Kam a jak jedeme?
Projíždíme CHKO Křivoklátsko a na dnešek máme v plánu ještě jednu rozhlednu. Víc toho už nestačíme.
Za čím jedeme?
Obec
Hudlice se rozkládá přibližně 10 km na západ od Berouna na jihovýchodním okraji Křivoklátské vrchoviny.
První písemná zpráva o obci je z r. 1341. Když r. 1348 založil Karel IV. Karlštejn, připojil
Hudlice ke karlštejnskému panství. V letech 1425 -1437 zde byl rytířský dvorec. Rozvoj obce přerušily husitské války a třicetiletá válka. Již ve středověku se zde dobývala železná ruda, převážně však povrchově. Kolem r. 1656 se začínají zdejší ložiska železné rudy lépe využívat, postupně se zdokonaluje i technika. Těžila se zde i rumělka, v potocích se rýžovalo zlato. Těžba rudy byla hlavním zdrojem obživy horníků až do 60. let 20. století. Největší doly byly na nedaleké
Krušné hoře, po 2. světové válce zde byl dokonce největší hlubinný železnorudný důl na našem území. V lesích bylo mnoho milířů, kde se pálilo dřevěné uhlí pro železárny.
V obci bydlela řada německých přistěhovalců. Jednomu z nich se zde r. 1773 narodil budoucí národní buditel, spisovatel a překladatel Josef Jungmann. I když se narodil v německé rodině, zasloužil se o novodobý český jazyk. Jeho pětidílný česko - německý slovník byl už za jeho života přijat s nadšením. Za svého života se dočkal mnoha poct a vyznamenání. Dokonce císař Leopold mu dal zlatý prsten a povýšil ho do rytířského stavu. Jeho rodný roubený domek, který si Jungmannovi zde postavili r. 1718, stojí severovýchodně od návsi. Je v něm muzeum, kde se seznámíte se životem a dílem J. Jungmanna, je tam i dobové zařízení. Muzeum je otevřeno od 1.dubna do 31.října, a to od středy do neděle od 9.00 do 12.00 a od 14.00 do 17.00 hodin. Před domem je pomník s litinovou bustou Josefa Jungmanna, který byl vyroben r. 1873.
Hudlice mají velkou obdélníkovou náves, jejíž dominantou je novorománský trojlodní kostel sv. Tomáše. Byl postaven v letech 1874–1875 na místě malého dřevěného středověkého kostelíka. Ten po dobu stavby stál ještě uvnitř nového kostela. Byl zbourán, když nová budova kostela byla dokončena.
Nedaleko od náměstí západním směrem je kaplička sv. Jana Nepomuckého, kterou tady nechali postavit rodiče Josefa Jungmanna.
Na Krušné hoře, která je cca 3 km západně od centra obce, stojí dřevěná
rozhledna Máminka, která má zpevňující ocelové prvky. Zhruba před 100 lety zde stála dřevěná triangulační věž, která se využívala k zaměřování pozemků, ale také jako vyhlídka. Rozhledna byla slavnostně otevřena 19. června 2015. Má tvar trojbokého jehlanu, uvnitř je válec se schodištěm. Je 33 metrů vysoká a je volně přístupná. Na průhlednou membránou krytou vyhlídkovou plošinu ve výšce 20,9 metru vede 96 schodů. Z rozhledny je kruhový výhled. Je-li hezky, jsou vidět Krušné hory s Klínovcem, České Středohoří, Říp, Ještěd, Bezděz, Brdy, hrad Točník, Kladno, Žižkovský vysílač v Praze, rozhledny Kožova hora,
Na Senecké hoře,
Velká Buková a Lhotka u Berouna. Ostatní si dočtete na hezky zpracovaných panoramatických tabulích na vyhlídkové plošině.
Rozhledna je součástí okružní
naučné stezky Krušná hora – Hudlický vrch, která se budovala v letech 2014 – 2015. Je na ní 14 zastavení a 30 informačních tabulí na téma
Hudlice, jejich historie a okolí. Začíná na rozcestí Na Vartě, kde je parkoviště a odkud je to také nejblíž nahoru k rozhledně (1,7 km). Celý okruh i s odbočkou k rozhledně je dlouhý přibližně 10 km. Je prý vhodný i pro cyklisty. Těm bych však výjezd k rozhledně doporučovala po modré z rozcestí Pod Hudlickým vrchem nebo po neznačené cestě z rozcestí Na církvi a dál po modré. Je to sice delší, ale určitě pozvolnější. Jen nevím, jaký je terén.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na rozhledně jsme nejedli, ani nebylo kde a co. V letní turistické sezóně zde prý bývá stánkový prodej s občerstvením a propagačními předměty. Pravděpodobně o víkendu. My tu byli v pátek v červenci a nebylo tu nic. V obci nedaleko kostela je Hospůdka u Jungmanna, kde prý nabízí dobrou kuchyni po celý den a také propagační materiály.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna je skutečně hezká. Hezké je i okolí rozhledny, kde je možno posedět – na sluníčku i ve stínu. Jsou tady i držáky na kola. Zajímavý je i výstup na rozhlednu - jednotlivé schody jsou popsány často zajímavými hesly.
Ostatní informace
Hudlice je poměrně malá obec. Nabízí však řadu zajímavostí, nejen rozhlednu s naučnou stezkou. Po modré turistické značce se směrem na jih dostanete na Hudlickou skálu. Po dřevěném schodišti se dojde až na vrchol skály. Z rozcestí ve vsi až nahoru k vyhlídce to není ani kilometr. Je to buližníkový vrch, který je uváděn i v učebnicích geologie. Pokud byste po modré pokračovali, dojdete zhruba po 10 km do Zdic.
Pokud se z rozcestí v obci vydáte po červené na východ, přiblížíte se po necelých 2 km k přírodní památce Stará Ves. Byla vyhlášena r. 1984 na jihozápadních svazích Libotického potoka, kde rostou teplomilná a vápnomilná rostlinstva skalních stepí. Pokud budete po červené pokračovat, dostanete se skoro na rozhlednu Děd (jen kousek se jde po zelené). Celkem je to 6 km. Další 5 km je to na vlak do Králova Dvora nebo do Berouna.
Poslední aktualizace: 8.11.2017
Hudlice – rozhledna Máminka a naučná stezka Krušná hora – Hudlický vrch na mapě
Kvalita příspěvku:
2
turisté zde byli a hodnotili
5,00
Diskuse a komentáře k Hudlice – rozhledna Máminka a naučná stezka Krušná hora – Hudlický vrch
Krásná skvělý výlet i výhled...