Kunětická hora
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Pojedeme na výlet klidně s návštěvou a dětmi. V těsné blízkosti Pardubic směrem na Hradec Králové( po staré silnici) ,přes Hradiště na Písku, tam z hlavní silnice u hospody U Nouzů Doprava. Nebo je další možnost přes obec Brozany a přijedeme pod Kunětickou horu k restauraci Stodola. Je možnost jet autem, ale i na kole- cyklistické stezky jsou dobře značeny a opět nejede po velké silnici, takže i s dětmi se to dá.
Za čím jedeme?
Hlavním cílem je vyjít na hrad Kunětická hora,odkud je krásný pohled do kraje v okolí Pardubic. Jako první bych doporučila u zmíněné restaurace zaparkovat( bezplatně) ,hned vedle, je postavena ukázka farmy- jako z filmu o indiánech a kovbojích- jsou tam stany, povozy, koně a k tomu opět spousta houpaček, prolézaček a podobně pro děti- takže je dobře naladíte na pokračování ve výletu. Po cestě která je výborně upravena i pro kočárky, ale i vozíčkáře- tam je nutné, aby postiženého někdo tlačil a pomohl, ale cesta je opravdu ok. , budete pozorovat různá zvířata, která jsou umístěna podél obou stran cesty za plotem. Vlastně mají určitou volnost, ne jako v zologické zahradě za mřížemi . Takže děti budou opět nadšení, malé ovce, kozy, mufloni, dokonce i pštrosa uvidíte, ...Budete i míjet zajímavý kus, kde je plocha pro divadlo a jako každý rok, se tam pořádají různá představení především o hlavních prázdninách- například Noc na Karlštejně. Kousek od vstupu do nádvoří hradu ,je možno vidět směr na Hradec Králové, a když je opravdu krásně je vidět na Krkonoše( je dobré mít dalekohled- to je potom pokoukání). Uvnitř nádvoří je i menší občerstvení, takže opět nějaká zmrzlina, pití... No a kdo má zájem a dětičky to umožní, tak samozřejmě vstup na prohlídku hradu- ceník je na www.kunetickahora.cz . Při sestupování je možné se v místě jak jsem zmínila odbočit po vyznačené trase a dojít k Perníkové chaloupce. To je dům opravdu s takovým názvem , je v něm muzeum perníku- vždyť jste v Pardubicích a ty jsou známé perníkem. Pokud budete mít štěstí jako my tak před chalupou bylo malé pohádkové vyprávění pro děti ,ale i dospělé- do hry se zapojovalo děti a příspěvek dobrovolný. Vedle stál pán, který byl v dobovém obleku a předváděl výrobu různých formiček a vykrajovátek, ale i obrázků... ze dřeva, bylo možné zakoupit. Naši známí ( Moraváci) byli i s holčičkou nadšení a celodenní výlet se vydařil .
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Co se týká jídla, nejdřív jsme doma hojně posnídali, s sebou si vzali něco málo do batůžku( mňamku a pití), s oběděm buďto počítáte taky jako sváču, a nebo není problém kdekoliv po cestě v restauraci. Jelikož jsme byli autem, tak jsem si pozdní oběd dali v obci Mikulovice( směrem z Pardubic do Chrudimi po staré silnici) a byli jsme spokojeni. Abych nezapoměla pro ty kteří jsou z větší vzdálenosti tak je výborné pojíst dole právě v té restauraci Stodola.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Asi co bylo nejlepší- pro děti rozhodně ta zvířata a volnost .. Pro nás krásné pohledy ať už na Pardubice nebo na druhou stranu na Hradec Králové a dál- načerpali jsme dost pozitiva a to nemusí být vždy jen náročný terén ,aby pro sebe člověk něco udělal. Takže doporučuji.
Ostatní informace
Pokud budete schánět nějaké další informace o otevření hradu a aktuálních cenách mrkněte na http://www.hrady-zamky.cz/hrad-kuneticka-hora/
Kam a jak jedeme?
Naše cesta směřuje k dominantě východního Polabí, ke Kunětické hoře, která se nachází cca 7 km od centra Pardubic a cca 15 km od centra Hradce Králové.
Za čím jedeme?
Historie hradu, který založil vůdce Orebitů Diviš Bořek z Miletínka na osamělé znělcové kupě, sahá do doby husitské, do let 1421-23. Za doby Pernštejnů byl hrad v období od konce 15. století až do poloviny 16. století významně goticky přestavěn, rozšířen a opevněn moderním rondelovým systémem. Zkázou pro hrad byl rok 1645, kdy byl hrad dobyt Švédy a vypálen. Další pohromou pro hrad bylo lámání kamene, které od počátku 16. století ukrajovalo více a více horniny z masivu hory. Kamenolom fungoval až do počátku 20. století a tak byla jižní část hradu nenávratně zničena. Počátkem 20. století je hrad pouze torzem a začíná jeho dlouholetá rekonstrukce, která probíhá dodnes. Historie hradu je velmi podrobně popsána na oficiálním webu: www.hrad-kunetickahora.cz/historie/historicky-vyvoj
Z hradního paláce a Černé věže, která je dominantou hradu se za jasného počasí nabízí neskutečné kruhové výhledy. K severu máme jak na dlani Krkonoše, Zvičinu, rozhraní Českého ráje a Podkrkonoší, k východu Orlické hory, Kralický Sněžník, Suchý vrch a k jihu Železné hory a zvedající se Českomoravskou vrchovinu. Bonbonkem je možnost vidět i hřeben Javořích hor, ale dalekohled je v tomto případě vhodný.
Nejen hrad a výhledy nás u Kunětické hory čekají, zejména děti potěší zvířátka v malé ZOO u Restaurace pod Kuňkou. Dalším místem kam dětičky rády zavítají je Perníková chaloupka - muzeum perníku, které se nalézá mezi Kuňkou a obcí Ráby, viz: www.turistika.cz/mista/pernikova-chaloupka-muzeum-perniku-a-pohadek
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytování a možnost dobře se najíst je přímo v Restauraci pod Kunětickou horou, viz www.podkunkou.cz.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Místo, kde se snoubí historie a krásné výhledy se prostě navštívit musí. Výhledy za jasného počasí jsou neskutečné, hraniční hřeben Javořích hor se však podaří vidět za extra jasného počasí. To štěstí jsem měl… a dalekohled taky
Ostatní informace
Aktuální info o vstupném a otevírací době je na webu: www.hrad-kunetickahora.cz/turisticke-informace/oteviraci-doba/