Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Přijedeme do stejnojmenné vesničky Sovinec nejlépe autem,které zaparkujeme na placeném parkovišti asi 300metrů od hradu.Je možné sem dojet i vlakem-nejbližší zastávka se nachází v Újezdě u Uničova,který je na trati Olomouc-Uničov-Šumperk a je to asi 12km od hradu.
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina. Je situován na výrazné ostrožně , orientované delší osou ve směru západ - východ , v horském údolí v nadmořské výšce mezi 500 - 600 m poblíž historické vedlejší cesty, spojující Moravu se Slezskem, která tudy procházela z údolí Oslavy Valšovským žlebem dále na severovýchod.Hrad byl založen bratry Pavlem a Vokem ze starého moravského rodu Hrutoviců mezi léty 1318, kdy získali lénem od olomouckého biskupa nedalekou ves Křížov, a 1348, kdy se poprvé psali „ze Sovince“ (de Aylnburk).Původní hrad měl jednoduchou dispozici: na vrcholu skaliska byla ve smyčce silné hradby na osmibokém plném soklu postavena válcová věž - bergfrit. Východně od věže stál palác obrácený směrem k přístupu ostroúhlým nárožím.Velká hradní věž byla po požáru v roce 1784 zastřešena ve snížené úrovni a zároveň bylo sneseno horní podlaží palácové části hradu. Ve stejné době vyhořela předsunutá Lichtenštejnka, která se již obnovy nedočkala a sloužila jako „kamenolom“. V roce 1939 byl Německý řád Německou říši zrušen. Wehrmacht, užívající hrad od roku 1940, jej proměnil na zajatecký tábor pro francouzské důstojníky. Po zrušení zajateckého tábora v roce 1942 převzal hrad Sudetský lesmistrovský úřad. Ten jednal o prodeji hradu s říšským vedením SS, ale nakonec prodal hrad v dubnu 1943 Společnosti pro podporu a péči o německé Kulturní památky.V prvních květnových dnech roku 1945 hrad vyhořel. Pod střechou zůstaly jen bývalé konírny a budovy v předhradí. Již v roce 1951 byly zahájeny zabezpečovací práce; rekonstrukční práce probíhají s různou intenzitou dodnes. Hrad Sovinec byl v roce 1945 zestátněn a v roce 1965 převeden do správy bruntálského okresního muzea. V rekonstruovaných prostorách hradu ( Jižní palác, purkrabství, konírny, tzv. Remter, budovy bran) jsou instalovány expozice týkající se historie objektu, hlavní věž hradu poskytuje výhled do překrásné KRAJINY sovineckého přírodního parku.Na Sovinci probíhají příležitostné výstavy , jsou zde pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků a prezentace tradičních řemesel.
Jídlo a pití jsme měli z vlastních zásob,jinak je možnost si něco koupit na nádvořích hradu kde jsou stánky s občerstvením.
Líbil se mi výhled z vyhlídkové věže hradu sice pár shodů to bylo ale rozhled do okolí stál za to.Zrovna když jsme byli na hradě Sovinci tak tam probíhala akce,byla možnost si dokoupit turistické známky což jsem toho využil,takže jsem byl s návštěvou hradu velice spokojen.
Otevírací doba:Duben+říjen:so-ne 9-16hod.,Květen-září:út-ne 9-17hod,Ceník vstupného:plné 60kč(dospělí),snížené 30kč(děti od 6let,studenti,důchodci).Rezervace zájezdů,větších skupin a informace o návštěvnickém provozu hradu na tel.554 219 863,554 295 113