Kanarské ostrovy tvoří 7 hlavních ostrovů a několik menších ostrůvků. Jsou autonomním společenstvím Španělska. Kanárské ostrovy patří k nejvíce biologicky rozmanitých oblastem na světě. Najdete zde tisíce různých krajin: písečné duny, lesy, sopky a především pláže. Sopka Pico de Teide na ostrově Tenerife je nejvyšším vrcholem Španělska.
Horské penziony a finky dodržují místní tradice a mají neopakovatelnou atmosféru. Kouzelné ubytování s možností stravování je například horská Las Calas v La Lechuza (www.hotelrurallascals.com) nebo vinařství a kávová plantáž Los Berrazales (majitel Victor Lugo jerge) v León y Castillo 43. Španělská resp. ostrovní kuchyně je v každé kantýně vynikající jako třeba bar restaurante v romantické horské obci Santiago de Tunte na ulici Cireyes Catolico 2. Máte-li dost peněz, pak je moc pěkné ubytování ve venkovském stylu v El Mondalón (www.hotelruralmondalon.es).
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Přírodní podmínky ostrova Gran Canaria byly vždy nevyčerpatelným zdrojem blaha pro místní obyvatelstvo. První z mnoha šťastných chvil je si při pěkném počasí na pláži vychutnat vše, co dělá život příjemným a klidným. Ale to rozhodně není vše, co se nabízí. Vyzkoušet něco nového se ale vydávají jen ti osvícenější. Jako každý rok mohou využít třeba Festivalu turistiky a nechat se doslova protáhnout těmi nejhezčími stezkami biosférické rezervace UNESCO.
El Gran Canaria Walking Festival pořádá Sdružení pro ubytování na venkově – Gran Canaria Natural s podporou Patronato de Turismo de Gran Canaria, Promotur a španělského Ministerstva pro cestovní ruch. To napovídá, že kromě přírodních krás čekají účastníky na trasách i vesnické penziony, staré kamenné domy, gastronomie horských hospůdek a kultura kanárského venkova vůbec. Vybrat si můžete od procházek, přes denní túry až po pětidenní akci. Každou túru vede místní průvodce a zúčastnit se může každý turista starší 16 let včetně hendikepovaných.
Pokud se hodláte na ostrov vydat v druhé polovině září, tento ojedinělý festival stojí za zvážení.
A to nejlepší nakonec: každý turista by měl zajet do horského městečka Aguimes, kde najdete uzounké uličky, strašně staré domy s oprýskanými vraty i střechy plné kvěrináčů a podivných rostlin. A samosebou spoustu barev s největší koncentrací v umělecké dílně Árbore na ulici progreso 31 - báječné místo, kde můžete řemeslníkovi koukat pod ruku a přitom se vám jeho kočka otírá o nohy. Nejromantičtější hotýlek v obci je přímo v centru na stejné ulici jako dílna a najdete pod názvem Casa de Los Camellos (www.hencansa.com). Styl odpovídá době Kryštofa Kolumba a domácí kuchyně v tomto hotýlku je naprosto nedostižná.