Javoříčské jeskyně
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Javoříčské jeskyně se nachází asi 30 km od Olomouce. Z Olomouce se vydáme směrem na Mohelnici a po 20 km u Litovle opustíme silnici E442 a odbočíme na silnici 373 směrem na Chudobín, Slavětín, Střemeníčko a Javoříčko. Zde necháme automobil na vyhrazeném parkovišti a vydáme se na asi 700 m dlouhou procházku kolem památníku k jeskyním.
Za čím jedeme?
Jeskyně leží pod kopcem Špraněk blízko obcí Javoříčko a Březina. Teplota vzduchu v jeskyních dlouhých přes 4000 metrů s výškovým rozpětím 60 metrů se pohybuje v rozmezí 7 až 8° C, při relativní vlhkosti asi 99%.
Prostory jeskyní jsou zpřístupněny veřejnosti od roku 1939.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo na parkovišti je restaurace a stánek s občerstvením, kde můžeme doplnit energii a tekutiny.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásná krápníková výzdoba a její nasvětlení.
Ostatní informace
V současné době jsou dvě prohlídkové trasy o délkách 800 a 360 metrů. Delší z nich trvá 60 min. a kratší asi 40 min.
Kam a jak jedeme?
Výlet začneme prohlídkou Javoříčských jeskyní a pak se projdeme naučnou stezkou Špraněk.
Auto zanecháme na parkovišti vzdáleném asi 600m od vstupu do jeskyň v obci Javoříčko (GPS: N49 40 21.2 E16 55 16.6). Procházíme kolem památníku obětem nacizmu, který zde vznikl v roce 1955 a připomíná události z 5. 5. 1945, kdy jednotky SS vypálili obec Javoříčko a zavraždili 38 jeho obyvatel. Po krátkém výstupu do středně strmého kopce jsme před budovou správy Javoříčských jeskyní.
Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. V současné době jsou známy asi 4km chodeb. Veřejnosti je přístupná část v délce 788m. Jeskyně se pyšní překrásnou krápníkovou výzdobou. Její bohatost vyniká zejména v mohutných prostorách Suťového dómu a Dómu gigantů. Zajímavostí jsou zde tzv. heliktity, které rostou proti zákonům gravitace. Dominantou je též přes 2m Vysoká záclona. Jeskyně je také přirozeným biotopem pro netopýry, kteří nám tu a tam prolétali nad hlavami. Hojně pak „relaxovali“ zavěšeni dole hlavami a připomínali tak naopak otočené poupata růží před rozpukem. Při zimním „sčítáni“ jich bylo víc jak 4000. V odborných článcích se můžeme dočíst, že jeskyně jsou největším zimovištěm letounů v České republice, zejména kriticky ohroženého Vrápence malého (Rhinolophus hipposideros). Dále zde zimují kriticky ohrožení netopýr brvitý (Myotis emarginatus), n. černý (Barbastella barbastellus), n. velký (Myotis myotis), silně ohrožení n. vodní (Myotis daubentonii), n. ušatý (Plecotus auritus) a další.
Za čím jedeme?
Jedeme za přírodní zajímavostí. Pěkným výletem, aktivním odpočinkem a přiměřeným poučením se.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Měli jsme jako vždy vlastní zásoby a na své výlety vyrážíme autem z Bohumína, kam se i vracíme.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Samotná jeskyně, netopýři, Jarní probouzející se příroda.
Ostatní informace
Parkovné na den 50kč., vstup do jeskyně 130Kč/osoba – dlouhá trasa (krátká trasa110Kč), 40kč „foťák“. Délka prohlídky cca 60min.