Loading...
Oproti informacím z mé minulé cesty - viz: Jarní Kypr, došlo ke změně v letecké Dopravě (ČSA zrušilo pravidelné lety z Prahy do Larnaky). Proto jsme letěli s přestupem ve Vídni s Austrian Airlines.
Pokud budete na Kypru používat auto z půjčovny (s červenou SPZ) budou s vámi mít ostatní řidiči větší trpělivost (jezdí se vlevo) . Na dálnici je povolena rychlost "jen" 100 km/hod a policie je na ní vzhledem k velikosti ostrova vidět poměrně často!
Hned po příletu na Letiště v Larnace se ukázala patrně největší přednost Kypru – příjemné klima! Když jsme ráno 15.3. odlétali z Prahy, teploměr ukazoval -6°C. Při výstupu z letadla nás přivítalo příjemných 24°C. V následujících dnech se teplota přes den pohybovala kolem 20°C a většinou bylo slunečno. Po nekonečné zimě, kdy slunce vysvitne sotva na pár hodin za měsíc, doslova cítíte jak vás slunce a okolní zeleň nabíjí energií a vaše nálada se zlepšuje každým okamžikem. A to všechno za necelé 4 hodiny letu!!!
Březnový termín návštěvy Kypru vám ale mimo blahodárných účinků slunečního záření nabídne i spoustu zážitků spojených s Velikonočními svátky. Pravoslavná církev Velikonoce slaví – na „Zelené pondělí“ (v doslovném překladu z řečtiny „Čisté pondělí“) připadá začátek půstu. Ten trvá 40 dní a v tomto období by jídelníček neměl obsahovat maso, vejce, ale třeba ani olivový olej. Pro nevěřící ale obavy o jídelníček nejsou na místě – ač je většina obyvatel Kypru věřící, s tím půstem to zase až tak horké není. To poznáte hned ráno na hotelu při snídani (vejce, opečená slanina, párečky, klobásky – nic nechybí). Každopádně jsou ale oslavy Velikonoc oblíbené. Lidé z Larnaky vyjedou na speciální místo za městem - Piknik Area se nachází hned vedle solného jezera. Vzhledem k tomu že jde o volný den, sejdou se tu s přáteli, grilují zeleninu a mořské plody (ty se za maso nepovažují), pouštějí draky a baví se u kulturního programu. Na pódiu se střídají folklórní muzikanti, tanečníci a nálada je příjemně uvolněná.
Neděle před začátkem půstu je v Limassolu již tradičně přes 50 let vyhrazena karnevalu. Lidé na Kypru jsou milí a úsměvy nešetří – to jsem poznal již při své minulé návštěvě. Ale ta lehkost a hravost s jakou se účastní karnevalu mne okouzlila. Průvodu městem se zúčastnilo na 15.000 účinkujících a další tisíce lidí lemovali celou jeho trasu. Spousta barevných masek, alegorické vozy, traktory, všudypřítomné pískání na píšťalky, létající konfety, hlasitá hudba – téměř 5 hodin trvající veselí a radost ze života. Jen nevím, jestli bych s takovou radostí slavil, že se 40 dní nezakousnu do pořádné „flákoty“!
Pokud vás více zajímají památky, pak povedou vaše kroky na Kypru pravděpodobně do Pafosu – o zdejších nádherných mozaikách jsem psal již minule, proto tentokrát zmíním „Hrobky králů“ - nejstarší hrobky pochází ze 4. století př.n.l.. Nebyli v nich pohřbeni králové, ale většinou zdejší bohatí obyvatelé a významní úředníci. V současné době je odkrytých 8 hrobek, do kterých je umožněn vstup. S nebožtíky ani žádnou výzdobou či předměty se tu již nesetkáte, vykradači hrobů, amatérští i profesionální archeologové se již postarali o kompletní „vyklizení“. Podzemní hrobky byly zbudovány až za hranicemi města, aby se mrtví nemohli vrátit zpět mezi živé. Inspiraci pro budování hrobek místní našli patrně ve starověkém Egyptě. Z areálu pohřebiště je pěkný výhled na moře a na vrak nákladní lodi, která uvízla na útesu.
V Pafosu si určitě nenechte ujít procházku místním přístavem, kterou můžete případně spojit s obědem v některé z přístavních taveren. Máte-li rádi „mořské potvory“ doporučuji zvolit Fish Meze – ochutnáte ryby různých druhů a velikostí, chobotnice, sépie, nebo třeba krevety a to vše za relativně rozumnou cenu!
Být na Kypru a nenavštívit Petra tou Romiou (místo zrození Afrodity) by bylo zcela neodpustitelné. Především ženy a dívky se na toto místo vracejí jak bumerang, aby si zajistili mládí, krásu a lásku. Sice dle pověsti by k omládnutí o 15 let měly naskákat do vody a několikrát plavat kolem dotyčného kamene – ale teplota vody v březnu plaveckým výkonům moc nepřeje. Dá se to ale částečně obejít - pokud najdete na pláži kámen ve tvaru srdce získáte nehynoucí lásku. A pokud si navíc kámen na noc dáte pod polštář, ve snu se vám zjeví tvář vašeho budoucího vyvoleného. Tak bacha na to, o kom se vám bude zdát!
Při cestě z Petra tou Romiou do Limassolu se milovníkům památek vyplatí navštívit archeologické naleziště Kourion. Jsou zde k vidění pozůstatky antických lázní a pak úžasné divadlo (se současnou kapacitou 2.500 diváků). Neskutečná akustika a zároveň výhled na moře slibují i dnes báječný zážitek z divadelního představení. Zdejší amfiteátr ale sloužil i pro gladiátorské souboje a krev tu tedy tekla proudem.
Cestou do Larnaky pak budete projíždět kolem citrusových plantáží. Larnaka nemusí být na vaší cestě po Kypru pouze nástupní a výstupní stanicí. Pěkný je například kostel Sv. Lazara původně z 9. století.
Pokud si nepotrpíte na sakrální památky tak určitě doporučuji procházku po pláži, nebo promenádě podél moře.
Ač jsme byli na Kypru v čase "právě vrcholící krize", žádné projevy krize jsme opravdu nepozorovali. Ano, banky měly zavřeno - ale z bankomatů peníze místní normálně vybírat mohli (omezený limit výběru na den se týkal pouze 2 "problémových" bank - u ostatních se žádné omezení nekonalo). Zboží v obchodech bylo, v tavernách jsme se s žádným problémem také za celý pobyt nesetkali. Jediným náznakem "krize" byla spousta zahraničních TV štábů (které se znuděně potloukali po ostrově, protože neměly co točit). Žádné demonstrace, žádné drama. Média mají neskutečnou moc - když jsem se po návratu doma díval na zprávy, nestačil jsem se divit jak dramaticky to na Kypru vypadá ! Jestli takto vypadá krize, pak chci v krizi žít celý život!!!
Že je na Kypru krásně nám potvrdil i filmový štáb, který v místních atraktivních lokacích v době našeho pobytu právě natáčel záběry do připravovaného výpravného dokudramatu Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů .
Trailer k filmu s parádní muzikou: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BzK1PPMbP4o
http://www.coral.com.cy/Coral.aspx
- kousek od Pafosu v zátoce Coral Beach
http://www.lordosbeach.com.cy/
- Larnaka
O gastronomii jsem se už částečně zmínil, případně bych odkázal na článek: Kyperská gastronomie – Meze - to prostě nesmíte na Kypru vynechat!!!
Slunce, moře, památky, karneval a v neposlední řadě fantastické jídlo.
Spoustu informací najdete na stránkách Kyperské turistické centrály:
http://www.visitcyprus.com/wps/portal - její kancelář případně najdete také přímo na letišti v Larnace. Tam vám ochotně poskytnou třeba mapy, publikace, případně další tipy na zajímavé výlety.
Z tuzemských CK pro cestu na Kypr doporučuji VTT a Quality Tours.