BESKYDY-nejkrásnější hřebenovka Radhošt-Kněhyně
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Tisíce turistů ročně zavítají do mírumilovných hor na severevychodě naší země, do Beskyd. Jsou to hory přece jenom klidnější. Nenajdeme tady divoké strže, nezažijeme tady několikahodinové adrenalinové tůry po skalnatých svazích a nebudeme šplhat po příkrých stěnách na špičaté vrcholy, ale rozhodně zde naproti tomu najdeme klid, překrásná panoramata, voňavé louky spásané ovcemi a setkáme se s valašskými tradicemi téměř na každém kroku. A ktomu všemu nám na našich toulkách napomáhej bůh Radegast.
Jeden z nekrásnějších výletů zažijeme, pokud se vydáme na hřebenovou vycházku z Pusteven na posvátný vrchol Radhoště a opačným směrem na Kněhyni a Čertův Mlýn (červená a modrá tur. značka). Na Pustevny můžeme dorazit autem a nebo nás sem doveze autobus z Prostřední Bečvy. Celodenní tůrou bych potom doporučoval vyšlápnout si vrchol pěkne od Rožnova (červená značka) a přes Radhošt, Pustevny putovat směrem na Knehyni. Odtud můžeme sestoupit na Martiňák (stále červená) a do Horní Bečvy (modrá). V sezoně se dá také využít možnost, kdy z Trojanovic vyjedeme lanovkou na Pustevny, projdeme se na Radhošt a poté sestoupíme zpět do Trojanovic po zelené značce.
Za čím jedeme?
Moravskoslezské Beskydy se vypínají nad Frenštátskou brázdou, ohraničeny jsou z jihu brázdou Rožnovskou. Řeka Ostravice člení pohoří na dvě skupiny. Na východě je to masiv Lysé hory-nejvyššího vrcholu Beskyd, Travného a Ropice. Západně od řeky Ostravice se pásmo odolných hornin (Smrk, Kněhyně a Radhošť) zmenšuje a s ním i celá Radhošťská pahorkatina. Od ní je Smrk oddělem hlubokým údolím Čeladenky. Jižně od Rožnovské brázdy pokračuje pohoří skupinou Vsetínské Vrchy (Vysoká, Vsacká Tanečnice), které charakterizují povolné svahy a celkově jde o krajinu s mírnými, měkkými tvary. Na západ od toku Vsetínské Bečvy navazují na tuto skupinu Hostýnské Vrchy (Klečský Javorník, Hostýn), spadající celkem prudce k severu.
Nejznámejším vrcholem je ale každopádně Radhošt (1129m.n.m), kde měl podle pověstí od pradávna sídlo pohanský bůh Radegast - Bůh slunce, války a vítězství. Jeho podoba, jak ji ztvárňuje socha, nepůsobí zrovna mile a rozhněvat si ho, by asi pro člověka nemuselo být příznivé. Přesto anebo právě proto Radegasta generace lidí milovaly i zatracovaly. Naši předkové k němu měli úctu. Zdaleka za ním přicházeli, aby mu přinesli dary - dobytek, část úrody, zvěř, kterou ulovili. Koncem jara pak na Radhošti staří Slované slavili letní slunovrat. O nocích se rozzářily vatry, lidé tančili a zpívali. Pohanské zvyky přetrvaly i do dob křesťanských a nezabránila tomu ani pověst, že modlu Radegasta prý strhli Cyril s Metodějem, kteří na místo postavili kříž. V dnešní době se v létě pravidelně konají poutě na Radhošti, kterých se vždy účastní několik tisíc poutníků. Další povídání o Radegastově modle vypráví o tom, že byla uložena v jakémsi podzemním radhošťském chrámu. Zní to sice jako nějaká pohádka, ale je nutné vzít v úvahu, že na nedalekých Pustevnách je v dnešní době již téměř nepřístupná soustava tzv. pseudokrasových puklin. V minulosti vedly do podzemí tři vchody. Je pravděpodobné, že v průběhu 18. století se dalo projít Z Pusteven na Radhošť v podzemí. Vztahuje se k tomu i jedna z pověstí o Sirotku z Radhoště. V dnešní době je na vrcholu několik zajímavých míst, jako například Kaple sv. Cyrila a Metoděje nebo sousoší obou věrozvěstů.
Na protějším hřebenu, pokud se na něj vydáme, nalezneme rozsáhlou rezervaci v oblasti dvou vrcholů Kněhyně (1250m.n.m) a Čerův Mlýn (1206m.n.m). Západně od vrcholu Kněhyně je pomník 1. čs. brigády Jana Žižky se zbytky bunkru, na jižním svahu pomníček partyzánky Růženy Valentové se studánkou. Vrchol porůstá imisemi poškozená smrčina. Na východních a jižních svazích pseudokrasové jevy, nejvýznamnější je PP Kněhyňská jeskyně s celkovou délkou chodeb a průlezů 280 m (nepřístupná). Celý vrchol je součástí nejrozsáhlejší rezervace v Moravskoslezských Beskydech – na ploše 195 ha je zde od roku 1982 vyhlášena NPR Kněhyně – Čertův mlýn, chránící přirozené vrcholové smrčiny. Na vrcholu je geodetický bod a také kříž.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytovaní jsme byly pod Pustevnami na turistické chatě Skalíkova Louka. Ubytování je zde za 250 Kč. Můžete si tady dát vynikající guláš nebo zvěřinové speciality. Pro náročnější klienty na vrcholu Pusteven je hotel Tanečnice. Je zde vynikající restaurace, ubytování je zde ale rozhodně dražší, dáte za nej 700 Kč na noc. V ceně je ale i vstup do bazénu a fitness. Na vrcholu Radhoště je potom také pěkná horská chata a zde se vyplatí přečkat noc za 350 Kč.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Prostě pocházka z Pusteven na Radhošt, a především za krásného počasí, je skutečně jednou z nekrásnějších vrcholových procházek vůbec, a to v celorepublikovém měřítku.
Ostatní informace
Na hřebeni a na Pustevnách najdeme mnoho stánků s občerstvením a upomínkovými předměty.