Gliwice-tudy kráčely dějiny...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Gliwice,česky Hlivice,německy Gleiwitz.
Že Vám to nic neříká?Zkuste si vzpomenout na hodiny dějepisu a na začátek 2. světové války...
Ano,zde to vše začalo a my dnes navštívíme místo,kde se celá tragédie odehrála.
Gliwice leží přibližně 70 km od Ostravy a stejně daleko od Českého Těšína,který rozhodně stojí za návštěvu.
Za čím jedeme?
Nejprve se porozhlédneme po rozděleném městě-Těšíně.Českou část tvoří prakticky jen dřívější předměstí Těšína,proto tu zásadní historické památky nenajdeme.Namátkou snad jen Radnice,Muzeum Těšínska a kostel Božského srdce Páně.
Po překročení řeky Olzy (Olše) a dnes již jen formálního hraničního přechodu se ocitáme v Posku,ačkoliv jsme stále v tom samém městě.
Nedaleko odtud se nachází zámek (galerie) a přilehlý park,kde můžeme za 5,resp. 3 zloté navštívit jednu z nejstarších staveb v celém Polsku-románskou rotundu sv.Mikuláše z 11.stol. a také Piastovskou věž,odkud je hezký výhled na celé město.
Cestou na náměstí můžeme kromě nákupů (doporučuji bonbony na váhu a krowky-karamelky) obdivovat krásné měšťanské domy a po pravé straně kostel sv. Marie Magdaleny.Na náměstí se nachází kromě radnice i informační centrum a lavičky,kde lze posedět a pozorovat kolemjdoucí :).
Hlavním cílem dne jsou hodinu cesty autem (pokud se nezasekáte na semaforech polské "dálnice") vzdálené Gliwice.Dnes dvousettisícové město náleželo do r. 1945 Prusku,resp. Německu,což je zejména na budovách stále patrno.
Milovníkům moderní historie jsou Gliwice známy především jako místo,kde de facto začala 2.světová válka.
Proč zrovna tady?
Na základě mezinárodních dohod bylo pro Třetí říši,tedy pro Adolfa Hitlera,důležité,aby NEBYL proveden německý útok na Polsko,nýbrž NAOPAK.
Proto pověřil našeho známého Reinharda Heydricha vypracováním malé léčky...
Šlo o to,přesvědčit Velkou Británii a Francii,že Německo bylo napadeno Polskem.K tomu posloužilo pár mrtvol z koncentráku v uniformách Wehrmachtu,"narafičené" přepadení německého vysílače v Gliwicích a máme válku jak vymalovanou!
Původně se mělo podobných provokací odehrát víc,jedna z nich v nedalekém Rybniku i s účastí televizního štábu,což nakonec pro tmu nebylo lze realisovat.
Do dějin proto vstoupila zdejší "akce" v noci z 31.8. na 1.9.1939.
Pokud navštívíte "Muzeum historia radia i sztuki mediów-Radiostacja Gliwicka",nacházející se na ul. Tarnogórska,dozvíte se o celém příběhu mnohem víc.Prohlídka stojí 5 zlotých a je s dechberoucím výkladem (v polštině,ale lze jí rozumět),díky němuž se ocitnete zpátky v minulosti...
Vysílačka stále stojí,její stožár je nejvyšší dřevěnou stavbou na světě (111m) a celé okolí je vzorově upravené,včetně dostatku parkovacích míst.
Bylo by chybou nenavštívit i vlastní město s množstvím staveb "Backsteingotik" z červených cihel-např. kostel Apoštolů Petra a Pavla,kostel Všech svatých nebo Hlavní poštu.
Cestou zpět není od věci na skok se zastavit v Havířově a přinejmenším se projít hlavní třídou (typický "stalinistický" bulvár) na náměstí.
Na webových stránkách Havířova se také můžete dočíst,jak se město mohlo jmenovat,kdyby zvítězil některý z šílenějších návrhů...
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Zkuste si dát polskou specialitu-Bigos.Je to maso s kyselým zelím a chlebem či brambory.Levné,chutné,mají všude.
Jako zákusek do sebe naházejte několik krowek,konsumaci polských piv raději nedoporučuji :).
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Opravdu nás překvapila dochovalost gliwického vysílače (je z modřínového dřeva a stále funkční) a centrum jak Czeszyna,tak Gliwic.
Negativně je nutno hodnotit systém světelných křižovatek na polských dálnicích,děsně zdržují provoz.Doprava ve městech poněkud chaotická,v Czeszynu jsme za parking platili,v Gliwicích nikoliv,a to jsme stáli asi 300m od centra.
Ostatní informace
V Czeszynu do rotundy a na věž celkem 5 zlotých,stejná cena v Gliwicích,parkování v Czeszynu 2 zloté za hodinu.
Směnáren je ve městech plno,lépe vyměnit koruny v Českém Těšíně.
Ceny v Polsku veskrze mírné...