování. Samozřejmě, že ne věčně. Neudržovaná budova chátrala, až byl mlýn uzavřen. Až r. 2012 došlo k rekonstrukci, dokonce byl obnoven i provoz mlýna. Vznikla zde i malá pekárna. R. 2015 se sem vtěsnala ještě přístavba, ve které vznikl malý pivovar Braumanufaktur Schmilka. Jak je to tu všechno malé a těsné, chvilku jsme se nemohli zorientovat. Všude je psáno Braumanufaktur, vidíme basy s prázdnými lahvemi, pekárnu i mlýn, za oknem dokonce i varnu. Vše je však zavřeno, vždyť je pondělí večer. Až jsme objevili otevřenou zahradní restauraci, dokonce s českou obsluhou. Doporučili nám polotmavé pivo jako nejlepší z nabídky. To bylo skutečně dobré. Vypili jsme ho na malé zahrádce s výhledem na mlýnské kolo. Tady to skutečně nemělo chybu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvení mohu doporučit v minipivovaru ve Schmilce. Snad ho tam někde pod střechou čepují i v zimě.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíc se mi líbila Schmilka, i když tam bylo také rušno. Takovéhle úzké uličky a roubené domky se mi však líbí. Auto je vhodné nechat na parkovišti u řeky a vše si hezky v klidu projít pěšky. Vjezd dovnitř z vlastní zkušenosti nedoporučuji.
Ostatní informace
Celá tato oblast na pravém břehu Labe od hranic až do centra Bad Schandou je protkána velkým množstvím
turistických tras, kterými se dostanete do skal Saského Švýcarska, ale také k
rozhledně Rathmannsdorfer Aussichtsturm. Stačí si vybrat tu svou.
Na druhém břehu řeky vede
cyklotrasa, i tam však jsou turistické trasy.
Poslední aktualizace: 6.10.2019
Bad Schandau – historický osobní výtah (historischer Personenaufzug) a minipivovar Braumanufaktur v části obce Schmilka na mapě
Kvalita příspěvku:
3
turisté zde byli a hodnotili
4,33
Diskuse a komentáře k Bad Schandau – historický osobní výtah (historischer Personenaufzug) a minipivovar Braumanufaktur v části obce Schmilka
Z 50 m výšky je vidět Bad Schandau a Labe. Úžasný zážitek z tohoto výtahu, který vede do Ostrau,…