K Prameništi Cidliny
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Řeka Cidlina pramení na západním svahu hory Tábor. Jako hlavní pramen je uváděn ten v obci Košov, kde je na návsi výtok z meliorační strouhy, která sbírá vodu z okolí.
Mnohem turisticky atraktivnější je pramen druhý, vedlejší, přímo na úbočí hory Tábor. Vody Cidliny zde vyvěrají v několika pramenech v lesním porostu a následně vtékají do rašelinového jezírka, které se tímto považuje za druhý z pramenů Cidliny.
Za čím jedeme?
K Jezírku pod Táborem, jak se oficiálně toto prameniště Cidliny nazývá, jsme se vypravili z vrcholu Tábora, kde stojí od počátku 18. století barokní poutní kostel Proměnění Páně a od roku 1911 i zděná Tichánkova rozhledna s později k ní přistavěným hotelem.
Z Tábora jsme vyšli po modré turistické značce směrem na Alainovu věž. Tato dnes vyhlídková stavba byla postavena majitelem panství Kamilem Rohanem v roce 1862 a jméno dostala po jeho tragicky zesnulém synovci Alainu Rohanovi. Původně sloužila jako honosný posed v rozlehlé rohanské oboře.
U Alainovy věže jsme přešli na žlutou značku, která nás dovedla až k našemu cíli, tj. k Přírodní památce Jezírko pod Táborem. V 19. století ho nechal vybudovat kníže Kamil Rohan. Jezírko je napájeno několika prameny ze stráně nad ním a voda z něj odtéká potokem, který se po necelém půl kilometru stává součástí řeky Cidliny.
Naše další cesta pokračovala dále po žluté značce na rozcestí Pod Alainovým křížem. Zde jsme přešli na značku červenou. Ta nás kolem samotného Alainova kříže, který byl zhotoven v roce 1849 jako připomínka již zmíněné tragédie v rodině Rohanů, dovedla nazpět na vrch hory Tábor.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Procházka začíná i končí na vrchu Tábor, kde funguje restaurace i občerstvení i Hotelu Vyhlídka.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce jsem byl mile překvapen se současnou podobou Alainovy věže. Před pár lety, když jsem zde byl naposled to byla životu nebezpečná zřícenina.
Ostatní informace
Všechna popisovaná místa jsou celoročně volně přístupná.
To platí i pro Tichánkovu rozhlednu, kde vstup 20,- Kč vybírá po celý rok turniket, který ovšem nevrací nazpět. Takže drobné s sebou.