Brno a kuriózní i kontroverzní sochy v centru města (Penis, Exekutor a Žirafa)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Za kulturou • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Mnohá významná města se pyšní krásnými panoramaty, ta méně šťastná alespoň vysokými věžemi a slavnými plácky. A tak má Paříž Eiffelovku i „hvězdné“ de Gaullovo náměstí, Londýn Big Ben i Trafalgar a Vídeň Stephansdom s náměstím Marie Terezie. Praha se pyšní Hradčany i Václavákem a Lisabon hradem sv. Jiří i Rossiem. Brno sice také má svůj Petrov i Zelňák nebo Svoboďák, ale bylo mu to asi málo. „Když má Praha koně, my si pořídíme žirafu. A přidáme i lofasa, ať nám cajzli závidí“, řekli si asi v Brně. „Však peněz máme dost“. A jak řekli, tak i udělali.
Za čím jedeme?
První „zastávkou“ našeho výletu se tedy stane náměstí Svobody, kde se objevil obrovský černý Penis, tedy Časostroj neboli Brněnský orloj. Tehdy se psalo září roku 2010 a Brno prý získalo největší, nejtěžší a nejdražší falus světa. Je to možné – 24 tun a 5,8 metru, to už je něco. Základní pořizovací cena přes dvanáct milionů také. Koneckonců tento hodinový stroj, vztyčený při příležitosti 365. výročí odražení švédského útoku, přece řídí signál až z Frankfurtu, navíc toho kdysi západoněmeckého. K tomu ještě stroj v pravidelných intervalech rozdává skleněnky, a to na počest legendy o zabití generála Torstensona. A také v něm prý v časech 10.15, 10.30, 10.45 a 11.00 hod. vyhrává zvonkohra. Největším minusem tak zůstává fakt, že skoro nikdo nepozná, kolik že to Penis vlastně ukazuje hodin.
Solitérní skulptura z černé leštěné žuly se zrodila v hlavách akademického sochaře Oldřicha Rujbra a studenta Petra Kameníka. Čas ukazují dvě horní – otočné – části Časostroje, který se rychle stal velmi fotografovanou brněnskou atrakcí. Brněnskému orloji se říká také Vibrátor nebo Socha, která má koule a dokonce prý i na Facebooku vznikla skupina s názvem „Má to koule, stojí to. Je to v Brně, co je to?".
Přibližně ve stejné době – snad jen o několik dní dříve – byla na nedaleké Moravské náměstí instalována měděná socha Exekutora. Stojí před budovou Nejvyššího správního soudu a je vlastně fontánou. Představuje muže nesoucího velkou kostku. Proto se jí říká nejčastěji Exekutor odnášející televizi nebo pračku. A také Stěhovák, Člověk, co má zácpu nebo Náčelník z Přeletu nad kukaččím hnízdem. A pokud náhodou i Spravedlnost, tak jedině čurající nebo vyčůraná.
Autorem tohoto díla je akademický sochař Marius Kotrba, který tvrdí, že sochou zobrazuje to, jak je spravedlnost záležitostí těžkou a křehkou současně. Tento motiv ho prý napadl již před dvaceti lety a město jej za to také náležitě odměnilo. Tentokrát vidící Spravedlnost si Kotrba cenil na více než 3,7 milionu korun.
Posledním do „svaté trojice“ je bronzová Žirafa. Ta se na Moravském náměstí objevila relativně nedávno, konkrétně v říjnu roku 2015. Tato socha měla původně stát v Jihlavě, ale tamním radním se cena přes šest milionů korun zdála příliš vysoká. Brno je ale větší a bohatší a pro jistotu tedy ještě asi milionek přihodilo (co kdyby jim žirafu někdo vyfoukl, že ano …). Osm metrů vysoká jezdecká socha markraběte Jošta Moravského, tyčící se vedle kostela sv. Tomáše, sice je kontroverzní, ale na rozdíl od obou předchozích má tato asi více příznivců. Zejména díky některým podhledům, které zaujmou i mnohé svobodomyslnější dámy.
Říká se jí nejen Brněnská žirafa, ale také např. Trojský kůň nebo Brněnský svatý Václav. Ve skutečnosti však představuje Odvahu a měla zde stát – stejně jako obě ostatní skulptury – již o pět let dříve. Autorem Žirafy je akademický sochař Jaroslav Róna. Socha nemá podstavec a pod enormně vysokýma nohama koně tak mohou lidé volně procházet. Akademická obec však touto variantou rozhodně nadšena nebyla …
Suma sumárum přišly tyto tři sochy město Brno na nějakých 22 milionů korun. Posoudit, jestli je to hodně nebo málo, musí jiní. Tento článek totiž rozhodně neměl být o penězích …
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
S jídlem ani ubytováním v Brně rozhodně problém není, jen se každý musí připravit na to, že se největší moravské město poměrně úspěšně pokouší cenově předstihnout Prahu ...
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Brno nabízí mnoho atraktivit, takže ani tento výlet jsme nezaměřili pouze na zmíněné tři skulptury. Ale když už jsme u nich, tak Rónova Žirafa má jistě něco do sebe ...
Ostatní informace
Cenu tohoto výletu určuje vzdálenost, kterou musíme do Brna ujet (to, že České dráhy zrušily veškeré slevy jako byly včaskup, skupinové jízdné apod., v tomto případě opravdu nepotěší) a kolik tady toho sníme a vypijeme.
A úplně na závěr se omlouvám těm, kterým toto téma přijde více vyprávěcí než výletovětipové, a děkuji svým přátelům, kteří mi zapůjčili pár fotografiií "lofasa", protože sám jsem ty své někde "cestou poztrácel" ...