Island - ledovec Langjökull
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Pomalu se ze západního pobřeží přesouváme částečně do vnitrozemí, kde se můžeme trochu projít po západním okraji ledovce.
Za čím jedeme?
Ledovec Langjökull leží v západním vnitrozemí, kterému se zde říká islandská Vysočina. Je dobře vidět snad ze všech stran, nejlépe prý z údolí Haukadalur, které je známé svými gejzíry. Je to 2. největší ledovec na Islandu (největší je Vatnajökull na jihozápadě ostrova). Zaujímá přibližně 950 km². Se změnou podnebí se to samozřejmě může vše měnit. Okraj ledovce lemuje mnoho hor a pohoří. Pod ledovcem jsou skryty nejméně dva sopečné systémy, Hveravellir je na severovýchodě a Prestahnúkur v jihozápadní části.
Hveravellir se svými 1360 metry je nejznámější sopkou, ale také je nejvyšší horou ledovce. Lávové pole Kjalhraun vzniklo východně od této sopky asi před 7800 lety. V lávě na západní straně voda vytékající z ledovce vytvořila nádherný lávový vodopád Hraunfossar. V ledovci jsou vytvořeny praskliny, kudy protéká voda.
Hveravellir se svými 1360 metry je nejznámější sopkou, ale také je nejvyšší horou ledovce. Lávové pole Kjalhraun vzniklo východně od této sopky asi před 7800 lety. V lávě na západní straně voda vytékající z ledovce vytvořila nádherný lávový vodopád Hraunfossar. V ledovci jsou vytvořeny praskliny, kudy protéká voda.
My jsme sem přijeli od západu po silnici 550, ze které na východ odbočuje prašná silnice 551. Snad se tomu ani silnice říct nedá. Nedá se ani jet moc rychle, přesto to pěkně drncá a všechno shora padá. Tato cesta končí u západního okraje ledovce, kde se nechá zaparkovat. Parkoviště tam není, dál se však jet už skutečně nedá. Krajina, kterou jsme projížděli, vznikla prý při ustupování ledovce.
Právě jedna taková prasklina je blízko parkoviště, v místech, která jsou přístupná bez speciálního vybavení i bez ledovcového průvodce. Řeka zde pěkně meandruje, praskliny jsou krásně zbarvené do modra.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na parkovišti žádná možnost občerstvení není. Tady to vypadá jak na konci světa. Přespali jsme v kempu Húsafell, který je cca 20 km na západ, další noc jsme spali na druhé straně ledovce v kempu Hveravellir.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Ledovce jsme viděli v Norsku, ale musím říct, že tak nádherně do modra zbarvené praskliny jsem ještě neviděla. To fakt bylo moc hezké.
Ostatní informace
Ledovec se nechá z jižní strany objet - přes národní park Þingvellir, přes údolí Haukadalur, plné gejzírů a okolo vodopádu Gulfoss.
Kolem ledovce se prý táhnou i turistické stezky. Asi by to však chtělo nějakou podrobnější mapu.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(64.656, -20.153)
Poslední aktualizace: 8.1.2020
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Southern Region
Příspěvky z okolí Island - ledovec Langjökull
Island - řeka Hvítá
Řeka
Stále běží, klidná a jasná, jako zrcadlo, bílá ve svých tišinách, spěje neustále dál v tichých zákrutech a bílých peřejích, přichází shora z ledovců od velikých vnitrozem- ských jezer, kde v lé…
16.6km
více »
Gullfoss
Vodopád
Vodopád Gullfoss se řítí přes dva obří skalní stupně z výšky 30 m do úzkého kaňonu. V létě zásobuje zlatý vodopád řeka Hvítá vodou z ledovce.
37km
více »
Island - Gullfoss, pomník Sigrídur Tómasdóttir
Pomník
Z parkoviště jdeme dlážděnou cestičkou k vodopádu Gullfoss a v polovině cesty se zastavujeme u pomníku Sigrídur Tómasdóttir, ženy, která se zasloužila o zachování této nádherné oblasti. Sigrídu…
37.1km
více »
Dovolená na Islandu - 2. část - západní vnitrozemí
Cestopisy
Sobota 10. 8. 2019
Dnešní den bude více míně poznávací a přejezdový. Počasí nebylo nejhorší, ranní mrholení přestalo, zataženo zůstalo. Ze západní části ostrova se přesouváme víc do vnitrozemí - po silnicích 518, …
37.1km
více »
Island - vodopád Gullfoss
Vodopád
Vítejte na stezce Sígrídur Tómasdóttir. Vodopád Gullfoss, od r. 1979 přírodní památka, na horní části řeky Hvíty je tvořen dvěma kaskádami, první měří 11 m a dr…
37.1km
více »
Island – vodopád Gullfoss
Tipy na výlet
Projíždíme vnitrozemím v západní části Islandu - od jihu na sever. Je tu řada zajímavostí – národní park Þingvellir, gejzíry v údolí Haukadalur a samozřejmě i tento úžasný vodopád, který patří mezi nejznámější isl…
37.1km
více »
Island – gejzíry v údolí Haukadalur
Tipy na výlet
Dnes se potřebujeme přesunout z jihozápadu ostrova co nejvíce na jeho severozápadní stranu. Proto je tento den převážně poznávací. Po procházce v národním parku Þingvellir se nyní jdeme projít mezi světoznámé gejz…
39.2km
více »
Konungshver
Pramen
Konungshver je horkým pramenem v oblasti Geysir.
39.2km
více »
Horký pramen Blesi
Pramen
Blesi je termální pramen v oblasti Geysir. Skládá se ze 2 částí.
39.3km
více »
Malý Gejzír (Litli-Geysir)
Pramen
Malý Gejzír (Litli-Geysir, Little Geysir) je “malým bráškou” světově známého Gyesiru (Gejzíru), kterému se někdy také říká Velký Gejzír. Tento malý gejzír ovšem vodu nevyvrhává do vzduchu, ale je jen jakýmsi malým…
39.4km
více »
Strokkur
Minerální pramen
Strokkur - tryskající geysir do výšky 25 metrů. Tryská každých 5 min. Geysir se nachází v údolí horkých pramenů Haukadalur.
40.7km
více »
Island - Fridheimar - skleníky, koně
Farma
Druhý den našeho pobytu na Islandu jsme měli v odpoledních hodinách naplánovanou návštěvu skleníků na pěstování rajčat, spojených s prohlídkou stájí. Jedná se o rodinnou farmu Fridheimar nedaleko města Reykholt, l…
55.5km
více »