Historické městečko Planá
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Městečko Planá najdeme v Plzeňském kraji v okrese Tachov, nedaleko Mariánských Lázní. Je dostupné vlakem, autobusem i autem. Například z Prahy po dálnici D5 kolem Plzně a asi 30 kilometrů před Rozvadovem odbočíme na Mariánské Lázně. Z dálnice je to už jen cca 20 kilometrů.
Za čím jedeme?
První písemné záznamy o Plané pocházejí z roku 1251. Město leželo na důležité obchodní cestě, která vedla z Norimberka přes Cheb dále do Čech. V držení panství se vystřídalo několik šlechtických rodů, které sídlily v plánském zámku. Byli to pánové z Dobrohošti, Žeberkové, Šlikové, Sinzerdorfové, Nostitzové a Nostitz-Rhieneckové. Největší rozvoj město prodělalo za vládnutí rodu Šliků hornictvím a mincováním.
V 16.stol, postihla obyvatele opakovaně morová epidemie a téměř všichni obyvatelé jí podlehli. Nový přicházeli hlavně z Bavorska a tím došlo k velké germanizaci celé oblasti. Aby všeho nebylo dosti, městem se za třicetileté války několikrát prohnali vojska, obyvatéle byli vyvražděni a domy vyrabovány.
Šťastnější období a období velkého rozkvětu města bylo hlavně na konci 17. stol. s rozvojem řemesel, obchodu a hornictví. Po 2. světové válce došlo k odsunu většiny německého obyvatelstva. Z tehdejšího okresu Planá bylo do 31. srpna 1947 odsunuto 35 959 osob. Nastalo nové osidlování města i okolí.
Náměstí působí velice malebně i když je vidět že původní výstavba byla v minulosti ne zcela citlivě nahrazena novými domy. Jedným z krásných a dominantních domů je původně raně barokní jednopatrová Radnice z let 1680 - 1685, přestavěna v 80. letech 19. století do podoby pozdního baroka, zvýšena o druhé patro a přičiněním J. F. Raucha vyzdobena v roce 1914 freskami. Z původní radniční budovy dochovány sochy P. Marie, sv. Petra a sv. Anny na štítě.
Ve střední části náměstí se tyčí Svatojánský sloup postaven roku 1712 . Barokní pískovcová práce neznámého umělce, snad z okruhu J. Brokofa. Na vrcholu třístranného obelisku je umístěna čtveřice ochránců města. Sv. Jan Nepomucký jako zemský patron, pod ním na konzolách patronka horníků sv. Barbora jako připomínka dobývání drahých rud v plánském okolí, sv. Florián, patron hasičů a ochránce před požáry a sv. Šebestián, jeden z ochránců proti moru. Hned vedle je žulová kašna, kterých se ve městě zachovalo šest.
Nedaleko náměstí, kam dojdeme uličkou se tyčí do výšky věž kostela Nanebevzetí pany Marie. Kostel bohužel není běžně přístupný a galerie ve věži otvírala až odpoledne. Kostel s původně gotickým trojlodím a hlavním pozdně románským portálem z poloviny 13. století byl v polovině 14. století zaklenut křížovou klenbou. V jižní lodi a kolem kazatelny zazděny náhrobníky někdejších majitelů Plané. Severní lodi dominuje barokní oltář s obrazem Plánské madony. Zvenčí u východní strany kněžiště připomíná rodinná tumba plánského rodáka J. F. Löwa z Ersfeldu, dvorního lékaře císaře Leopolda.
Bezprostředně sousedící barokní fara pochází z r. 1708. Jižně od objektu v ulici Na Příkopech dochováno torzo někdejšího Městského opevnění, kolem kterého se dá dojít na parkoviště k hornickému muzeu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se ve steak baru v sídlišti, česnečka byla výborná, klobouk dolu, ale ostatní jídla fakt katastrofa, spíš se restauraci vyhněte. Raději na náměstí zkuste malou kavárničku s venkovním posezením.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hlavně historická část městečka a náměstí je velice malebná. Je vidět velká snaha historické domy opravit, a myslím, že většina rekonstrukcí je provedena velice citlivě, ale jako všude je znát že peněz by na tyto účely bylo potřeba mnohem více.