Kolem Labe z Nymburku do Kostomlat
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Opět jsme vyrazili do Polabí. Pro tentokrát je naším výchozím místem město Nymburk, kam jsme se dopravili vlakem. A sem se i vlakem můžeme vrátit z cílového místa výletu z Kostomlat nad Labem.
Za čím jedeme?
Od nymburského vlakového nádraží jdeme po modré značce do centra města, které založil na konci 13. století Přemysl Otakar II. Kdo by chtěl vidět největší pýchu města, kterou jsou středověké hradby, může si udělat malou odbočku po žluté a následně červené značce, kolem kostela sv. Jiljí a touto cestou dojít na náměstí Přemyslovců.
Z náměstí, kterému dominuje morový sloup z 18. století a hlavně bývalá městská Radnice, která zde stojí již od 14. století se po modré značce dostaneme až k Labi.
Při příchodu k řece náš pohled určitě spočine na více jak sto let starém secesním mostě přes řeku a neméně zajímavá je i vedle postavená lávka pro pěší, která se dost hodně podobá té, co před nedávnem spadla v pražské Tróji. I z tohoto důvodu je nyní lávka uzavřena.
Jdem po proudu řeky, na druhém břehu vidíme budovy nymburského pivovaru, který je úzce spjat se spisovatelem Bohumilem Hrabalem, jehož si připomeneme i na konci našeho putování.
Přes obec Drahelice se dostáváme do obce Kostomlátky. Na návsi projdeme kolem kapličky z konce 19. století, ale určitě více zaujme hned u ní se nacházející hrob sovětského vojáka, který zde padl při osvobozování obce v květnu 1945.
Naše cesta pokračuje poklidnou rovinatou krajinou kolem zdymadel Kostomlátky a Hradištko až do míst, kde do Labe ústí řeka Vlkava.
Řeka, jejíž délka toku je necelých 36 kilometrů, těsně před svým ústím do Labe výrazně meandruje. Takto vzniklý biotop je chráněn jako Přírodní rezervace Mydlovarský luh.
A právě přes Mydlovarský luh pokračuje naše cesta k cíli v Kostomlatech po žluté značce.
V Kostomlatech stojí za pozornost barokní kostel sv. Bartoloměje z 18. století s přilehlou zvonicí a pak i zdejší nádraží.
To je právě to druhé místo, které nám připomene Bohumila Hrabala. Hrabal zde sloužil jako výpravčí v letech 1944 - 1945. Stanice v Kostomlatech a příběhy, které se zde událi ho později inspirovali k sepsání díla Ostře sledované vlaky.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po cestě z vlastních zásob, skoro na konci cesty jsme se občerstvili v Hostinci na Place v Kostomlatech.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Příjemná pohodová cesta a pěkné přírodní scenérie v PR Mydlovarský luh.
Ostatní informace
Jdeme se projít přírodou a tam je vše zadarmo. Utratili jsme jen za vlak a za účet v hostinci.