Vrch Tábor - Tichánkova rozhledna
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Za sportem • Do přírody • Na hory • Na kole
Kam a jak jedeme?
Cílem naší cesty je vrch Tábor, který je součástí Ještědsko - kozákovského hřbetu a pomyslně tak odděluje Český ráj od Podkrkonoší a Pojizeří.
Za čím jedeme?
Při příjezdu, nebo příchodu, k vrcholu Tábora nás zaujmou tři objekty, kostel Proměnění páně, křížová cesta a Tichánkova rozhledna. Nejstarší stavbou je kostel, který byl postaven jezuity v roce 1704 na místě kostelíka a kaple, která na vrchu stála již od roku 1349. Kapličky křížové cesty, na severní straně, byly zhotoveny v roce 1898. Historie rozhledny sahá do období roku 1888, kdy byla postavena dřevěná 22 metrů vysoká rozhledna. Současná čtyřboká cihlová rozhledna byla postavena v roce 1911, slavnostně odhalena byla 17. září 1911. Výška této rozhledny je 35 metrů, ochoz, ke kterému vede 145 schodů, je ve výšce 26 metrů. Z rozhledny, která byla pojmenována po Josefu Tichánkovi, jednateli okrašlovacího spolku z Lomnice nad Popelkou, se nabízí výhledy na Bezděz, České středohoří, Český ráj - Hruboskalsko, Trosky, Mužský, Vyskeř, Ralsko, Lužické hory, Jěštěd, Kozákov, Jizerské hory, Podkrkonoší, Krkonoše, Broumovsko, Orlické hory, Zvičinu, Kumburk, Bradlec, Jičínsko s Velišem, Zebínem a Pocidliním. Sousední hostinec byl k rozhledně přistavěn v roce 1913. V roce 2006 nový majitel zrestauroval jak restaurační prostory chaty tak i rozhlednu.
Pod rozhlednou na konci příjezdové silnice se ve stánku nachází sezónní infocentrum Mikroregionu Tábor.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytování a možnost naplnit bříško je možno přímo v restauraci v Penzionu Tábor, viz: https://www.vyhlidkalomnice.cz/
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
No výhledy do krajiny jsou samozřejmě okouzlující, za jasného počasí uvidíme snad třetinu Čech, na východní stranu však výhledu částečně stíní telekomunikační věž, ale zas takový problém to není…
Ostatní informace
Přístup autem k vrchu Tábora je možný jedině po úzké silnici, která odbočuje ze silnice č. 286 mezi Jičínem a Lomnicí nad Popelkou, odbočka je blízko železničního přejezdu u žst Ploužnice. Pozor na cyklisty, kteří se plahočí na nejlehčí převody k vrcholu. Jak nápis pod vrcholem praví „zaber a nefňukej“, tak jsem tedy zabral…
Turistických tras k vrcholu vede hned několik, červená značka ze 4 směrů, od Jičína, od žst. Ploužnice, od Rovenska pod Troskami a podél křížové cesty od Lomnice nad Popelkou. Další možností je po značce modré kolem Allainovy věže.
K získání je zde Turistická známka č. 958 Lomnice nad Popelkou - Tábor.