Hejšovina ze všech stran
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Z Náchoda do Polského Karlowa je to kousek - v sobotu jede autobus v 8.00, za 26,- kč je tam za půl hodinky. Takhle brzy tam ještě nebude alespoň tolik návštěvníků :-)
Z Karlova se vydáme na okruh po skalách Velké Hejšoviny, zabere nám tak 1,5 - 2 hodiny, nabízí úžasné skalní scenérie (nám se nejvíc líbilo Peklo :-)) a z nejvyšších míst nádherný rozhled. Když se plni nadšení vrátíme zpět k výchozímu bodu, vydáme se vpravo po červené značce, kterou u vodopádů vyměníme za modrou a po chvilce za žlutou. Ta vede romantickými skalními partiemi po kamenném chodníčku, až nás vyvede z lesa na nádherné louky nad vsí Pasterka. Otevírá se krásný pohled na obě Hejšoviny a bude nás provázet celou cestu až zpět do Karlowa, kam nás dovede zelená značka.
Autobus zpět jede v 16 hod, tak máme ještě čas na pstruha, nebo na výborné borůvkové pirožky :-)
Za čím jedeme?
Hejšovina ( německy Heuscheuer, polsky Szczeliniec) představuje poměrně rozsáhlý masív, tvořený kvádrovými pískovci shodnými s pískovci, které tvoří i rozsáhlá skalní města Adršpašsko-teplických skal, Hejdy, Ostaše a Kočičích skal. Tento blok nejsvrchnějších a také nejmladších sedimentů druhohorního křídového moře stojí izolovaně, s převýšením více než 150 metrů od plochého opukového podloží v úrovni obce Karlów. Tektonicky silně načleněný a extrémními povětrnostními vlivy rozrušený a přemodelovaný masív je dotvořen do dvou vrcholů Velké a Malé Hejšoviny, oddělených skalnatým sedlem ve výšce 867 m n.m.
Velká Hejšovina ( Szczeliniec Wielki) je tvořen oválnou pískovcovou plošinou o rozměrech zhruba 600 x 300 metrů, při čemž delší osa ve směru SZ-JV je také směrem největšího narušení pískovcového masívu hlubokými skalními rozsedlinami a roklinami. Povrch pískovcové plošiny je dále načleněn do velice divokého a pestrého terénu s množstvím skalních věží, pilířů a hřbetů oddělených hustou sítí skalních puklin, rozsedlin, roklí a těžko průstupných balvanišť. Je samozřejmé, že v takovém terénu se nachází i řada pseudokrasových jeskyní, ale jejich průzkum je prozatím v samotném počátku. Uprostřed vrcholové plošiny dosahují skalní věže až do výšky 919,2 m n.m., čímž se Hejšovina stává nejvyšším pískovcovým vrchem ve střední Evropě. Vrcholová plošina pak po celém obvodu upadá až 60 metrů vysokými kolmými až převislými stěnami, pod nimiž dále upadající příkrý svah je krytý skalními bloky, balvany a sutí zřícenými z kolmých okrajů vrcholu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Karlowě je spousta možností, jak se občerstvit - grilovaní pstruzi, domácí chleba.....my jsme měli pstruha uzeného, s hranolkama a pivkem za 150,- A byl vynikající.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Skály, příroda, louky nad Pasterkou.........
Ostatní informace
vstup na Velkou Hejšovinu stojí 50,- kč, platí se u turistické chaty zhruba v půlce cesty