Čerchov - 1041 m n. v.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za sportem • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Kořeny nejvyššího místa Českého lesa, sahají až do 19. století, kdy se o Čerchov více začali zajímat členové domažlického Klubu českých turistů. Majitel zdejšího panstvík, hrabě Stadion, daroval Klubu českých turistů dřevo na stavbu vyhlídkové věže. Plán rozhledny zhotovil tesař Jakub Zelenka. Dne 15. července 1894 vystoupali první turisté na dřevěnou třípatrovou rozhlednu o výšce 17 metrů.
O tři roky později zde byla otevřena turistická chata nazvaná Pasovského chýše, což byl tehdejší předseda klubu českých turistů.Nová věž dlouho nevydržela a následkem drsného podnebí musela být v roce 1904 stržena.
Kolem roku 1900 už ale vznikl plán na zděnou rozhlednu. Architektem této věže byl pan Pasovský a podle jeho návrhu měla být vystavěna 25 m vysoká kamenná věž s dřevěným zaskleným Ochozem a nazvána Kurzova věž.
Dne 23. května 1904 byl položen základní kámen nové rozhledny a v témže roce byla stavba i dokončena. Její slavnostní otevření proběhlo 16. července 1905.
Celková výška 19 metrů na vyhlídkovou plošinu ve výšce 16 metrů vede 129 schodů.
Do 16. července 2000, což bylo poslední oficiální zpřístupnění rozhledny, se do těchto prostor běžný člověk kvůli opatření armády nedostal.
Co se děje na nejvyšší hoře Českého lesa nikdo netušil a mohl se jen domnívat. Kurzova věž byla obestřena jakýmsi tajemnem, které se umocnilo v letech 1979 až 1982. V těchto letech vyrostl vedle jedné věže ještě další „výčnělek“. Ve skutečnosti to byla další vojenská věž, ve které byla veškerá možná technika, která sloužila k odposlechu západních sousedů.
Za čím jedeme?
Celková výška 19 metrů na vyhlídkovou plošinu ve výšce 16 metrů vede 129 schodů.
Čerchovské lesy byly vyhlášeny přírodní rezervací, protože se zde znovu vyskytují tis červený, rozrazil horský,kapraď osinkatá a různé druhy ostřic. Ze živočišné říše zde můžeme uvidět čápa černého, sluku lesní nebo krkavce velkého
V současnosti je přístup možný z rozcestí Pod Čerchovem. U rozcestí je třeba zanechat naše plechové miláčky a dát se vlevo po asfaltce k vrcholu pěšky.
Stoupání do 1040 metrů je pro nás, kteří žijeme v nadmořské výšce 208 metrů, celkem náročné, proto jsme byli nesmírně rádi, když náš strejda, bydlící v Trhanově, opatřil propustku, na kterou jsme mohli vyjet až k vrcholu.
Při hezkém počasí je z vyhlídky úžasný pohled po celém okolí, do Bavorska, viditelnost je prý až do Plzně. My jsme to štěstí neměli, den byl v lehkém oparu, takže naše viditelnost byla maximálně do Trhanova. Nevadí, i tak to byl nezapomenutelný zážitek a doufám, že ho budeme ještě někdy moct zopakovat.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Naše základna, odkud jsme každý den vyjížděli do okolí, byl Újezd Svatého Kříže, což je vesnička mezi Bělou nad Radbuzou a Hostouní. Velice dobře jsme se najedli v Penzionu "Lenin" v Hradišti u Domažlic, kam jsme se dostali náhodou při cestě do muzea v Koloveči. Velice příjemné posezení a pan majitel, jakoby z oka vypadl Leninovi.
Další hospůdka nebo spíš restaurace, kde jsme se velmi dobře najedli, byla U Svatého Jána v Trhanově.
V obou zařízeních ceny příznivé, personál příjemný, čekací doba v normě.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Největší zážitek jsme měli asi v Penzionu "Lenin". Přesto, že ten den měli zavřeno a pan majitel likvidoval harampádí z půdy na valník, pozval nás dál, převlékl se a šlo se vařit pro hosty......
Pan Kastl svou vyzáží velice nápadně připomíná revolucionáře Lenina, ale posouzení necháme na každém....
Ostatní informace
Vstupné na Čerchov bylo minimální, spíš symbolické