Jizerky na kole
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za sportem • Do přírody • Na hory • Na kole
Kam a jak jedeme?
Na kole se dá po Jizerských horách najezdit neskonale mnoho kilometrů, ale pro dnešek nám bude stačit takový menší okruh měřící cca 50 km. Vyrážíme z Jablonce nad Nisou a přes Jindřichov a Hrabětice dojedeme k Josefodolské přehradě, která je momentálně s části vypuštěná kvůli právě probíhajícím opravám hráze. Pokračujem ve stoupání kolem Velkého Kamenického potoku, kde jsou k vidění úchvatné vodopády (sice menšího rozměru, ale o to krásnější), projedeme přes Kristiánov a šlapeme stále dál do kopce až k rozcestí zvanému Na Kneipě. Zastavit se můžeme "Na Čihadle" (což je chráněná oblast rašelinišť) a pak už následuje zasloužený sjezd z části po stejné cestě kterou jsme prvotně stoupali, jenže v Kristiánově neuhneme k Josefodolské přehradě, ale pokračujeme směrem na Novou Louku (Šámalova chata), kde se dá slušně občerstvit. Závěrečná část naší cesty už vede jen a jen s kopce přes Bedřichov, Janov nad Nisou až zpátky do našeho výchozího místa.
Za čím jedeme?
Vodní nádrž Josefův Důl - slouží jako zásobárna pitné vody pro liberecko, proto je její okolí v podstatě nedotknuté.
Kamenice - Na jejím horním toku se nacházejí menší vodopády a překrásná zákoutí, učinění ráj fotografa.
Kristiánov - Památník sklářství v Jizerských horách najdete v tzv. „Liščí boudě" v domku který byl postaven kolem roku 1791 a sloužil jako hutní hospoda, která sice po požáru sklárny zanikla, ale později byla obnovena. Mezi lety 1987 - 1988, byla "Liščí bouda" zrekonstruována a vzniklo zde malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice.
Rašeliniště Na Čihadle - Státní přírodní rezervace se nachází v sedle mezi Černou a Smědavskou horou. Pramení zde potok Jedlová a Černý potok. Na okraji rašeliniště se nachází 4 metry vysoká jednopatrová vyhlídková věž s které už ovšem kvůli rostoucím okolním stromům začíná být dost malý výhled.
Na Kneipě - občerstvovací stanice při cestách po Jizerkách. Pěkný výhled na vrcholek hory Jizera (1122 m.n.m.).
Nová Louka (Šámalova chata) - Jedna z nejstarších budov Jizerských hor, postavená sklářem Kittlem v roce 1756. Dům byl později prodán majitelům Frýdlantského panství, rodu Klamgalasů. Za jejich působení byl panský dům rozšířen o hospodářské budovy v zadní části objektu V roce 1928 byl dům odkoupen tehdejší vládou v čele s presidentem Masarykem a sloužil pro potřeby návštěv při lovu zvěře v okolních lesích. Vášnivým nimrodem byl kancléř presidenta Masaryka pan Šámal, který zde trávil lovecké dny v období říje. Byl umučen v koncentračním táboře a na jeho počest byla na Nové louce odhalena pamětní deska a Loveckému zámečku se od roku 1991 začalo říkat Šámalova chata.
Bobová dráha v Janově nad Nisou - je skvělou atrakcí a vzrušujícím zážitkem pro aktivní využití volného času pro návštěvníky všech věkových kategorií.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možnost občerstvení je v kiosku Na Kneipě, kde je ovšem velice omezený sortiment a hodně velká vysokohorská přirážka. Pivo tu mají jen lahvové a tak je lepší vydržet a dojet si na Novou Louku, kde stojí točené pivo něco málo přes dvacku a k tomu tu mají přímo z udírny podávanou klobásku za nějakých pětačtyřicet kč.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nádherná příroda, čerství vzduch, trocha toho potu a dobrý pocit, že člověk udělal zase něco pro své zdraví stojí za tuhle cestu.
Ostatní informace
O cenách za jídlo už jsem se zmínil a tak nezbývá než dodat cenu vstupného do sklářského památníku na Kristiánově je to pouho pouhé půlpivo, které by jste si dali v předraženém kiosku Na Kneipě, tedy 20 kč,-
Jedna jízda na bobové dráze vás přijde na 70,- kč, takže je lepší si zakoupit jízd deset za rovných 500,- kč a ušetříte.