Loading...
Když jsme se z našeho výletu po poloostrovu Dingle vraceli do kempu v Killarney, zastavili jsme se ještě na chvíli i ve městě Dingle. Potřebovali jsme hlavně doplnit zásoby.
Po překonání normanské krize v Irsku zde byl vybudován přístav. Již ve 13. století překonal objemem vývozu starší přístav v Limericku. Do 16. století to byl jeden z irských hlavních obchodních přístavů, vyvážely se ryby, kůže, dokonce i víno, protože francouzské a španělské rybářské flotily si zde založili základnu. Zde se také pravidelně naloďovali poutníci na cestě do svatyně sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.
V r. 1569 bylo okolo města vybudováno opevnění. Zbytky těchto hradeb prý mají být ještě vidět. V letech 1639 - 1651 během válek tří království (anglické, irské, skotské), které byly známy i jako britské občanské války, bylo město hodně poničeno. Až během 18. století došlo k rozmachu města, začalo se dovážet lněné semínko, pěstoval se len, ale úspěšné plátenictví nakonec r. 1837 zcela zaniklo v souvislosti s průmyslovou produkci bavlny ve Velké Británii. R. 1849 byl dalším krizovým rokem – ve městě řádila epidemie cholery.
V současné době je město hlavně rybářským přístavem. Železniční doprava sem byla zavedena r. 1891 a tím bylo město spojeno s vnitrozemím.
My jsme zaparkovali na velkém parkovišti u přístavu, hned blízko vchodu do zdejší turistické atrakce Oceanworld Akvária. Na prohlídku čas nebyl, v přístavu nás žádná loď nezaujala – nejraději máme jachty – a tak jsme vyrazili rovnou podívat se do města. Barevné nízké domky nás přímo lákaly. Na jednom místě naši pozornost dokonce upoutala šipka, že někde ve směru naší cesty mají minipivovar. Ten jsme však zahlédli až při cestě autobusem ven z města.
My jsme se prošli po hlavní třídě, odbočili vlevo do Strand Street a následně do Green Street, kde jsme zahlédli kostel St. Mary's Church. Je to neogotický kamenný kostel, jehož základní kámen byl položen v roce 1862. Za ním byla další kamenná stavba, zda klášter, škola – nevíme přesně. Byly to však jedny z mála kamenných staveb v této části města, jinak všechny domy i na této třídě jsou barevné, veselé. Na chodníku naši pozornost upoutaly hvězdy po vzoru Los Angeles. Není jich tam moc, ale bylo to docela překvapení.
Kdyby byl čas a pokračovali jsme od parkoviště na druhou stranu, tak bychom po chvilce došli ke zdejší destilérce Dingle Distillery, která svoji činnost zahájila až r. 2012. První lahve jejich whisky se budou lahvovat až v listopadu 2016. Vyrábí se zde i gin a vodka. Zakladatel destilérky Oliver Hughes je i zakladatelem zdejšího pivovaru, vlastní i restaurace.
Bydleli jsme v kempu Fossa u města Killarney, kde jsme se i stravovali. Tady ve městě je ale určitě velké množství, kde se občerstvit a určitě i dost možností, kde se ubytovat.
Ve městě jsme dlouho nebyli, ale jako druhé město nás doslova zaujalo svoji barevností. Prvním překvapením byla vesnice Adare, ale tady je to ještě barevnější a ještě veselejší. S městy Galway a Dublinem se ta barevnost opravdu nedá srovnávat.
Stejně však jako ve zmiňovaných městech Galway a Dublinu, tak i zde je řada barů, kde večer v barech hraje živá muzika. To je už kolorit irských měst.