Loading...
Tipy na výlet • Celodenní výlet • Do přírody
Dnes se projdeme v okolí Bělé pod Bezdězem, které je neprávem trochu stranou zájmu turistů. Z vlakového nádraží v Bělé pod Bezdězem, vzdáleného od centra města cca 3,5 km, půjdeme po červené značce. Než dojdeme na náměstí míjíme zámek ve kterém sídlí městské muzeum. Zámku do jeho původní krásy ještě mnoho chybí a část jeho areálu je využito i na byty, ale v jeho prostorách je možné v prvním patře navštívit muzeum, které se pyšní krásně malovanými stropy. O poschodí výše je regionální výstava, vstup zdarma, kde vám ochotný průvodce vše vysvětlí a ukáže a s nadšením popovídá o tom, co se na zámku již podařilo opravit a jaké plány mají na další jeho zvelebení.
Od zámku je to do centra městské památkové zóny již jen kousek. Na krásně upraveném náměstí si mj. můžeme prohlédnout morový sloup z r. 1681, renesanční radnici z r. 1613 upravenou v polovině 19. století, v jejíž zdi je zabudována míra délky českého lokte. Po prohlídce náměstí pokračujeme k České bráně, která je součástí bývalého Městského opevnění ze 14. století.
Za bránou pak najdeme turistický rozcestník, od kterého pokračujeme po zelené značce na Valdštejnsko. Jdeme tou přímou trasou od brány, značka za chvíli opustí městskou zástavbu. Z cesty volným terénem před sebou vidíme krásně hrad Bezděz, po chvíli se značka vnoří do lesa a cesta nás dovede na Valdštejnsko, což je kruhová mýtina se zbytky bývalého zámeckého komplexu. Dnes v místě stojí jen dvě stavby. Jsou zde také k vidění dvě sochy granátníků v nadživotní velikosti, které dal zhotovit F. A z Valdštejna, na paměť kompanie granátníků, kterou postavil proti Prusům za války v letech 1740-1746. V odpočinkovém altánu můžeme chvíli posedět a představit si jak to zde asi vypadalo.
Dále pokračujeme po modré značce, která nás vede k rozcestí U Maršů, kde byl údajně před válkou vyhlášený hostinec, dnes tomu nic nenasvědčuje, že tu v minulosti byl čirý ruch. Do Bělé pod Bezdězem, k výchozímu místu u České brány se vrátíme nejdříve po žluté a od rozcestí V Lázku po zelené značce.
Na nádraží v Bělé pod Bezdězem doporučuji pokračovat od rozcestí po modré značce, která vede kolem místního koupaliště a pokračuje zajímavým údolím až na rozcestí Sahara-Krupská silnice a dále k rozcestí Vlčí důl. Z okraje lesa, kterým vede pěšina, vidíme Bělou pod Bezdězem. Na rozcestí Vlčí důl zatočíme vlevo a po již známé červeně značené cestě dojdeme na vlakové nádraží.
Navštívíme městskou památkovou rezervaci Bělou pod Bezdězem. Náměstí a jeho okolí je krásně upraveno s řadou historických památek.
Podíváme se do míst, kde v minulosti šlechta trávila čas při honech. S šesti barokních pavilonů stojí jen dva, jeden z nich, Auerspegův je využíván jako myslivna.
Já jsem nevyužil žádné z restauračních zařízení.
Vezměte si do batohů základní občerstvení na celodenní výlet.
Zaujalo mě krásně upravené náměstí s množstvím historických památek a zbytky opevnění města s Českou bránou.
Sochy dvou granátníků na Valdštejnsku stojí také za pozornost.
Odkaz na muzeum v Bělé pod Bezdězem
CENÍK:
Základní vstupné: 30,- Kč
Zlevněné vstupné: 15,- Kč