Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Počasí se nedá předvídat, a když se uchylujeme do informačního centra města Jevíčka, drobně prší. Tady se dozvídáme napůl dobré a napůl špatné zprávy. Muzeum je zavřené, je tu ale určitá možnost dostat se do prostor zvonice. No, necháme se překvapit.Na náměstí se díváme na zčernalou oblohu, která se přebarvuje do světle šedé. Město si tedy necháváme na později a rozhodujeme se zajít k pomníku napoleonských válek, kam je to něco kolem dvou kilometrů.
Z města vycházíme po Svitavské ulici. Po levé straně je rozložena jeho nová část, vpravo volné plochy luk a polí. V necelé polovině cesty se dostáváme k novému židovskému hřbitovu. Ten byl založen v roce 1836 a dnes se z něho stal městský park. Jen v jeho východní části je něco kolem dvaceti náhrobníků. Počasí se mírně vylepšilo. To se již dostáváme k mostu Německé ( Hitlerovy ) dálnice. S její přípravou se začalo v roce 1938 a měla být plně v německé režii. Stavět se začala v dubnu roku 1939 a to poměrně rychle. Následující rok v důsledku válečných událostí nastává útlum a v roce 1942 byla stavba zastavena. Z plánovaných 320 kilometrů se rozestavělo pouze 85 kilometrů a to především na území protektorátu.
Za dálnicí červená značka odbočuje vlevo, ale my dáváme přednost cestě pokryté asfaltem, která prochází až k pomníku otevřenou krajinou. Po obou stranách jsou již zoraná pole. Docházíme k okraji lesa pod svahem Červeného kopce ( 451 m.n.m.) a památník máme před sebou. Uprostřed hezky upraveného okolí se tyčí do výše šesti metrů. Pod sebou má více jak metr hluboké základy. Podstavec je složen z pěti kamenů a leží na něm kamenná plotna. Na ní je obelisk o šíři 2 metrů a 4 metrů výšky. Na vrcholu je dvouhlavý železný orel, 45 cm vysoký s rozpětím křídel 1, 34 metrů. Vše doplňuje železný kříž a dvě tabulky. Je zde pohřbeno 376 vojáků, kteří zemřeli v letech 1813 až 1814. 215 z nich bylo Rakušanů, 133 Francouzů, 20 Průsů a 8 Rusů. Pomník vytvořil c.k. zemský soudní rada, Leopold Klíma. Kámen pochází z nedalekého lesa a 10 dní trvalo než jej dopravili na místo. Pomník byl odhalen 16.5.1910 za účasti 8000 lidí. Byli zde i zástupci francouzské a rakousko-uherské vlády, starosta a radní města Jevíčka. Pomník jsme viděli a teď musíme i něco zaplatit. Za přerušovaného mžení se stejnou cestou vracíme do Jevíčka.
Při cestách v této oblasti jsme bydleli v Moravské Třebové v pensionu Best, kde jsme se i stravovali. V samotném Jevíčku je ale několik restaurací.
Napoleonský památník je zajímavé, přesto ale trochu smutné místo a počasí smutku hodně přidalo. Samotný památník se nám včetně celého okolí líbil.
Cesta z Jevíčka a zpět je něco kolem pěti kilometrů a vede sem červeně značená cesta, která se nám zdála místy zamokřená a tak jsme šli po neznačené silničce. Místo se najde na mapě KČT č.50 Svitavsko.