Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
V Lednici poblíž centrálního parkoviště máte možnost do 9. října 2016 zhlédnout jedinečnou výstavu soch z mořského písku. Letošním tématem je Historie země české. Devatenáct velkých soch z celkem 500 tun mořského písku vytvořil umělec Michal Olšiak ze Žďáru nad Sázavou společně s dalšími sedmi sochaři během dvou měsíců.
Základem až tři metry vysokých soch je mořský písek s vodou. Písek se musel nejprve řádně udusat do forem. Z tvrdých bloků se poté vyřezávaly jednotlivé sochy, a to ve směru odshora dolů. Když se řekne mořský písek, většina z nás si představí písek dovezený od moře. Ve skutečnosti se však sochy vytvářely z mořského třetihorního písku, který nestihl zkamenět, vytěženého v utajované lokalitě na jižní Moravě. Krátká dopravní vzdálenost od místa těžby je také jedním z důvodů, proč se výstava koná v Lednici.
Výstava je venkovní. Je proto zčásti závislá na rozmarech počasí. Sochy z jemného písku bez větších problémů odolají malému dešti. Po průtrži mračen nebo déletrvajícím dešti lze sochy ještě opravit. Případné krupobití nebo zemětřesení by však sochy poškodilo natolik, že by výstava byla s největší pravděpodobností předčasně ukončena.
Sochy umístěné v řadě, jsou průřezem naší historie v čase. Od první sochy, trilobitu z doby před 550 miliony let, můžete postupně obdivovat sochy a sousoší znázorňující latimérii podivnou, pelykosaura, lovce mamutů, Věstonickou Venuši, kněžnu Libuši, keltský kříž, Velkomoravskou říši, Svatého Václava, Karla IV, Rudolfa II, golema, Jana Žižku z Trocnova, Alfonse Muchu, Boženu Němcovou, Antonína Dvořáka a Jana Wericha. Nechybí ani stvořitelé Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, a také krtek Zdeňka Milera.
Pokud malé děti výstava nebude bavit, mohou si hrát na velkém pískovišti naplněném 30 tunami mořského písku s úlomky kostí dinosaurů, mohou vytvářet svoje vlastní díla.
Výstava Písečný svět se koná každoročně v Lednici (dříve se konala na Bítově). Pro příští rok 2017 autor uvažuje o tématu Africká zvířata. Ale nepředbíhejme, nechme se překvapit.
Ještě pár slov o autorovi soch Michalu Olšiakovi. Narodil se v roce 1978 ve Žďáře nad Sázavou, kde také vystudoval místní gymnázium. Po studiu se věnuje malířství a sochařství. Sochy vytváří z kamene, betonu a písku. Jsou k vidění na různých místech nejen u nás, ale i v Německu a Itálii.
V obci Lednice, známé především díky státnímu zámku, je několik restaurací a stánků s občerstvením. Možností stravování a občerstvení je tu dostatek.
Jednotlivé sochy vypracované do detailů jsou jedinečnou podívanou. U každého díla je tabulka se základními informace. Sochy jsou vystavené v řadě ve směru JZ – SV. Podmínky pro jejich fotografování jsou proto lepší v dopoledních hodinách, kdy na ně dopadá sluneční světlo zepředu.
Letos, v roce 2016, se výstava Písečný svět koná od 6. května do 9. října, a to od 08.00 do 20.00 hodin. Alespoň tak jsem se dočetl v tisku. V roce 2017 se dá předpokládat uspořádání výstavy v obdobných měsících a čase.
Vstupné činí 80 Kč pro dospělého, 60 Kč pro děti od 3 do 18 let, seniory a dospělé ZTP. Zdarma je pro děti do 3 let a děti ZTP.
Parkovné na centrálním parkovišti stojí 50 Kč na den, obdobně jako na dalších parkovištích v obci. Natrefit však můžete i na parkoviště za 100 Kč na den. Všechny uvedené ceny jsou pro rok 2016. V dalších letech se mohou měnit.