Kutná Hora
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Jedeme z Kladna do Kutné Hory. Toto město ve středověku proslavila těžba stříbrné rudy a ražba mincí. Jeli jsme vlakem do Kutné Hory a využili jsme jízdné So + Ne + Středočeský kraj za cenu 275 Kč. Tato jízdenka umožňuje cestování všemi vlaky po Středočeském kraji, pro 2 dospělé a až tři děti do 15. let.
Za čím jedeme?
Náš výlet začínáme na kladenském hlavním nádraží a jedeme vlakem do Prahy, kde přestoupíme na rychlík, který nás zaveze až do Kutné Hory. Byl jsem překvapený kolik lidí v 7 hod ráno cestuje. Přestup v Praze na rychlík proběhl v pohodě a před 9 hodinou vystupujeme na kutnohorském nádraží.
Odskočili jsme si na nádražní WC a mezitím nám stačil odjet autobus, který Vás zaveze do historického centra a další jede za 2 hodiny. Ptám se prvního domorodce na cestu a vyrážíme pěškobusem. Asi za 10 minut jsme v Sedlci, kde je naše první neplánovaná zastávka a navštěvujeme:
Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie. Tato impozantní stavba byla postavena v letech 1282-1320. Během husitských válek byla vypálena a za 300 let znovu obnovena. Zakupujeme kombinovanou vstupenku do Kostnice a do Chrámu sv. Barbory. Katedrála byla opravena v letech 2001-2009, vstupujeme do katedrály a jsme zde zpočátku úplně sami. Můžeme vystoupat po točitých schodech na kůr a naskytne se nám krásný pohled na celou katedrálu, která byla na přelomu 17. a 18. století přestavěna Janem Blažejem Santinim.
Po prohlídce katedrály vyrážíme přes silnici k další památce, Kostnici. Než k ní dorazíme, zastavujeme se v infocentru a necháme si poradit, jak se dostaneme do historikého centra. Pěšky asi 30 minut, linkovým autobusem asi 20 minut, nebo turistickým busem. Kostnice je Hřbitovní kaple z konce 14. století, výzdoba je zde výhradně z lidských kostí a podle odhadu jsou zde ostatky asi 40 tisíc lidí. Toto místo je zajímavé, ale nejen na mě působilo dosti skličujícím dojmem.
Po prohlídce Kostnice jdeme na linkový autobus č. 7 a po chvíli čekání s japonskými turisty odjíždíme do centra. Asi po 20. minutách jízdy vystupujeme blízko centra. Jdeme pěšky a asi za 5 minut jsme v historickém jádru.
Jdeme po Václavském náměstí a mineme Kamenný dům a náš cíl je jasný -Chrám sv. Barbory, jdeme kolem Vlašského dvora, kde je muzeum.
Asi po 30 minutách chůze s častými zastávkami u památek a v obchůdcích docházíme před:
Chrám sv. Barbory. Toto unikátní dílo je zástupcem gotické architektury a jeho stavba byla zahájena v roce 1388 hutí Petra Parléře a stavební práce byly několikrát přerušeny, stavba byla dokončena až v roce 1905. Při prohlídce sv. Barbory nás nadchly okenní malby a překrásné varhany. Celý interiér je opravdu překrásný. Kolem chrámu pokračují stavební práce na dláždění. Po prohlídce chrámu jdeme zpět po kutnohorských hradbách do centra vyhledat občerstvení v některé restauraci. Po krátkém odpočinku jedeme busem č. 7 na nádraží a stejnou cestou přes Prahu zpět na Kladno.
Kutná Hora je překrásné město a k vidění je tu mnoho. Za jeden den se to nedá v žádném případě stihnout a tak zbytek někdy příště. Některé domy ještě na opravu čekají, ale Kutná Hora je upravené město a Chrám sv. Barbory a Katedrála Nanebevzetí Panny Marie jsou zapsány na seznamu památek Unesco.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytování jsme nepotřebovali a najedli jsme se zčásti z vlastních zásob a dali jsme si výbornou pizzu v Mini pizzerii nedaleko Palackého náměstí. V Kutné Hoře je mnoho restaurací a kaváren a tak je z čeho vybírat.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Kutná Hora nás nadchla a cestování vlakem nebylo špatné.
Ostatní informace
Když jedete vlakem do Kutné Hory, tak k pražským rychlíkům navazuje místní bus. Jenom vagony rychlíku už něco pamatují, ale vše jelo včas a bez problémů. Rádi jsme v Praze přesedli do Regionovy. Ceny vstupenek se odvíjí od toho kolik památek chcete vidět.
Kam a jak jedeme?
Jeden den z dvoudenního turistického zájezdu věnujeme KutnéHoře. Chceme si prohlédnout město a jeho kulturní a architektonické památky.
Za čím jedeme?
Nejdříve navštívíme Hrádek - České muzeum stříbra. Dozvíme se, jak se zde dolovalo stříbro a co se s ním dělo dál (zpracování, ražení mincí). A pak máme čas prohlédnout si další památky ve městě. V první řadě Chrám Sv. Barbory, ale než k němu dojdeme, zaujala nás cesta kolem Jezuitské koleje a krásná sousoší, která ji zdobí. Samotný chrám, je nepopsatelný, musí se vidět a vstřebat do sebe atmosféru. Nemluvit, nekomentovat, jenom se dívat kolem sebe.
Po návštěvě chrámu jsme se prošli po městě a zjistili jsme, že na malém prostoru je spousta architektonických památek.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Podle zkušeností našich i ostatních účastníků se dalo příjemně poobědvat v mnoha restauracích ve městě.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Byli jsme nadšeni krásnou architekturou města.
Ostatní informace
Chrám sv. Barbory: otevřeno 9. - 18.
vstupné: dospění 50,- děti, studenti, důchodci: 30,- Kč.
Kam a jak jedeme?
Autem - je cesta z Prahy do Kutné Hory celkem rychlá a neměla by vám trvat o moc víc než hodinu - je to asi 75km. I z ostatních míst CR je Kutná Hora dobře dostupná - Pardubice (asi 50km), Jihlava (asi 75km)
------------------------------------------------------------------
Vlakem - Kutnou Horou projíždí denně několik rychlíků z Prahy hl.n do Brna hl.n, během dne cca. po dvou hodinách - to samé platí pro rychlíky z opačného směru. Dále se do Kutné Hory můžeme dostat osobními vlaky, podle místa nástupu. Vlakové nádraží je od centra vzdáleno asi 1,5km - více o jízdách vlaků na: www.cd.cz
Za čím jedeme?
Kutná Hora je samozřejmě nerozlučně spojena s dolováním stříbrných rud na zdejším území. Ve středověku koncem 13. století poskytoval zdejší revír zhruba jednu třetinu produkce stříbra v Evropě což z Kutné Hory činilo velice významné město. Ne náhodou bývala dříve třetím největším městem u nás... nyní má toto Středočeské město něco kolem 22 000 obyvatel
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Kutná Hora je turisticky velice vyhledávána tudíž není problém zde najít příjemnou restauraci, o ubytování také není nouze - osobní zkušenost s ním ovšem nemám...
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
ve městě nalezneme celou řadu památek proto bych na jeho prohlídku doporučil rezervovat si celý den
Ostatní informace
Co vím pokud nedošlo ke změně, tak se vstupy se dají platit u každé památky zvlášť, anebo lze zakoupit kombinovanou vstupenku - pro více informací o cenách a vstupech bych se obrátil na Informační centrum města:
Informační centrum
Sankturinovský dům
Palackého náměstí 377/5
284 01 Kutná Hora-Vnitřní Město
telefon: 327 512 378
fax: +420 327 512 378
email: infocentrum@kh.cz
PROVOZNÍ DOBA
Duben - září |
9:00 - 18:00 |
Říjen - březen Pondělí - pátek Sobota - neděle |
9:00 - 17:00 10:00 - 16:00 |