Fotografie (14)
• Foto:
jircak
Kam a jak jedeme?
Za čím jedeme?
Na místě keltsko-germánského osídlení zde r. 1230 vznikla
osada. Od r. 1392 spadala pod
Benešov nad Ploučnicí. Obce spojovala tzv. Kněžská cesta. R. 1525 tu byl postaven obecní mlýn.
Třicetiletá válka těžce zasáhla do jinak poklidného života obce. Přesto se z těchto ran vzpamatovala. Po požáru byla r. 1714 obnovena činnost mlýna, v obci byla r. 1722 postavena škola a r. 1747 kaple Sv. Jana Nepomuckého. Ve 2. pol. 19. století se zde začíná rozvíjet i průmysl. Syn zdejšího sedláka zde postavil továrnu na knoflíky. Na jejím místě v letech 1919 -1920 byla postavena koželužna a barvírna. Po r. 1945 bylo německé obyvatelstvo vystěhováno a stěhovali se sem přistěhovalci z vnitrozemí. Řada z nich se sem po letech vracela.
Zhruba 1, 5 km severozápadně od obce je
Sokolí vrch (505,9 m), kopec s plochým vrcholem. Rozlehlá louka východně od vrcholu byla do r. 1949 využívána jako letiště.
Dnes je přibližně 340 metrů jižně od nejvyššího bodu 51 metrů vysoká betonová
rozhledna, která je dominantou obce. Je to další z rozhleden, které byly vybudovány v letech 2003 - 2004 ve spolupráci z telekomunikačními společnostmi. Okolo stožáru je však postaveno elegantní točité kovové schodiště s odpočinkovými plošinkami. Na vyhlídkovou plošinu z ocelových roštů ve výšce 31,1 m musíte vystoupat 162 pohodlných schodů, abyste měli kruhový výhled na České Středohoří,
Děčín, Krušné hory, Labské pískovce, Ještěd, Lužické hory.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V pokladně pod rozhlednou je možno si koupit i nějaké to menší občerstvení, které se nechá sníst, příp. vypít ve stínu na lavičkách se stolky těsně pod rozhlednou - v areálu, kde je krásně upravené okolí a který je přístupný pouze v době, kdy je rozhledna otevřená. I v ostatní dobu je však možno posedět na lavičce pod břízkami mimo tento areál. Mimo areál je dokonce přístupná téměř luxusní toika - i s mýdlem a vodou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
I když nefandím těmto telekomunikačním stožárům, tak musím uznat, že tenhle stožár se mi líbil. A výhledy jsou skutečně nádherné, bohužel blíže nepopsané.
Ostatní informace
Až k rozhledně se nechá dojet autem. Parkoviště je velké.
Přes rozhlednu vede
zelená turistická trasa z
Děčína. Lze se na ni napojit např. u nemocnice, kam se nechá dojet autobusem. Dále pokračuje přes Huntířov a končí u vlakové zastávky v Horní Habartici. Celá tato trasa měří 13 km. V Huntířově se nechá udělat cca 0,5 km dlouhou odbočku po žluté trase k bývalému větrnému mlýnu Františkův vrch, který byl postaven přibližně v pol. 19. století. Dnes je v soukromém vlastnictví a slouží k bydlení. Mlýn měl čtyři lopatky a majitel by je rád obnovil.
Poslední aktualizace: 14.10.2019
Dobrná - obec a rozhledna Sokolí vrch na mapě
Kvalita příspěvku:
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Dobrná - obec a rozhledna Sokolí vrch
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!