Jeden den tam v Karviné...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Historické centrum města Karviné, Fryštát, má krásné náměstí s unikátní litinovou kašnou a renesanční radnicí a především překrásný, málo známý zámecký komplex. Klasicistní zámek Fryštát spojený krytou chodbou (bránou do parku) s oratoří katolického kostela dominuje historickému jádru města a je ústředním pohledovým bodem rozsáhlého anglického krajinářské parku v němž najdeme oboru se zvěří a půvabnou, nedávno nově vybudovanou loděnici na slepém rameni řeky Olzy.
Za čím jedeme?
Dnešní elegantní univerzitní a lázeňské město je známé spíše svou průmyslovou historií a s ní souvisejícími problémy spjatými s útlumem těžby. Ale tohle všechno je Karviná, nikoliv Fryštát. Karviná podobně jako další větší města v okolí vznikla spojením více dříve samostatných obcí do jednoho celku a dnešní město dostalo název po bývalé obci Karviná. Historickým a také administrativním centrem je bývalé středověké město Fryštát, jedno z významných center Těšínského knížectví. Městu vždy dominovalo sídlo panstva, dřívestředověký, částečně dřevěný hrad postavený Piastovci, později renesanční a barokní zámek spjatý s rodem Taafů. Dnešní podoba zámku kompletně přestavěného a zvětšeného je výsledkem rekonstrukcí rodů Larisch-Monnich. Rekonstruce zámku byla dokončena roku 1800 a dodnes je zámek dochován v této čisté klasicistní podobě (jedná se ojeden z mála čistě klasicistních zámeckých komplexů v ČR). Majitelé zámku dokonce odkoupili část domu, tvořící jednu ze stran náměstí a před zámkem vytvořili zelenou plochu s kašnou otevřenou do náměstí (dnes je zde socha TGM).
Průčelím se zámek otvírá do náměstí a je tvořen dvěma křídly ve tvaru písmene "L". V hlavní zámecké budově najdeme stylovou zámeckou expozici, která si nezadá s mnohem známějšími instalovanými zámeckými objekty jako zámek Hradec nad Moravicí či Buchlovice apod. Interiéry zámku jsou zařízeny dobovým nábytkem a mnoho z exponátů pochází přímo zde ze zámku. Vznik zámecké expozice trošku připomíná pověst o bájném Fénixovi, který vstal s popela. Zámecká expozice zde totiž vznikla až po roce 1989. Před tím sloužila budova zámku různým funkcím, především však jako sídlo místního městského úřadu. Po roce 1989 byla z iniciativy města zahájena téměř detektivní práce, díky které byla obnovena dávná sláva zámku a jeho podoba z konce 19. a počátku 20. století a na zámek se dokonce vrátili i některé původní prvky mobiliáře. Dnes si zde proto můžeme s průvodcem prohlédnout reprezentační prostory zámku i soukromé pokoje Larisch-Mönnichů. Zámek byl nějakou dobu také sídlem hraběte Jana Larisch Mönnicha, jež byl ministrem financí u rakouského dvora a členem panské sněmovny rakouské říšské rady (do doby dostavby dnes zaniklého novorenesančního zámku Solca). Na zámku od 70. let 19. století žila rodina Jiřího Larische (synovce hraběte). Nechvalně známou byla jeho manželka Marie z Wallersee, která zde krátce pobývala. Marie byla neteří císařovny Alžběty a je spojována se skandálem kolem smrti korunního prince Rudolfa v Mayerlingu.
Na hlavní křídlo zámku navazuje vedlejší budova, tzv. Lottyhaus, volně spojená s budovou zámku krytou chodbou v patře. Průčelí Lottyhausu je součástí uliční fronty domů náměstí. Najdeme zde rovněž zámeckou expozici s instalací měšťanského bydlení v 19. století a v přízemí je umístěna pobočka Národní galerie v Praze s expozicí českého umění 19. století.
12. 7. a 13. 9. 2014 si také nenechte ujít mimořádnou prohlídku zámku, která vede spojovací chodbou nad bránou do parku a ústí do oratoře farního kostela (v kapli pod oratoří také můžete vidět fragmenty nedávno objevených středověkých nástěnných maleb).
Po prohlídce zámku můžeme projít branou do zámeckého parku. Po pravé straně, přímo na opěrné zdi farního kostela je doslova nalepena rodová hrobka Larisch-M'onnichů, nedávno kompletně zrekonstruovaná do své původní podoby (včetně neobvyklé černé fasády). Pokud se vydáme po jednom z chodníků bezvadně udržovaného krajinářského parku dojdeme kolem budovy letního kina k ohradě s lesní zvěří. Před ohradou je ještě nezrekonstrovaný a dost schátralý areál mléčnice (v brzké době se počítá s rekonstrukcí). Kolem ohrady pak dojeme přes nový most k modernímu a krásnému areálu Loděnice, kde je dětské hřiště, venkovní restaurace a půjčovna loděk. Zdatnější mohou pokračovat dále přes park a Darkov do lázeňského parku. Ostatní se mohou vrátit přes park zpět k zámku a na ulici zámecké navštívit vyhlášenou lázeňskou cukrárnu sídlícím v elegantním historickém domě z 18. století. Za ochutnání stojí obrovské výtečné zákusky a dobrá místní zmrzlina.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytovacích a stravovacích možností je v Karviné hned několik. Za zmínku ale stojí stylová restaurace Zlaté časy (http://www.zlate-casy.cz/), která sídlí ve vile Dr. Aloise Žurka (z roku 1926) na ulici K. Sliwki (kousek od Magistrátu). Stylová restaurace nabízí za dobré ceny vynikající domácí kuchyni. Další dobrá restaurace se nachází přímo v hlavní budově zámku (zámecká restaurace -http://www.nazamku.cz/). Je situována v přízemí zámku a nabízí rovněž velmi dobré jídlo.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Karviná je krásné město s velmi příjemnou poklidnou atmosférou. Na rozdíl od mnoha jiných měst centrum Karviné opravdu žije. Lidé sedí na venkovních zahrádkách, dětí se honí na náměstí, lidé korzují po parku...
Představa Karviné z písničky Karviná skupiny Yo Yo band patří někam do okrajových částí města...
Ostatní informace
http://www.zamek-frystat.cz/portal/page/portal/Zamek_Frystat