Bojiště bitvy r. 1866 u Náchoda
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za sportem • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Míříme na Náchodsko, na vrch Branka a okolí, do míst, kde se 27 června 1866 střetla vojska Prusů a Rakušanů.
Za čím jedeme?
Bitva u Náchoda byla částí Prusko-Rakouské války jež vyvrcholila střetem 3. července 1866 bitvou u Hradce Králové. Náchodské bojiště se nachází v prostoru vrchu Branka u obcí Vysokov a Václavice což dnes dokládá nespočet pomníků padlých vojáků.
Na vrchu Branka je to monumentální pomník jezdecké bitvy, která se zde 27. června 1866 kolem 11. hodiny dopoledne odehrála mezi rakouskou jízdní brigádou generála Solmse v počtu 660 mužů, převážně Moravanů s pruskou jízdní brigádou generála Wnucka o 1 350 jezdcích. Boj, který trval „pouze" 35 minut si vyžádal na rakouské straně celkové ztráty ve výši 8 důstojníků, 142 kyrysníků a 200 koní. Prusové ztratili 20 důstojníků, 149 mužů a 119 koní. Pomník, který připomíná hrdinství padlých moravských kyrysníků pluku č. 4 a 6, byl odhalen přesně 35 let po bitvě, tj. 27. června 1901. Jedná se o 13 metrů vysoký žulový jehlanec, jeho autorem je sochař J. E. Tomola.
Ve Vysokově nalezneme tzv. zeměbranecký kříž, který je jedním ze symbolů bitvy u Náchoda. Na přední straně pomníku jsou jména padlých pruských důstojníků a počty padlých poddůstojníků od pěšího. pluku č. 52 a dragounského pluku č. 8. Na místě má být pohřbeno 48 padlých. Pomník zhotovený na návrh pruské korunní princezny byl odhalen dne 12. 7. 1868. Pomník najdeme za domem čp. 1 na soukromém pozemku a je přístupný díky ochotě majitelů. Nad Vysokovem stojí za vidění pomník polního myslivce.
V obci Václavice byl dne 1. června 1868 na počest rakouského VI. armádního sboru odhalen monumentální mramorový obelisk, který byl zřízen důstojnickým sborem pěšího pluku č. 4. V roce 1907 byl zhotoven pomník ve tvaru skály s moravskou orlicí, který byl věnovaný praporu polních myslivců č. 25. Další pomníky a hroby se nacházejí na hřbitově u kostelíka sv. Václava a v okolí. Nedaleký Václavický les je místem posledního odpočinku desítek nešťastníků z obou nepřátelských stran. Pomníky na hrobech toto bohužel potrvzují….
K putování po bojišti lze využít značenou naučnou stezku „Náchod - Vysokov - Václavice 1866“, která podrobně seznamuje s historií bitvy. Web naučné stezky: http://1866.cz/Stezky/nachod/tabule4.php
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Protože jsme putovali pěšky měli jsme zásoby své, ale v Náchodě se případně určitě dobře najíte.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Při procházce lesem Svíb v blízkosti Chlumu u Hradce Králové jsem měl zvláštní pocit, tem samý zvláštní pocit jsem zažíval ve Václavickém lese… a tak mějme na paměti, že chodíme v místech, kde umírali lidé….
Výlet do lesu Svíb máme popsán zde:
https://www.turistika.cz/vylety/les-svib-bojiste-bitvy-r-1866
Ostatní informace
Podrobné popisy průběhu bitvy jsou popsány např. zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_N%C3%A1choda
http://nachod.1866.cz/nachod.htm