Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
JEdeme na zámek do Jaroměřic nad Rokitnou. JAK se do jaroměřic dostanete??? takže...Jaroměřice se nachází u Moravských Budějovic a z Budějovic jedeme po silnici 152. až do Jaroměřic. z Budějovic je to cca 9.1km. Nejlepší cesta je autm ale mužeme jet také vlakem který jezdí přímo do Jaroměřic.
Za čím jedeme?
Mužeme navštívit barokní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou a nebo jít na procházku a vypravyt se hledat našeho největšího žijícího hraboše v ČR.
Pokud chcete vidět našeho největšího hraboše, vydejte se na procházku podél Štěpánovického potoka. Ve vodě i na břehu v úseku od mostu u pekárny po most na Ratibořice můžete spatřit Ondatru pižmovou. Je to savec z čeledi hrabošovitých, zavlečený do Evropy ze Severní Ameriky. Tento vodní savec, obývá řeky, jezera i rybníky na celém území České republiky, kromě nejvyšších pohoří. Staví si nory ve březích, kde vyvádí až čtyřikrát ročně kolem 5 až 14 mláďat. Je velmi dobrý plavec, i když nemá plovací blány. Obratně se i potápí pod vodní hladinu, kde pátrá po potravě, kterou nejčastěji tvoří malé ryby, vodní rostliny nebo měkkýši, někdy i mrkev, jablka a ořechy. Je velká asi přibližně 30 cm, může ale dorůstat mnohem větších rozměrů. Ocas má jen o málo kratší než tělo.
Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří k nejmohutnějším architekturám
1. pol. 18. stol. u nás i v Evropě. Řadí se mezi nejnavštěvovanější památky Vysočiny. Původní středověká tvrz byla koncem 16. stol. přestavěnana renesanční zámek, který se dochoval ve zdivu nynější barokní budovy. Do barokní podoby byl zámek přebudován za nejvýznamnějšího rodu, který vlastnil jaroměřické panství, Questenberků v letech 1700 - 1737.
Projekt přestavby vypracoval známý rakouský architekt J. Prandtauer. Současně
s budovami vznikla i zámecká zahrada francouzské typu. Na druhé straně říčky Rokytné, na jejíchž březích se park rozkládá, pokračuje rozsáhlá část v anglickém stylu. Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice nad Rokytnou centrem kulturního života, který zde organizoval Jan Adam Questenberk (1678 - 1752). Jaroměřice tehdy měly velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní kapelu. Kapelníkem zámecké kapely byl také známý český hudební skladatel František Václav Míča, který je autorem vůbec první české opery O založení města Jaroměřic.
Zámecká instalace je stylovou rekonstrukcí barokního sídla i interiéru 19. století. Jednotlivé místnosti jsou zařízeny podle jejich bývalých funkcí a navráceny účelům,
ke kterým dříve sloužily. Jsou v ní také zastoupeny dobové hudební nástroje
a další mobilie související s hudebním životem na zámku, jako připomínka slavné hudební minulosti.
V blízkosti barokního zámku Jaroměřice nad Rokytnou lze navštívit farní Kostel Sv. Markéty, postavený spolu se zámkem v duchu vrcholného baroka.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Hotel opera v Jaromeřici je to sice krásný hotel ale už asi nikdy bych tam nešla nato že jsme tam byli ve třech lidech tak sme za ubytování dali víc než za jídlo takže příště asi jinýubytování ale jinak je to tak krásný za jednolužkový pokoj chtejí 480kč na den My jsem tam přijeli a melli volno jen v apartmánu pomalu za 1300,- takže nic moc ale stálo to za to co jsme vyděli...
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
ubytování je drahé na to že to bylo mimo sezony a jinak líbyl se nám moc zámek co jsme nafotily se mužete podívat jsou tam docela zdařilé fotky zákmku i města tak mužete posoudit jestli to stálo za to??
Ostatní informace
vstupn do zámku je 85 kč dospělí a děti 40,- ubytování v opeře bylo za jednolužkoví pokoj 480 za den a apartmány byli 1280kč dale jídlo se dalo pořídit spíš vlastní než ho kupovat v restauraci se to neviplatí je to drahý a malé porce to chce když do restaurace tak mimo Jaroměřice..
Na výlet vlakem
do jaroměřic přímo jezdí i vlaky tak se mužete vydat na cestu i vlakem a udelat si krásnou procházkku