Letecké muzeum Kbely (Vojenský historický ústav Praha)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Areál Leteckého muzea v pražských Kbelích se i pro místní často stává celodenním výletem. Návštěva tohoto muzea navíc potěší i tu část národa, kterou jinak nechávají létající stroje a vše s nimi spojené zcela chladnou. Celé muzeum se nachází v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, bylo založeno v roce 1968 a v současné době patří k největším muzeím svého typu v Evropě. V jeho sbírkách se totiž nachází 275 letadel, z nichž je necelá stovka (údajně se jedná o 85 ks) vystavena v krytých halách (bohužel podstatně více jich je „před zraky veřejnosti dovedně ukryto“ v depozitářích) a desítka letounů je dodnes provozována. Řada strojů patří ke světovým unikátům, ale expozice muzea není jen o letadlech samotných, ale o historii československého a českého letectví celkově. Proto zde také uvidíme množství leteckých motorů, výzbroj i výstroj, stejnokroje, nebo medaile.
Muzeum je součástí Vojenského historického ústavu Praha, který je rovněž jeho zakladatelem. Úkolem ústavu přitom je „soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky především k dějinám českého i československého vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat, zpracovávat a zpřístupňovat je veřejnosti“.
Co se týče dopravní dostupnosti muzea, tak pokud nepojedeme vlastním přibližovadlem, tak je nejjednodušší využít kombinace dopravních prostředků MHD. Nejčastěji se uvádí kombinace ze stanice metra Palmovka (trasa „B“) autobusem č. 185, ze stanice metra Vysočanská (trasa „B“) autobusem č. 375 nebo ze stanice metra Letňany (trasa „C“) autobusy č. 185, 280, 259, 302, 375 nebo 376. Cílovou stanicí je zastávka na znamení Letecké muzeum.
Za čím jedeme?
A co že nás v areálu muzea na historickém vojenském letišti Praha - Kbely,vlastně čeká? V první řadě expozice „Československé letectvo v letech 1918 až 1924“, která se nachází v Hangáru zakladatele Leteckého muzea Kbely pluk. Jaroslava Janečky (v někdejším kinosále německé armády najdeme mj. francouzský stíhací letoun Spad VII nebo první vojenský letoun československé konstrukce Letov Š-2). Následuje expozice „Československé letectvo v letech 1925 až 1938“ v Hangáru spoluzakladatele Leteckého muzea Kbely Jana Sýkory (tady se můžeme těšit např. na československou stíhačku Avia B-534 nebo na první dopravní letoun československé konstrukce Aero A-10).
Poté přijde na řadu „Letectví 2. světové války“ a Hangár generála Karla Janouška, který nabízí mj.sovětské letouny Il-2 a La-7, britské a francouzské cvičné stroje nebo německý Messerschmitt 262B, expozice „Proudové letouny 1. generace“ v hangáru typu Pícha (jedná se např. o stroje Avia S-92, britský Vampire, sovětský Jak-17 nebo americký Lockheed T-33) a „Československé letectvo po roce 1945“ s exponáty z období let 1945 až 1990. Tento expoziční hangár je největší, byl postaven po II. světové válce a jeho součástí je nejen 60 letounů (např. Avia B-33, řada MIGů od 15 po 29, L-200 Morava nebo obojživelný ČSA - Saunders Roe Cloud), ale také výstava „Letadla a létání ve Kbelích“ nebo expozice zaměřená na podíl Československa na kosmickém výzkumu (nejvíce asi zaujme návratová kabina kosmické lodi Sojuz-28 nebo skafandr československého kosmonauta Vladimíra Remka.
Samostatnou kapitolou jsou pak venkovní expoziční prostory s dopravními a transportními letadly, vrtulníky a bojovými letouny (uvidíme zde mj. Tu-104, Migy a Suchoje), v roce 2016 otevřené hangáry v letňanském areálu Staré Aerovky s výrobky firmy Aero (Aero A-18 z roku 1923 a prototypy L-29 Delfín, 39 Albatros a L-159 Alca) a stíhacími bombardéry i bombardovacími bitevníky (Aero C-3A, unikátní přední část sovětského Petljakova Pe-2 nebo Suchoje Su-7 a Su-22) a funkční „létající exponáty“, mezi které patří mj. dvouplošník Aero C-104S nebo akrobatický Zlín Z-226. Tyto stroje můžeme vidět při zahájení sezony v Leteckém muzeu nebo při různých leteckých dnech.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Praze je příležitostí ke stravování i ubytování dost a dost. Přímo v areálu Leteckého muzea Kbely funguje „stánek“ s poměrně rozlehlým venkovním posezením, kde se dá koupit spousta dobrých a užitečných věcí. Nás jednoznačně nejvíce zaujala polotmavá žatecká třináctka. A byla to dobrá volba …
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
O návštěvě leteckého muzea můžeme hovořit pouze v pozitivech. Absolutní odpůrce všeho, co pochází z východu, je ovšem potřeba upozornit na fakt, že většina zde vystavovaného „zboží“ nese pomyslnou visačku s nápisem „Cделано в C.C.C.P“, tedy vyrobeno v Sovětském svazu. Na druhou stranu v muzeu nechybí např. ani „Douglasy“.Dakota nebo Phantom.
Ostatní informace
Letecké muzeum Kbely najdeme na Mladoboleslavské ulici, otevřeno je zde v období květen až říjen (v roce 2019 je to od 4. května do 31. října), od úterý do neděle a v čase 10,00 až 18,00 hod. (hangáry se však zavírají už v 17,30 hod.). A vstupné se zde neplatí.