Jaroměřice nad Rokytnonu
Kam a jak jedeme?
Kam? Město Jaroměřice nad Rokytnou na Třebíčsku
Jak? Bud autem a nebo různé vlakové a autobusové spoje naleznete na www.idos.cz
Za čím jedeme?
Barokní jaroměřický komplex patří k nejmohutnějším zámeckým architekturám první poloviny 18. stol. u nás i v Evropě. Původní tvrz byla na konci 16. stol. přestavěna v renesančním slohu, který se dochoval ve zdivu nynější budovy. Do barokní podoby byl zámek přebudován za Questenberků v letech 1700 – 1737. Projekt přestavby zámku vypracoval známý rakouský architekt Jakub Prandtauera. Na řešení interíérů se podílel Konrád Adolf Mathias Albrecht, umělecký poradce vídeňského císařského dvora.
Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice centrem kulturního života, měly velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní kapelu. Zámecká kapela,složená hlavně ze služebnictva, byla jednou z největších a nejslavnějších ve své době. Kapelníkem byl František Václav Míča, autor vůbec první česky zpívané opery nazvané O původu Jaroměřic. Po smrti posledního Questenberka, v polovině 18. století, přešlo panství na spřízněný rod Kouniců a koncem 19. stol. na hraběte Rudolfa Vrbnu-Freudenthala. Dnes je jako národní kulturní památka v péči státu.
K jižní části zámku přiléhá rozsáhlá okrasná zahrada založená současně s barokní stavbou podle projektu Jeana Treheta z roku 1715 a přepracovaného Antonem Ziennerem roku 1732. Z části byla v letech 1961-1963 rekonstruována podle projektu Dušana Riedla a Břetislava Štorma. Bezprostředně k zámecké budově přiléhá francouzský parter ukončený regulovaným korytem Rokytné a na pravém břehu říčky se rozkládá přírodně krajinářský park, obklopený uměle vyhloubeným kanálem. Při okružní cestě uprostřed parteru jsou rozmístněny čtyři kamenné lavice, které zhotovil v r. 1734 Kašpar Ober. Ten je také autorem skulptur antických bohů.
Zámecké instalované interiéry jsou otevřeny v dubnu a říjnu od 9 do 16 hodin, v květnu červnu a září od 9 do 17 hodin a v červenci a srpnu od 9 do 18 hodin. V dubnu a říjnu je otevřeno pouze o víkendech a státních svátcích, ve všední dny jen pro předem objednané a správou zámku potvrzené skupiny. Uzavírací den je pondělí a den po státním svátku.
Prohlídka zámku je rozdělena na dvě trasy. Trasa A, která trvá asi 45 minut je stylovou rekonstrukcí barokního sídla a návštěvníkům nabízí mimo monumentální sál předků a freskami bohatě zdobený taneční sál také další šlechtické interiéry, převážně zařízené ještě původním zámeckým inventářem. Trasa B trvá asi 20minut. Jedná se o instalaci v přízemí zámku, která nabízí mimo přijímací salon, jídelnu, dětský pokojík, pánský a rokokový dámský salonek a stylovou rekonstrukci zámecké kuchyně. Tato prohlídková trasa je bezbariérová.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se v místní restauraci Opera opravdu znamenitě:-) Vyjímají se bohatou zeleninovou oblohou :-)
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
nejvíce se nám líbila prohlídka zámku, bydlím tu kousek a zámek je opravdu skvostný
Ostatní informace
Nyní pozor. V nynějších týdnech se na zámku konají tzv. NOČNÍ PROHLÍDKY. Cena je 125kč. Je to vlastně prohlídka zámku, kde vystupuje několik herců, kteří předvádí dobové scénky s patřičnou dávkou humoru :-) tak neváhejte toto navštívit!