Loading...

Hudlice - k rodnému domu Josefa Jungmanna

Tipy na výlet Romantika Pro zdatnější Celodenní výlet Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

Vyrážíme do Berouna, odkud podnikneme pěší celodenní výlet do jižní části křivoklátských lesů. Navštívíme rodný domek jednoho z největších Čechů žijícího na přelomu 18. a 19. století Josefa Jungmanna, pokocháme se výhledem z Hudlické skály, v obci Svatá si připomeneme zakladatele tělovýchovy v Čechách Tyrše a Fügnera a celý výlet ukončíme na vlakovém nádraží ve Zdicích.

Za čím jedeme?

Beroun
Beroun  •  Foto: neratovak

Do Berouna se dopravíme vlakem či autem. Pro automobilisty doporučuji parkoviště P+R u vlakového nádraží, cena 20,- Kč za celodenní stání je více než příznivá.
Od vlakového nádraží se vydáme po červené značce na berounské náměstí.

Z náměstí pokračujeme i nadále po červené směrem k přírodní rezervaci Brdatka. Vycházíme z města a procházíme tzv. Talichovým údolím. Údolí na okraji PR Brdatka nese jméno po významném českém dirigentovi 20. století Václavu Talichovi. Václav Talich, který mimo jiné dirigoval taková hudební uskupení jako  orchestr Národního divadla či Českou filharmonii si zde zakoupil vilu v polovině 30. let 20. století a žil zde až do své smrti v roce 1961. Na Talichovu vilu nás upozorní informační tabule u silnice. Přicházíme na rozcestí Brdatka a stále po červené začínáme po vrstevnici stoupat k rozcestí pod rozhlednou Děd. Cestou míjíme udržovanou Markovu studánku. Stále se držíme červené značky, která nás neomylně zdejšími lesy a přes osadu Lísek dovede až do rodiště Josefa Jungmanna, do Hudlic.

V Hudlicích, o nichž je první písemná zmínka z roku 1341 a jimž dominuje na náměstí stojící novorománský kostel sv. Tomáše se v roce 1773, jako šesté dítě v pořadí narodil v rodině místního ševce Josef Jungmann.

Josef Jungmann se po studijích v Berouně a Praze usadil v Litoměřicích, kde vyučoval na místním gymnáziu bez nároku na odměnu jazyk český. Stal se tak prvním profesorem češtiny v českých zemích. Po patnáctiletém působení v Litoměřicích odešel do Prahy. Zde byl jmenován ředitelem Akademického gymnázia. V dalších letech vyučoval český jazyk i na filozofické fakultě pražské univerzity. Svojí výukou českého jazyka a svými díly se tak stal jedním ze zakladatelů novodobé češtiny. Josef Jungmann zemřel v Praze v roce 1847 a je pochován na pražských Olšanských hřbitovech. 

V Hudlicích si svého rodáka nesmírně váží a tak je dnes zpřístupněn jeho rodný dům. Zde je možno se dopodrobna dozvědět vše o životě a díle tohoto muže.

Po prohlídce Jungmannova rodného domku se z rozcestí Hudlice vydáme po modré značce na Hudlickou skálu. Hudlická skála se tyčí na okraji obce a po jejím zdolání se nám naskytne krásný výhled do okolí. Po sestupu ze skály se držíme stále modré značky, která nás dovede až do obce Svatá.

V obci, přímo u rozcestníku, se nachází objekt bývalé myslivny. Zde se poprvé setkali a posléze i spřátelili Dr. Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner. Právě zde vznikla jejich myšlenka na založení tělovýchovné organizace Sokol. Tuto událost připomíná pamětní deska, která byla na myslivnu nainstalována v roce 1922 při příležitosti oslav 60. výročí od vzniku Sokola.

Ze Svaté naše cesta pokračuje stále po modré značce až na rozcestí U Boudy. Odtud se vydáme po žluté do obce Černín. Po projití Černínem určitě každého zaujme pěkné odpočinkové místo u kapličky sv. Huberta. Od kapličky je to pak již jen kousek do Zdic. 

Město Zdice, ležící na řece Litávce, se svou dominantou kostelem Narození Panny Marie je i cílovým místem tohoto výletu. Abych byl přesný, tak je to zdické nádraží. K tomu se dostaneme z centra města po modré značce a odkud nás vlak dopraví k našim domovům a nebo na berounské nádraží, kde jsme zaparkovali auto.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Po cestě jsme si vystačili s vlastníma zásobama, i když možnost malého občerstvení byla v Hudlicích, kde byl otevřený krámek. Na konci putování ve Zdicích je pak možnost občerstvit se v některém ze zdejších podniků.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výborná byla průvodkyně po Jungmannově rodném domku, zdejší velká patriotka. Její výklad o životě a díle Josefa Jungmanna prostě neměl chybu.
Kouzelná byla též vyhlídka na Hudlické skále.

Ostatní informace

Rodný dům Josefa Jungmanna:
otevřen od 1. dubna do 31. října od středy do neděle v čase 9-12 a 14-17 hodin.
Vstupné 20,- Kč.
Jestliže není nikdo přítomen, stačí vytočit tel. číslo uvedené u vstupu a paní za okamžik dorazí.

Poslední aktualizace: 10.9.2017
Hudlice - k rodnému domu Josefa Jungmanna na mapě
Autor: neratovak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Hudlice - k rodnému domu Josefa Jungmanna

Hudlice – rozhledna Máminka a naučná stezka Krušná hora – Hudlický vrch
Hudlice – rozhledna Máminka a naučná stezka Krušná hora – Hudlický vrch
Tipy na výlet
Projíždíme CHKO Křivoklátsko a na dnešek máme v plánu ještě jednu rozhlednu. Víc toho už nestačíme. Obec Hudlice se rozkládá při…
0.1km
více »
Hudlice
Hudlice
Městečko
Hudlice leží v Křivoklátské vrchovině nad údolími Libotického a…
0.2km
více »
Procházka ze Zdic do  Hudlic  aneb za Josefem Jungmannem, svatým Tomášem a zajímavou skálou
Procházka ze Zdic do Hudlic aneb za Josefem Jungmannem, svatým Tomášem a zajímavou skálou
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i Turistiky.Start výletu je v obci Zdice, kam…
0.2km
více »
Památník Josefa Jungmanna Hudlice
Památník Josefa Jungmanna Hudlice
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 22 dálnice D5, odkud směřujeme na…
0.3km
více »
Berounskem a Křivoklátskem přes Vraní skálu
Berounskem a Křivoklátskem přes Vraní skálu
Cestopisy
 Berounskem a Křivoklátskem přes Vraní skálu Dnešní trasu začínáme na…
0.4km
více »
Hudlická skála
Hudlická skála
Skalní útvar
Hudlická skála se zvedá jihozápadním směrem od okraje obce Hudlice. Obec …
0.6km
více »
Nedělní výšlap Křivoklátskem
Nedělní výšlap Křivoklátskem
Cestopisy
Nedělní výšlap Křivoklátskem Blíží se polovina ledna a náznak zimy,…
1.4km
více »
Pár vrcholků Křivoklátska.
Pár vrcholků Křivoklátska.
Cestopisy
Je konec září, počasí slibuje hezký den a já si naplánoval procházku přes…
2.3km
více »
Vraní skály u Zdic
Vraní skály u Zdic
Skalní útvar
Vraní skály nedaleko Zdic Poslední dobou vz…
2.7km
více »
Rozhledna Máminka - tip na výlet
Rozhledna Máminka - tip na výlet
Tipy a novinky
Počasí si s námi v posledních dnech zahrává. Sníh střídá déšť a plánovat tak výlety je poněkud složitější. Pokud se ale nepřízní počasí nenecháte…
2.9km
více »
zavřít reklamu