Beroun - Děd - Králův Dvůr
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Město ležící na soutoku řek Berounky a Litávky a na rozhraní dvou krásných přírodních celků, Křivoklátských lesů a Českého krasu to je Beroun. A právě odtud začíná i náš výlet.
Za čím jedeme?
Auto, kterým jsme se sem dopravili parkujeme na nově vybudovaném parkovišti P+R u vlakového nádraží a po červené značce vyrážíme do centra města. Přicházíme na Husovo náměstí, které s nejbližším historickým jádrem je vyhlášené městskou památkovou zónou a dál pokračujeme po modré značce. Z ní si za kostelem sv. Jakuba uděláme malou odbočku, aby jsme navštívili místní Muzeum berounské keramiky.
Muzeum vzniklo v roce 2015 a jeho expozice se věnuje hrnčířství, tedy oboru lidské činnosti, který Beroun nejvíce proslavil na přelomu 16.-17. století.
Po prohlídce muzea se znovu napojíme na modrou značku, po které vycházíme z města. Nabíráme výškové metry a přicházíme do místní lokality zvané U Studánky, kde byla v roce 1724 postavena kaple Panny Marie Bolestné. Během josefínských církevních reforem na konci 18. století však byla zrušena, ale svého znovuobnovení se dočkala o sto let později. Do její nynější podoby v pseudogotickém slohu ji přestavěl architekt Josef Mocker, který se v té době podílel i na rekonstrukci nedalekého hradu Karlštejn. Od kaple a z jejího nejbližšího okolí se nám otevírají moc pěkné výhledy na Beroun a do údolí řeky Berounky.
Po vrcholové partii kopce nás modrá značka přivede až k rozhledně Děd. Rozhledna byla postavena v roce 1893, je 12 metrů vysoká a byla to vůbec první rozhledna na našem území, kterou vystavěl Klub českých turistů. Když jsme navštívili tuto rozhlednu před cca 10 lety, nebyl z ní díky vzrostlým stromům v okolí vůbec žádný výhled. To se však změnilo. Stromy byly vykáceny a tak rozhledna opět slouží na 100% svému účelu. Navíc byly v přízemní části rozhledny naistalovány informační tabule o zajímavostech z nejbližšího okolí.
U rozhledny Děd přejdeme na zelenou značku a začínáme klesat přes obci Záhořany do Králova Dvora.
Historie Králova Dvora spadá až do poloviny 13. století, kdy zde nechal král Václav I. postavit královský dvorec, kde také v roce 1253 umírá. Do historie se pak zapisuje ještě jednou a to v roce 1394, kdy zde panská jednota zajala krále Václava IV. Na místě tohoto dvorce byl na konci 16. století vystavěn lovecký zámeček, který byl do své nynější podoby přestavěn na přelomu 17. a 18. století.
V současné době je zámek, který i se svým přilehlým okolím značně utrpěl stavbou dálnice D5 v rekonstrukci, již opravené prostory jsou využívány městem Králův Dvůr ke kulturním akcím.
Od zámku je to již jen kousek na místní vlakové nádraží, odkud nám vlak doveze zpět do Berouna.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Vystačili jsme si s vlastními zásobami v baťůžku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Příjemně nás překvapilo okolí rozhledny Děd, které je upraveno tak, že rozhledna může zase sloužit svému účelu.
Ostatní informace
Parkoviště P+R v Berouně 20,- Kč za celodenní stání.
Muzeum berounské keramiky otevřeno celoročně 10-17 hodin mimo pondělí, vstupné 40,- Kč.
Rozhledna Děd je volně přístupná.
Zámek Králův Dvůr je veřejnosti mimo konání kulturních akcí nepřístupný.