Ivanovická brána
Kam a jak jedeme?
Městečko Ivanovice na Hané a okolní obce Dětkovice, Hoštice - Heroltice, Křižanovice u Vyškova, Medlovice,Moravské Málkovice, Orlovice, Prusy - Boškůvky, Rybníček, Švábenice, Topolany a Vážany vytváří mikroregion nazvaný Ivanovická brána.
Za čím jedeme?
Ivanovická brána se nachází v jižní části Hané, východně asi 10 km od Vyškova. Zajímavou dominantou mikroregionu je Orlovická pahorkatina, která společné s Litenčickou pahorkatinou a Ždánickým lesem dělá přírozený předěl mezi úrodnou Hanou a pohořím Chřiby. Orlovická pahorkatina má svůj název odvozen od obce Orlovice, kde byl na přelomu 13. a 14. století vystavěn hrad Orlov na místě pravěkého hradiska. Zbytky mohutného hradního příkopu jsou patrné dodnes a z místa od kostela sv. Václava je pěkný výhled na Hanou i nad ní ležící Drahanskou vrchovinu. K historickým památkám mikroregionu patří kostel sv. Michaela z roku 1718 ve Švábenicích s obecním museem ve staré škole, v Ivanovicích na Hané je zajímavý renesanční zámek (původně středověká tvrz) z počátku 17. století, bohužel veřejnosti nepřístupný, dále pak Kostel sv. Ondřeje ze 16. století a socha sv. Floriána z roku 1721. Zajímavou architekturu má i zámeček a kostel sv. Ferdinanda z 19. století v Chvalkovicích na Hané.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Vhodným místem ke stravování je motorest Ivanka v Ivanovicích na Hané.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Obrovská lesní mraveniště v lesích Orlovické pahorkatiny a výhled z kopce Hradisko (518 m n. m.) na Chřiby.
Ostatní informace
V obci Švábenice se nachází dvě musea, jedno obecní ve staré škole a druhé církevní na místní faře. Obě jsou v blízkosti švábenického kostela, jehož věž je výrazným orientačním bodem celého mikroregionu.
Na výlet vlakem
Ivanovice na Hané jsou dostupné vlakem, neboť leží na trati Brno - Přerov a zastavují zde pouze osobní vlaky.