Čimické jezírko a hora Křešňovec.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jarní déšť vystřídala modrá obloha. Je skoro poledne a zůstat doma se nám nechce. Cestou k nádraží se rozhodujeme pro Čimické jezírko. Ze Sušice jedeme vlakem do Žichovic a jdeme se podívat k zámku. Slouží k bydlení a je v dobrém stavu. Odtud vycházíme po zelené směrem na Čimice. Ze silnice značka odbočuje vlevo a prochází kolem několika opuštěných lomů. V tom posledním, se pod vysokou skalní stěnou, skrývá jezírko. I když vzniklo působením člověka, tak čas už hodně napravil. Sedíme na břehu, posloucháme občasné zakvákání zdejších obyvatel a protože nedaleký Křešňovec ( 596 m.n.m.) nabízí k vidění na několik dnů svůj poklad, rozhodujeme se pro výstup na vrchol. Musíme se obejít bez značky. Přecházíme louku a míříme k vrcholu. Přicházíme k dřevěným božím mukám a po půlhodince jsme u vrcholové skály. Odtud sestupujeme do půlky kopce a jdeme po vrstevnicové cestě s výhledem do údolí Otavy. Přicházíme nad Podmokelský potok. Mění se zde druhy rostlin. Právě jsme přešli z vápenců na kyselejší podloží. Po hodince se opět potkáváme se zelenou značkou. Po ní jdeme do Velké Chmelné a odtud po žluté do Sušice. Otavu přecházíme po Černém mostě a jsme doma.
Za čím jedeme?
Zámek v Žichovicích byl postaven v renesančním slohu Kolovraty začátkem 17. století a později barokně upraven. Za návštěvu stojí. Cestou se nám otevírají pohledy na hrad Rabí, jižním směrem se ukazuje Javorník ( 1065 m.n.m.) a na JZ Sedlo ( 902 m.n.m.). Jezírko má mimořádně čistou vodu. Mimo jiné má zde svůj domov kolonie skokanů zelených a při troše štěstí a trpělivosti můžete vidět i užovku. Poklad na Křešňovci je velmi krásný a kypí životem. Je v mnoha odstínech modré, vzácněji růžové či bílé barvě. Lidé dali kytičce jméno jaterník nebo podléška. A kolik jich tu roste? Když se budu držet při zemi tak několik set tisíc. Najdete tu také další vzácné rostliny. Roste tu i několik druhů orchidejí. Cesta lesem otevírá pohledy na Otavu a horu Čepičnou ( 670 m.n.m.). Les končí, překonáváme několik desítek metrů rozježděného bahna a po louce míříme do vsi. Vynořuje se Svatobor ( 845 m.n.m.) a vlevo Kalovy ( 727 m.n.m.). Velká Chmelná patří mezi obce hezky upravené. Od kapličky jdeme ovocnou alejí po žluté a po dvaceti minutách se díváme z Černého mostu do tmavých vod řeky.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se dá již na začátku cesty v Žichovicích. Je zde několik možností. Během cesty je hezká hospůdka ve Velké Chmelné. Můžeme jen doporučit. A pokud vydržíte až do Sušice, tak možnost občerstvení je již na nádraží.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Každému se musí líbit neustále se měnící nádherné výhledy do všech světových stran. Jezírko je kouzelné, stačí přivřít oči a jste v pohádce. Chodíme se potěšit modrou nádherou každý rok. Bohužel nedá se přesně určit, kdy jaterníky začnou kvést. Musí se hlídat nástup jara. Údolí Otavy má v těchto místech také něco do sebe. Nelíbí se nám, na mnoha místech, zničené cesty. Lesáci a zemědělci by si mohli uvědomit, že cesty nejsou jejich výsadou a co se zničí, mělo by se opravit.
Ostatní informace
Cesta je krásná vycházka, kterou zvládnou i děti. Délka je přibližně sedm kilometrů. Vše obsahuje mapa KČT č. 68 Pootaví.