Kolem brněnské přehrady
Kam a jak jedeme?
Dopravíte se autem nebo městským autobusem na zastávku Rakovec U Brněnské přehrady. Odsud vyjdete po žluté turistické značce směrem k Ríšově studánce. Čeká vás tři kilometry dlouhé, ale poměrně pozvolné stoupání po asfaltové silničce uprostřed přírodního parku Podkomorské lesy.
Od Ríšovy studánky se vydáte po modré nebo zelené turistické značce ke hradu Veveří - každá značka vede jinou cestou, proto záleží jen na vašich preferencích.
Z rozcestí pod hradem Veveří si buď můžete udělat vycházku nahoru na hrad, nebo můžete pokračovat po červené turistické značce na Junáckou louku. Červená turistická značka vás bude provázet po zbytek cesty, proto se jí držte.
Vyvede vás na rozcestí Nad Zouvalkou (kde se oddělí modrá turistická značka), poté kolem přístaviště Cyklistická a hospody Osada na hráz Brněnské přehrady.Odsud se pak vrátí na rozcestí Rakovec, odkud jste vycházeli.
Celková délka výletu je něco přes 15 kilometrů, existuje rovněž možnost si výlet zkrátit tak, že dojedete autobusem až na rozcestí pod hradem Veveří.
Za čím jedeme?
Jdeme za přírodou a za prohlídkou Brněnské přehrady. Pokud preferujete návštěvy památek, tak můžete vyrazit i za památkami - hrad Veveří je pro to jako stvořený.
Po cestě projdete kolem několika přírodních rezervací - nejdříve se prochází přírodním parkem Podkomorské lesy, pod hradem Veveří minete Junáckou louku a po přejití lávky přes přehradu a vystoupání na rozcestí Nad Zouvalkou vás čeká ještě přírodní rezervace Kůlny.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Při výletech kolem Brněnské přehrady se zastavujeme v hospodě Osada, která je zařízena nejen na velké, ale i na malé návštěvníky, a to především v letních měsících. Dalších možností občerstvení po cestě mnoho není.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Podzimní krása lesů kolem Brněnské přehrady okouzlí snad každého. Rovněž je zajímavý soubor značek na cestě od Rakovce k Ríšově studánce - ty byly poněkud pozměněny a poskytují tak zajímavý "příběh".
Ostatní informace
Hrad Veveří
otevírací doba:
duben, říjen, so-ne, svátky 9:00-16:00
květen-září út-ne 9:00-17:00
vstupné:
I. okruh (prohlídka hradu): plné 50,- Kč, snížené 25,- Kč
II. okruh (příležitostné výstavy): plné 20,- Kč, snížené 10,- Kč
Kam a jak jedeme?
Pro výlet na kole Okolo brněnské přehrady (od r. 2010 už je zase plná vody - i ke koupání) doporučuji začít na zastávce tram č. 1, 3, 11 Přístaviště. Kousek odtud začínají turistické trasy pro pěší a cyklisty. Tento výlet je vhodný pro cyklisty i pěší - má různé varianty.
Navzdory tomu, že cyklistická značka vede po levém břehu nádrže, cyklisté hojně využívají i turistickou červenou po druhé straně. Od přístaviště stačí sledovat červenou turistickou značku, která vás převede přes hráz (všimněte si zbytku pilíře Hitlerovy dálnice) a dovede až k Sokolskému koupališti (kvalitní kurty na plážový volejbal a možnost občerstvení) a povede dál podél přehradního jezera. Až na několik málo úseků, kde budete kolo muset trochu přes kameny popozvednout si pěkně zajezdíte. Pamatujte však, že chodci zde mají přednost! V létě oceníte možnost si na mnoha místech zastavit a zchladit se v přehradě. V r. 2009 proběhlo rozsáhlé čištění jezera a kvalita vody je tak více než dostačující.
Zastávku určitě udělejte u lávky pod hradem Veveří, kde lze také přejet na druhou stranu nádrže a po oficiální cyklistické se vrátit zpět. Cesta však vede po klasické silnici, jsou zde i stoupáky - nedoporučuje se pro malé děti a začátečníky - provoz aut.
Návštěva hradu Veveří sama o sobě také stojí za zastavení, pokud se odtud rozhodnete vrátit parníkem zpět, máte v nohách asi 10 km.
Navštívit můžete také hrad Veveří. Pro příznivce klidnějších končin doporučuji se vydat dále do Veverské Bitýšky (na kole po pravé straně nádrže - opět po turistické - tentokrát žluté. Cestička je opět určena pěším, ale až na pár výjimek ji na kole pozorný cyklista zvládne. Zajížďka za centrum Veverské Bitýšky se určitě vyplatí. Jarošův mlýn, který stojí na konci obce, je turistickým zážitkem. Provádí zde potomek posledního z mlynářů a jeho výklad rozhodně nemá nic společného s nudnými přednáškami, jak si je pamatujete ze školních výletů.
Zpátky se lze vrátit přímo z Veverské Bitýšky lodí, která zde má zastávku nebo po cyklotrase č. 1, která vede po druhé straně nádrže. Celkem ujedete okolo 30 km.
Po celé trase se kdykoliv můžete nalodit na parník, který v sezóně brázdí vody Brněnské přehrady. I s kolem. Zastávky jsou na obou stranách nádrže.
Za čím jedeme?
Okolo Brněnské přehrady za přírodou i rekreací.
Cíle: Sokolské koupaliště, Hrad Veveří, Jarošův Mlýn Veverská Bitýška, Lodní doprava na Brněnské přehradě.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V okolí přehrady (hlavně od přístaviště) je mnoho stánků s občerstvením. Na levé i pravé straně nádrže najdete i kemp. Také hrad Veveří skýtá útočiště před hladem. Veverská Bitýška
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Prohlídka Jarošova mlýna, plavba lodí po Brněnské přehradě
Ostatní informace
Jízdné na "brněnský parník" dostanete se slevou, pokud vlastníte předplatní jízdenku Dopravního podniku Brna.
Aktuální jízdné si ověřte na této stránce: http://www.dpmb.cz/ldtarif.asp.
Stránky Jarošova mlýna najdete zde: http://www.jarosuvmlyn.cz/kontakt.html
Muzeum má otevřeno celoročně, takže výlet si lze jen do muzea udělat i v zimě. Do Veverské Bitýšky jezdí autobusy IDS JMK (www.idsjmk.cz)