Gloriet Klobouk
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedeme na dovolenou do Klenčí pod Čerchovem. Chceme tam přijet až k večeru, tak se trochu touláme po kraji. O tomto altánu víme, z hlavní silnice je možno ho zahlédnout, ale nikdy jsme u něj nebyli.
Za čím jedeme?
Altán se nachází zhruba 1 km severozápadním směrem od Koutu na Šumavě na žluté turistické trase, která vede z Koutu do Špáňova. Stojí na mírném návrší, odkud je nádherný výhled na okolní kopečky. Jsou u něj i lavičky, takže ideální místo na posezení.
Původně zde byla asi dřevěná stavba, snad z r. 1723. Gloriet nechal postavit v období romantismu (kolem r. 1824) majitel panství Jan Filip František Josef Stadion, který prováděl rozsáhlé úpravy koutského zámku a jeho okolí. Pravděpodobně to byla okrasná stavba, od zámku sem vedla cesta se stromořadím a koutskému panstvu sloužila jako příjemné místo k odpočinku, odkud bylo vidět na zámek i okolní krajinu. Tato domněnka je na základě porovnávání josefských map. Na nejstarších mapách označení glorietu chybí, na druhých z let 1836 – 1852 jsou již klobouk a stromořadí znázorněny. V historických pramenech se však o stavbě nikdo nezmiňuje.
Při rekonstrukci r. 1973 byla střecha ve tvaru kardinálského klobouku podepírána dřevěnými trámy, na kterých byl nalezen letopočet 1723. Předpokládá se, že trámy ke stavbě glorietu byly použity z původní dřevěné stavby.
Podle jedné pověsti gloriet připomíná bitvu u Domažlic r. 1431, ve které husitská vojska téměř bez boje porazila křižáky vedené markrabětem Fridrichem Braniborským a kardinálem Juliánem Cesarinim. Právě tady prý utíkající kardinál ztratil svůj klobouk, zlatý kříž a listiny. Tímto se vysvětluje, proč má gloriet tvar kardinálského klobouku.
V době průmyslové revoluce samozřejmě vše muselo ustoupit rozvíjejícímu se průmyslu. Nedaleko se začala těžit hlína pro potřeby koutské cihelny, zbytek cesty byl rozorán, stromy pokáceny. Až později se vybudovala nová značená turistická cesta. Gloriet prošel poslední rekonstrukcí r. 2006, stále má šindelovou střechu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Místo vybízí k tomu se zde posadit a tady posvačit – samozřejmě však z vlastních zásob. Jinak samozřejmě v Koutě na Šumavě se určitě nějaká otevřená hospůdka najde. My si to vše vynahradíme večer v Klenčí pod Čerchovem.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíc mne nadchly výhledy. Bylo by ještě lepší, kdyby tady bylo napsáno, co vše je vidět. Takhle jsme se pouze domnívali, co vidíme. Na jihozápadě by to měla být Všerubská vrchovina, na východě Švihovská vrchovina.
Ostatní informace
Ke glorietu se nechá dojet autem, samozřejmě i na kole. Žlutá turistická značka začíná na nádraží ve Špáňově, sem je to 1,5 km. Končí po dalším 1 km v Koutě, odkud se po zelené dostanete po dalších 3,5 km na zříceninu hradu Rýzmberk. Pokud se nebudete chtít vracet stejnou cestou, můžete pokračovat po žluté do Kdyně a po modré na železniční zastávku. Celá trasa pak od vlaku ze Spáňova na vlak ve Kdyni je zhruba 10 km.
Pokud by se vám to zdálo málo, můžete to vzít do Kdyně po naučné stezce Za poznáním místních zajímavostí Kdyňska přes zříceninu Nový Herštejn a rozhlednu Koráb. Pak to bude zhruba 15 km.