Bosý středověk na zámku Loučeň
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Odložte v labyrintáriu zámku Loučeň své nepřirozené a zdravotně závadné boty a s nimi i stud. Vyzkoušejte nový životní styl naboso a novou formu zdravé, pohodové a zajímavé turistiky – turistiku naboso a využijte k ní své nohy, 6 milionů let vyvíjené mistrovské dílo evoluce. Odnesete si mnoho poznatků a zážitků … a boty v ruce.
Za čím jedeme?
Český král a římský císař Karel IV. nechal ve 14. století postavit poblíž Prahy Hrad Karlštejn, který měl sloužit mj. jako klenotnice pro korunovační klenoty Svaté říše římské a pro Svatováclavskou korunu. Zmíněné cennosti se nacházely v kapli sv. Kříže, která se zamykala na 9 zámků a byla dělena na dvě části pozlacenou mříží. Císař chodil do kaple rozjímat a za zlatou mříž vstupoval – jak napsal ve svém životopise Vita Caroli - na znamení pokory a úcty vždy bez pokrývky hlavy a naboso.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Celodenní zámecký program bude v duchu středověku (700. výročí narození Karla IV.) společně s 1. ročníkem Mezinárodního dne turistiky naboso. Přeneste se do roku 1323, kdy budoucímu císaři bylo 7 let. Prohlídky zámku s dvorním šaškem, scénky, turnaje, sokolníci, středověké tvůrčí dílny (jízda na koni, mince, psaní brkem). U vojenského ležení jeho otce Jana Lucemburského si vyberte erb a vyrobte si svůj praporec a sbírejte fábory za plnění rytířských dovedností – lov, zápolení, jízda na koni, střelba, šachy; staň se členem družiny kralevice Karla.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
To vše NABOSO. Celý den a v celém areálu choďte naboso a vnímejte zámecký areál s nejrůznějšími povrchy všemi pěti smysly. Zujte se hned u vchodu;
VELMI PESTRÝ PROGRAM:
· 11,00 h – Únos kralevice;
· 11,00 h - Bosá vycházka 2 km od stánku Turistiky naboso po zámeckém parku;
· 12,00 h – Rytířský turnaj na počest Marie Lucemburské;
· 12,00 h - Přednáška o chození naboso;
· 13,00 h – Sokolníci;
· 13,00 h - Bosý výlet 4 km od hl. brány, trasa mimo areál zámku k prameni Dobrá voda;
Kdo má zájem jen o tento výlet, neplatí vstupné do areálu a čeká před branou.
· 13,30 h – bosá prohlídka zámku s hmatovým překvapením, (ev. další ve 14,30);
· 14,00 h – Audience u krále;
· 15,00 h – Rytířský turnaj na počest krále Jana;
· 15,00 h – naboso a poslepu travnatým labyrintem;
· 15,20 h – naboso a poslepu pískovcovým labyrintem;
· 15,40 h – naboso a poslepu královským labyrintem;
· 16,00 h – bosý běžecký závod pro děti;
· 16,15 h – Únos kralevice;
· 17,00 h – chůze ve žhavém uhlí, věšení bot na strom botovník;
Ostatní informace
IVV - Mezinárodní den turistiky naboso je zařazen do akcí IVV (Internationaler Volkssportverband), což je mezinárodní organizace pro lidový sport (nevýkonnostní, odpočinkový, nenáročný, cenově dostupný sport, bez omezení věku či výkonnosti).
· Zrakově postižení – turistika naboso je vhodná též pro zrakově postižené jak z důvodu hmatových prožitků, tak z hlediska nácviku prostorové orientace a samostatného pohybu.
· Český král a římský císař Karel IV. nechal ve 14. století postavit poblíž Prahy Hrad Karlštejn, který měl sloužit mj. jako klenotnice pro korunovační klenoty Svaté říše římské a pro Svatováclavskou korunu. Zmíněné cennosti se nacházely v kapli sv. Kříže, která se zamykala na 9 zámků a byla dělena na dvě části pozlacenou mříží. Císař chodil do kaple rozjímat a za zlatou mříž vstupoval – jak napsal ve svém životopise Vita Caroli - na znamení pokory a úcty vždy bez pokrývky hlavy a naboso.
S sebou doporučujeme vzít si repelent a vlhčené ubrousky, dále tašku na boty, které si můžete nést s sebou nebo je raději můžete zanechat rovnou doma či v autě.