Jak to bylo kdysi - skanzen Přerov nad Labem
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Přerov nad Labem - ve středu městečka, je možné zaparkovat před vstupem do areálu
Za čím jedeme?
Do skanzenu v Přerově nad Labem jsem se chystala již delší dobu. Ráda se vracím do historie, ať už díky vyprávění mých prarodičů, knížek nebo právě takových míst jako jsou skanzeny.
Jedná se vlastně o národopisné muzeum, které bylo založené v roce 1967 a jeho snahou bylo zachránit alespoň některé ukázky lidové architektury.
Myslím, že je opravdu na co se dívat, skanzen představuje jakousi vesničku, která je rozdělaná na staročeské roubené chaloupky a drobné stavby (památník, zvonička, úly…) a panské stavby (bednárna se školou a myslivna), v každé chaloupce je „dobová atmosféra“ doladěna postavami, které jsou tak věrohodné, že máte pocit, že jste se přesunuli o několik století zpět a jste tam s nimi.
V jedné chaloupce se např. narodilo miminko, tak se všichni ze sousedství sešli, aby ho přivítali na svět. V další chaloupce se konají námluvy (se všemi zúčastněnými – dohazovač, obě rodiny spolu se ženichem a nevěstou) nebo třeba posvícení…nahlédneme také do místní školy, k ševci, ke kováři…
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jeli jsme z Prahy, takže jsme měli jsme vlastní svačinu a nikde jsme se na jídlo nestavěli
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Prohlídka trvá cca 1 hodinu a za tu dobu se dozvíte spoustu zajímavých informací o životě našich předků, můžete si udělat pár fotek a také si uvědomit, že sice naše prapra….nežili v přepychu, jejich život byl mnohem tvrdší než ten náš, ale zase na druhou stranu se rodiny více navštěvovaly a všichni k sobě měli tak nějak blíž…
I o to určitě v těchto místech jde…takže pokud se chcete na chvíli zastavit v tom našem současném shonu, skanzen v Přerově nad Labem určitě doporučuji.
Ostatní informace
Parkovné zdarma, vstupné do skanzenu dospělí 50 Kč.