Chorvatsko - Pag - solné doly
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Při dovolené v Chorvatsku se svou rodinou jsem jednou zahlédla z okna auta zvláštní vodní plochy. Nepravidelné obdélníky v sobě měly vodu, která byla až příliš klidná. Nejprve jsem nevěděla, o co se jedná, ale později jsem vytušila, že by to mohly být jakési „solné doly“.
Při příštím projíždění okolo těchto dolů, jsem poprosila strejdu - řidiče, abychom se na tuto zvláštnost šli podívat. Hned, jak auto zastavilo, jsem vyběhla a zvědavě se šla podívat blíž. Můj předpoklad se vyplnil - při bližším prozkoumání jsem opravdu zjistila, že v obdélnících tvořených dřevěnými zábranami je jen pár centimetrů vody. V této vodě je na dně usazené cosi, co vypadá jako houba. Když jsem se podívala zblízka, zjistila jsem, že zde žije jen jeden druh živočicha. Oranžový tvor veliký zhruba dva milimetry. Tento tvor se pohyboval vlněním „křidélek“ či "nožiček" - podobně jako rejnok. Ve vodě jsem také našla několik mrtvých živočichů - kobylky, malé rybičky, šneky či hmyz.
Mezi jednotlivými „poli“ se dalo bez problému projít a tak jsem horlivě fotila tuto zajímavost. Tyto doly se táhly několik kilometrů. Na začátku je továrna, kde se sůl zpracovávala. Pole směrem od továrny pokračují těmi s již skoro vysušenou solí a na konci dlouhého pásu jsem mohla vidět jen čistou mořskou vodu.
Při návratu do Čech jsem zjistila, že je tento způsob získávání soli velice starý - jeho kořeny na ostrově Pag sahají až do středověku. A přestože vypadají bazény tak, jako kdyby pořád plnily svůj význam, jsou bohužel již jen historickou památkou.
Za čím jedeme?
Podívat se na solné doly na ostrově Pag.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Byli jsme zde ubytováni v apartmánu v městečku Mandre.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Velice mě fascinovala krajina solných dolů.
Ostatní informace
Tyto solné doly již nejsou funkční. Udržují se jen jako památka.