Vracíme se z dovolené v Jizerských horách. Před sebou máme poslední rozhlednu, která je součástí rozsáhlého víceúčelového areálu.
Za čím jedeme?
Vrchbělá byla obec, která se rozkládala na říčce Bělá necelých 20 km na severozápad od Mladé Boleslavi. Oblast byla osídlena v letech 1337–1346. Název Vrchbělá je znám až od r. 1418, v té době byla osada součástí panství Berků z Dubé. Během třicetileté války zanikla, ale byla obnovena Albrechtem z Valdštejna pod názvem Neudorf. Až do počátku 20. století zde, ale i v ostatních vesnicích žili převážně němečtí občané, kteří se po válce museli vystěhovat. Svoje domovy však muselo opustit i ostatní obyvatelstvo, protože vládním rozhodnutím ze dne 6. 6. 1950 zde byl ke dni 1. července 1950 vyhlášen Vojenský újezd Ralsko, později známý jako Vojenský výcvikový prostor Ralsko. Vrchbělá ležela na jižním okraji tohoto vojenského prostoru. Nejdříve prostory využívala Československá armáda, po r. 1968 se sem nastěhovala Sovětská armáda. Na území vsi Vrchbělá bylo vybudováno ubytovací centrum pro sovětské vojáky a jejich rodiny, vznikl zde tankodrom a dopadová plocha. Zničena byla i říčka Bělá a zdejší malá rybniční soustava.
Zdevastovaný prostor vojsko opustilo r. 1991. Areál se začal měnit v ruiny. Prováděl se zde pyrotechnický průzkum, zjišťoval se stupeň kontaminace půdy, postupně se odklízel stavební odpad. Koncem 90. let v místě bývalého tankodromu byla bez povolení vybudována motokrosová trať klubu SCM Bělá pod Bezdězem. I když byla časem zlegalizována, nebyla mu r. 2010 nájemní smlouva prodloužena. Plánovalo se zde vybudování rozsáhlého volnočasového areálu. Kolaudace proběhla na jaře 2016. Dne 1. srpna 2016 byla slavnostně zpřístupněna rozhledna, celé centrum byla slavnostně otevřeno 23. srpna 2016. Jeho součástí je velké parkoviště pro auta i autobusy, hotel Relax se 48 lůžky a restaurací pro 90 osob i plocha na táboření. Návštěvníci mohou využívat zdarma 7 km dlouhou in-line dráhu, je zde půjčovna kol a in-line bruslí, dětské hřiště s dřevěnými prolézačkami i nafukovacími trampolínami, malá ZOO. V těchto místech jsou i toalety a bufet. Jediný zpoplatněný vstup je do lanového centra. V areálu je i několik přístřešků pro odpočinek. Na okraji areálu (700 metrů od parkoviště) je 26,5 metrů vysoká dřevěná rozhledna s ocelovými prvky. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 22 metrů vede 110 schodů. Jsou vidět rozsáhlé lesy Máchova kraje, Bezděz, Vrátenská hora, Ještěd, Ralsko, Lužické hory, Jizerské hory a Krkonoše. Areál se na noc pravděpodobně uzavírá. Bližší informace a kontakty najdete na stránkách http://www.in-line-vrchbela.cz/.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme zde byli asi v poměrně nevhodnou dobu, jedno pondělí v říjnu, a to k večeru. Že je v hotelu restaurace, to jsme ani nepoznali. Bufet byl také zavřený. Ale i v tuto dobu sem přijížděli rodiny s dětmi, aby se zde ještě trochu proběhli a zahráli. V létě a možná i o víkendech zde musí být skutečně živo. Pak je určitě otevřen bufet u dětského hřiště, pravděpodobně i restaurace.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Areál vypadá moc hezky. Pro děti to tady musí být určitě ráj. Jen v horkých letních dnech tady bude asi docela vedro. Zatím přímo v areálu vzrostlé stromy moc nejsou.
Ostatní informace
Přes areál vede cyklotrasa, po které se dostanete až pod zříceninu hradu Bezděz. Tam se dostanete i po červené turistické značce, která vede v blízkosti areálu. Do obce je to 4 km a pak po neznačené cestě ještě asi 1 km nahoru, část vede po křížové cestě. Červená pak pokračuje přes Doksy k Máchovu jezeru (+ 8 km).
Myslím že pěkný celodenní výlet by byl po červené – od nádraží v Bělé pod Bezdězem až na zastávku Doksy je to 20 km.