Veveří
Rozsáhlý hrad Veveří stojí na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou. Veveří se nachází na Brněnsku v Jihomoravském kraji. Hrad Veveří je jedním z nejmalebnějších a nejrozsáhlejších hradů u nás. Vlastní hrad, oddělený od předhradí hlubokým příkopem s Kamenným mostem, se rozkládá kolem dvou nádvoří. Na jihovýchodní straně je nevelké nádvoří s hranolovou věží, což je nejstarší část hradu. Obě nádvoří odděluje patrová budova. Návštěvníci mají nyní možnost vidět část původního mobiliáře a mohou si prohlédnout několik obnovených místností. Pro návštěvníky je také připraven doprovodný kulturní program, který se koná v tzv. přihrádku
Historie
Předchůdcem hradu Veveří bylo hradiště údělných moravských knížat založené zřejmě již v polovině 11. století. Výstavba hradu byla zahájena ve 13. století, postupně byla postavena mohutná hranolová obytná věž, velká okrouhlá věž a palác. Hradní areál byl později ještě rozšiřován o další stavby ? kapli, velký palác, parkán aj. V roce 1424 Veveří neúspěšně obléhali husité. V roce 1468 obsadilo hrad vojsko Matyáše Korvína. Ve 2. polovině 15. století bylo založeno velmi rozsáhlé a mohutně opevnění přehradí, jehož čelní hradbu nad příkopem zpevňovaly dvě hranolové a dvě válcové věže. Opevnění zadního hradu zesílila nová štíhlá věž a byla přistavěna obytná budova. Stavební práce pokračovaly i v 16. a 17. století za dalších majitelů hradu ? pánů z Lipé, Černohorských z Boskovic a Tiefenbachů. V roce 1645 odolal hrad útoku Švédů, poté byly poškozené objekty barokně upraveny, do parkánu bylo přistavěno nové křídlo a v nádvoří vybudovány dvoupatrové arkády, přibyly budovy mezi předním a zadním hradem i na předhradí. Posledními majiteli hradu byli v letech 1881 ? 1925 Hirsch-Gereuthové. V roce 1925 přešel hrad do majetkem státu. V roce 1945 byl hrad značně poškozen. Ve 2. polovině 20. století sloužil hrad jako internátní učiliště, po jeho odchodu zůstal areál opuštěný a chátral. V současné době ještě probíhá postupná rekonstrukce.
Hrad Veveří je jednou z neviditelných dominant Brna. Leží daleko od centra, v poklidné oblasti lesů a luk, nad Brněnskou přehradou.
Dostaneme se k němu jak autem, tak místní MHD. Centrální parkoviště je pod hradem, vede z něj krátká cesta do mírného kopce. Druhé parkoviště, které se nachází dále po cestě od Brna, leží na úrovni hradu. Pokud jedete na výlet s menšími dětmi nebo s kočárkem, je určitě lepší vyjet k vrchnímu parkovišti. Obě parkoviště nejsou hlídána.
Hrad prochází pomalu rekonstrukcí jak z venku, tak zevnitř. Jeho rozsáhlý a přístupný komplex láká k prozkoumání. Spousty dveří, které vedou z jednotlivých nádvoří jsou otevřené a dají nám nahlédnout do tajných zákoutí hradu.
Samozřejmě je možné jít do vnitřních prostor s průvodcem, prohlídka trvá necelou hodinku, není náročná a je ji možno absolvovat i s malými dětmi.
V případě, že jedete na motorce jako my, je možno si v areálu ponechat přilby v kiosku nebo u kastelána. Jen pozor, kiosek zavírá o něco dříve, než končí poslední prohlídka hradu:)
Hrad Veveří
je jedním ze zachovalých moravských hradů vypínající se na skalnatém ostrohu nad přehradní nádrží uprostřed lesů. Hrad pochází pravděpodobně z 2.poloviny 13.století.
Podle pověsti byl ale založen knížetem Kondrátem už roku 1062.
Nejstarší dochovanou stavbou hradu je tzv. břitová věž, dodnes výrazně převyšujícíostatní hradní budovy.
Přilehlý palác současně s parkánem vznikl až v polovině 14.století na vstupní straně hradu. Pozdní gotika přinesla plošně trojnásobné rozšíření hradu a uzavřela je hradbou s hranolovými věžemi. Hrad byl dvakrát obléhán a to roku 1424 husity a roku1645 Švédy, nikdy však nebyl dobyt.
po třicetileté válce byly palác a kaple upraveny v raně barokním slohu. Dnešní podoba pochází z přelomu 18. a 19. století,kdy byla stržena poslední část původního přemyslovského paláce. Na tomto místě vybíhá visutá vyhlídková terasa.
Hrad v průběhu staletí často měnil majitele,od roku 1925 je v majetku státu. Od roku 1999 přešel hrad do správy Státního památkového ústavu v Brně.