Expozice Lidé a peníze v České národní bance
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Ve druhém podzemním podlaží České Národní banky Na Příkopě v Praze se nachází velice pěkná a důmyslně připravená expozice s názvem Lidé a peníze. Návštěvník se při její prohlídce seznámí s vývojem měny a financí na našem území, s historií České Národní banky a prohlédne si platidla od pazourků až po dnešní peníze.
Na komentovanou prohlídku je potřeba se přihlásit předem telefonicky nebo osobně v budově České Národní banky.
Za čím jedeme?
Hned po vstupu do budovy procházím bezpečnostním rámem. Zvukový signál uvádí ochranku v bdělost. Ta mne kontroluje detektory kovů. Ani moje aktovka nezůstává bez povšimnutí. Projíždí rentgenovým zařízením. Obrazovka odhaluje její obsah.
Po důkladné bezpečnostní kontrole si vyzvedávám v pokladně rezervovanou vstupenku. Po chvíli nás průvodce odvádí do suterénu, kde si v šatně odkládáme svršky, zavazadla, mobilní telefony, fotoaparáty a další předměty. Odevzdání fotoaparátu mne příliš netěší, protože k článku nepřiložím jediný snímek ze samotné expozice.
Ještě před prohlídkou expozice shlédneme v malém kinosále krátký vtipně zpracovaný kreslený film o historii a významu České národní banky.
Do expozice vcházíme mohutnými trezorovými vraty vážícími několik tun. Protože je budova České národní banky památkově chráněná, zachovalo se v prostorách expozice přibližně tisíc bezpečnostních schránek, které dříve sloužily klientům Živnostenské banky k uschování svých cenností.
Expozici ale tvoří především 65 chronologicky seřazených vitrín.
Období do roku 1918 dokumentují vitríny č. 1 až 10. Léta 1918 - 1939 vitríny č. 11 až 14, 16 až 24 a 30 až 31.
Určitě vás zaujme vitrína č. 15, ve které je naskládaná jedna tuna zlata v hodnotě …. zkuste si spočítat sami. Jedna oz (troyská unce) je 31,103496 g. Cena zlata se dnes pohybuje okolo 1.607 USD za 1 oz a kurz kolem 20,30 CZK/ USD .…….. vyšla vám také částka přes jednu miliardu? Přesněji 1.048.824.222 koruny české? Potom jsme trojčlenku ještě nezapomněli. Světová cena zlata se vyhlašuje dvakrát denně na Londýnské burze. A protože se tak děje v amerických dolarech, důležitou roli hraje i kurz naší koruny právě k americkému dolaru.
Peníze jsou i výtvarným dílem. To dokládají vitríny č. 25 až 29.
Období let 1939 – 1945 je soustředěné ve vitrínách 32 až 35. Léta 1945 až 1948 potom ve vitrínách 36 až 38.
Pokud vás zajímá padělání peněz, zastavíte se u vitrín č. 39 až 42.
Mnozí z nás si pamatujeme peníze z doby socializmu z let 1948 – 1989. Povědomé bankovky, státovky a mince si připomeneme ve vitrínách č. 52 až 64. Poslední vitrína č. 65 je věnovaná tématu Česká republika a Evropská unie.
V expozici jsou dále vystavené zabavené zdařilé i méně zdařilé padělky bankovek. Můžete si zahrát na detektiva a rozpoznávat padělky od pravých bankovek.
Hned vedle si můžete obtěžkat stejně velké cihly - dřevěnou, železnou, olověnou a zlatou. U té zlaté jsme byli překvapeni. Tak malá a váží 12,5 kg. Prostě zlaté cihly nebereme doma do rukou každý den, nemáme ještě ten odhad.
Je nutné si však uvědomit, že objemová hmotnost zlata je 19.320 Kg/ m3. Pro porovnání objemová hmotnost dřeva je cca 700 kg/ m3, železa 7.870 kg/ m3 a olova 11.340 kg/ m3.
Na podrobnou prohlídku expozice je v letních měsících vymezený čas 60 minut, mimo letní měsíce 90 minut. Za tak krátkou dobu si nestihnete všechny vitríny podrobně prohlédnout a přečíst. Ale i tak informací slyšených i viděných získáte víc než dost. Jen si je všechny pamatovat. Co si nezapamatujete, to si dodatečně přečtete ve velice pěkně zpracovaném a na křídovém papíře vytištěném katalogu, který na konci prohlídky dostanete. V katalogu je popsáno všech 65 vitrín.
Česká Národní banka se snaží svojí expozicí zvýšit finanční gramotnost veřejnosti. Za to budiž pochválená. Expozice je poutavá, poučná a po předchozí rezervaci dostupná každému, kdo o ni projeví zájem. Vstup je volný.
Poděkování a obdiv patří panu průvodci za jeho fundovaný výklad. Tolik znalostí z historie i současnosti peněz svědčí o jeho odbornosti a celoživotním zájmu o numizmatiku.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V centru Prahy je možností ke stravování a občerstvení víc než dost. Vybrat si můžete podle času a tloušťky svojí peněženky.
Pokud jsem sám a nemám mnoho času, poobědvám v restauraci U Rozvařilů v 5. patře Bílé labutě. Najíte se zde rychle a levně. Viz www.rozvarilovi.cz.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Expozice se mi velice líbila. Vřele doporučuji.
Ve skupině s námi byly i děti. Zdálo by se, že je svět peněz nemůže v jejich věku zajímat. Ale věřte, že si expozici užily a odcházely spokojené.
Ostatní informace
Uvádím několik odkazů:
O expozici Lidé a peníze se dočtete na:
http://www.cnb.cz/cs/verejnost/expozice_cnb/
Jak se na prohlídku expozice přihlásit a kdy ji navštívit zjistíte na:
http://www.cnb.cz/cs/verejnost/expozice_cnb/exp_kudy.html
Podívejte se na virtuální prohlídku expozice:
http://www.cnb.cz/cs/verejnost/expozice_cnb/virtualni_prohlidka_cz/Start.html