K prameni Úhlavy a na vrchol Pancíře.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Na hory
Kam a jak jedeme?
Jedna z nejznámějších a nejkrásnějších řek Šumavy, Úhlava, pramení na západním svahu hory Pancíře ( 1214 m.n.m.) v nadmořské výšce 1110 m. Délka jejího toku je 108, 5 km a poté předává z pravé strany své vody řece Radbuze. Místo jejího pramene je v současné době upravené a kryté stříškou. Na vrcholu Pancíře turistu čeká horská chata. Ta zde stojí od roku 1923 a byla postavena KČT. Dominuje jí rozhledna, která z výšky 22 m nabízí hezký pohled na hory Šumavy a Královského hvozdu. Pokud je mimořádná viditelnost jsou vidět i vrcholky Alp, které jsou odtud vzdálené kolem 190 km. Celý masiv Pancíře je pokryt smrkovými lesy, které kupodivu ještě nedokázal zničit ani člověk ani kůrovec. Na Pancíř vede několik turistických cest a my jsme si pro dnešní výstup vybrali červenou ze Špičáckého sedla. Vrchol Pancíře lze dosáhnout i s pomocí sedačkové lanovky, která začíná ve Špičáku a je dlouhá 2750 metrů. Dobrým východiskem pro pěší turu je nádraží Špičák ( 837 m.n.m.), které je i začátkem naší cesty.
Za čím jedeme?
Od nádraží dáváme přednost stezce po louce nad parkovištěm, která nás dovede na zelenou značku. Jsou odtud velmi pěkné výhledy na Jezerní horu ( 1343 m.n.m.) a Špičák ( 1201 m.n. m.). Z rozcestí od Špičáckého sedla se k nám připojuje červená, po které jdeme z počátku po silnici a po několika stovkách metrů pokračujeme již lesem. Za stálého stoupání docházíme k rozcestí, odkud pokračujeme po červené, k odbočce k prameni Úhlavy. K tomu sice značka nevede, ale šipku ukazující další směr nelze přehlednout. Cesta jde nyní po vrstevnici a přibližně po půl kilometru jsme u místa, kde kdysi býval označen pramen řeky. Odtud jde pěšinka po svahu a ta končí právě u pramene Úhlavy. Abychom se nemuseli vracet k červené, pokračujeme cestou dále k severu až pod lyžařský vlek. Pod sloupy vede pěšina, která nás bezpečně dovede k chatě na vrcholu. Dnešek sice rozhledům moc nepřeje, ale mohlo to být i horší. Tak alespoň několik jmen. Na západě to je Jezerní hora a Špičák. JZ dominuje Velký Javor ( 1456 m.n.m.), a jihu Grosser Falkenstein ( 1312 m.n.m.). Východně je vidět Javorná (1090 m.n.m.), Hadí vrch ( 1022 m.n.m.) a Vysoký hřbet ( 1078 m.n.m.). Severu dominuje Můstek ( 1235 m.n.m.) a Jedlová ( 1176 m.n.m.) a samozřejmě desítky dalších na všech světových stranách. Cestu zpět volíme až na nádraží po červené, kde náš krátký výlet končí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvení je skoro na každém kroku. Dali jsme přednost chatě na Pancíři a restauraci na nádraží. S ubytováním v této části Šumavy také nejsou žádné problémy.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Pramen řeky Úhlavy je místo jako stvořené pro romantiky. Hra světel a stínů nás v těchto místech okouzlila. Krásné jsou květy náprstníků v mnoha barevných odstínech podél cesty. Rozhledna na Pancíři byla sice hodně obsazená, ale střídání od okna k oknu proběhlo bez větší tlačenice.
Ostatní informace
Celá cesta tam i zpět se vejde do 6 až 7 km. Celkové převýšení od nádraží na vrchol Pancíře je kolem 380 m. Vstupenka na rozhlednu je za 20,- Kč. Vše je na mapě KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko.