Festival svatého Olava v Trondheimu
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Putování (více dnů) • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Zvu vás do města rybářů, poutníků a králů, do norského města Trondheim. Třetí největší město v Norsku (po Oslo a Bergenu) je místem s úžasnou atmosférou. Od středověku zde stojí domky, které dějinami byly téměř nedotčeny. Najdeme zde poutní katedrálu, která je největší ve Skandinávii i uložené norské korunovační klenoty. Město se rozkládá u tronheimského fjordu, centrem protéká řeka Nidelva. Zakladatelem města byl a později za svatého prohlášen Olav.
Za čím jedeme?
Na počes zakaldatele města se zde koná každoroční festival - Festival svatého Olava. Jde o největší církevní a kulturní festival v Norsku a ročně ho uvidí více jak 170 000 návštěvníků. Probíhá vždy na přelomu července a srpna, v době nejvyšší turistické sezony. Pod širým nebem r tu probíhají koncery. operní představení, výstavym varhanní koncerty a bohoslužby. Nezapomenutelnou součástí festivalu je i historický trh v areálu Arcibiskupství.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Bydleli jsme v hostelu za 180 NOK i se snídaní. Viz cíle v okolí. Jedli jsme hodně z vlastních zásob a pak využívali místní samoobsluhu. Ve spojení s jednorázovými grily, které se tu prodávají za slušný peníz na každém kroku (asi 30 NOK) jsme měli spoustu dobrého jídla.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Trondheim je jedinečné město, které ne vžday je v nabédce cestovní kanceláře. My jsme cestovali po vlastní ose a nelitovali jsme, že jsem ve městě byli dvě noci. Jeden den jsme věnovali historii města, druhý den turistické vycházce po pobřeží a třetí den jsem navštívili místní aquapark u fjordu. Byl to jedinečný zážitek.
Ostatní informace
Norsko mám v povědomí jako drahou zemi. Ale upřímě řečeno, když cestuji po Evropě a nemám příjem v EURech, tak se mi zdá draho skoro všude. Dá se cesta zorganizovat za zajímavé ceny.