Kam a jak jedeme?
Když jsme plánovali
výlety v Českém středohoří, skoro náhodou jsem zjistila, že v té době, kdy tam budeme, se koná pravidelná akce Putování za víny Brány Čech. Sice objíždíme pivovary, ale já jsem vždycky měla raději dobré víno. Ota je pivař tělem i duší, ale usoudil, že mne v tom samotnou nemůže nechat.
Za čím jedeme?
Město se rozkládá na levém břehu Labe, těsně za hranicí Českého středohoří, na severním konci Polabské nížiny. Další vinařské město
Litoměřice leží cca 9 km na východ na druhém břehu řeky.
Podle archeologických nálezů byla zdejší oblast u ústí potoka Modly do Labe trvale obydlena již od 6. tisíciletí př. n. l.. Zdejší nálezy jsou důkazem zde žijících mnoha různých kultur - kultura nálevkovitých pohárů, kulovitých amfor, řivnáčská kultura, kultura se šňůrovou keramikou a zvoncovitých pohárů, z doby pozdější kultura únětická, mohylová, knovízská a lužická (a dalo by se pokračovat až do příchodu Keltů i nakonec i Slovanů), což je důkazem toho, že zde již od počátku byl významný dopravní uzel. Našly se zde dokonce šperky z Poddunají, a tedy z Římské říše.
Slované zde vybudovali velké opevněné
tržiště s obchodním přístavem. Obchodovalo se s obilím, které se měnilo za sůl ze Saska. Našly se zde i zrnka fíků a vinné révy, což jsou nejstarší nálezy tohoto druhu u nás. V 10. a 11. století začal velký rozmach
Litoměřic na druhé straně Labe, které podporovali Přemyslovci, a tím došlo k úpadku města.
První písemná zmínka je z 12. dubna 1143 v darovací listině knížete Vladislava II. Strahovskému klášteru. Správci i majitelé se často střídali. V 15. století – v době husitských válek zde byla vybudována tvrz, která v letech 1545 - 1574 byla upravena na opevněný renesanční zámek. Původně české město se začalo po bitvě na Bílé hoře poněmčovat. R. 1745 byla dokončena stavba kostela sv. Václava, který byl postaven na místě původního dřevěného kostelíka.
R. 1783 získali lovosické panství Schwarzenbergové. Po požáru r. 1809 celé město obnovili, barokně přestavěli zámek, kde měli kanceláře a archiv. Založili zde cukrovar a pivovar. Byl zde parní mlýn, mlékárna, kde se vyrábělo kondenzované mléko a mléčný prášek. Město se začalo průmyslově rozvíjet, zvýšil se i počet obyvatel. R. 1900 zde svoji činnost začala chemická továrna na mazadla a další chemické látky.
Po mnichovské dohodě bylo město připojeno k Hitlerově Velkoněmecké říši. R. 1940 byl veškerý majetek Schwarzenbergům zabaven nacistickou okupační správou. Po válce se sem vrátili původní Češi, kteří před válkou raději své domovy opustili, do volných německých domů se nastěhovali lidé z Československa a východní Evropy. Až do r. 1960 byl zámek sídlem okresního národního výboru. V současné době je využíván pro účely školy. Řada místností a chodeb je zaklenutá valenými a hřebínkovými klenbami. V přízemí je zachovaná renesanční štuková výzdoba. V patře se dochovaly fragmenty maleb českých panovníků z 1. pol. 17. století. U zámku je zahrada se dvěma altány.
Z města se po válce stalo průmyslové a dopravní centrum. Historických budov město moc nemá. Za zmínku stojí Pfannschmidtova vila, kterou si r. 1887 postavil zdejší velkostatkář a pozdější starosta. Během války ji zabrali Němci, po osvobození tu skoro rok byla Rudá armáda. Po r. 1948 sloužila jako poliklinika. Po r. 2009 byla městem zrekonstruována. V přízemí je nyní infocentrum a pracoviště Czechpointu a v ostatních prostorách městská knihovna. Město si v letech 1906 – 1907 postavilo secesní radnici s vysokou věží, která je dominantou města a kde je nyní zdravotní středisko. Městský úřad nyní sídlí v nové budově – je to hned na protějším rohu.
Novinkou města z r. 2019 je
rozhledna U Zámečku. Stojí u Labe v blízkosti osobního
přívozu na uměle vytvořeném kopečku, který sloužil pro skladování ledu pro nedalekou restauraci. Je postavena z 40 kůlů o délce až 12 metrů, které jsou ukotveny do železobetonové podesty. Je vysoká 7,3 metrů, po vnitřním železném schodiště se dostanete na vyhlídkový ochoz ve výšce 4 metry. Je vidět na Labe s přívozem,
Lovoš,
Milešovka i Radobýl.
Pro odpočinek obyvatel i návštěvníků slouží
lesopark Osmička. Je u řeky v blízkosti
přístaviště. Je zde vybudovaná dráha pro běžce a in-line bruslaře, dětské hřiště. Pořádají se tu různé kulturní akce. Právě tady končila i každoročně se opakující vinařská akce
Putování za víny Brány Čech. Zhruba 3 km dlouhá trasa vedla po cyklostezce z
Malých Žernosek. Na trase bylo možno ochutnat víno od několika vinařů, kteří po ukončení akce dojeli do tohoto parku a kde se dále popíjelo a veselilo. Na své si přišli i nevinaři. Točili tu Bernarda i žatecké pivo. Samozřejmě se zde sehnalo i něco k jídlu. Byla tu moc příjemná atmosféra.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme se samozřejmě najedli a napili na vinařské akci. Stálé občerstvení je možné i v lesoparku a určitě i ve městě. V Malých Žernosekách mohu doporučit Hospůdku u přívozu, kde Ota vinařskou (nebo pivní?) akci zahájil.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíc nás snad přitahovala věž radnice. Je vidět hodně zdaleka. Také se nám líbila rozhledna, je to skutečně zajímavá stavba. Doporučit mohu i vinařskou akci. I když je pravda, že to nepřijde nejlevněji. Platí se vstupné a samozřejmě ani degustační vzorky nejsou zadarmo. Bylo to však v příjemném prostředí a druhů vín na ochutnávku skutečně hodně.
Ostatní informace
Za prohlídku stojí na protějším břehu
Litoměřice s městskou památkovou rezervací, hradem a biskupským pivovarem.
Poslední aktualizace: 4.11.2019
Lovosice – rozhledna U Zámečku, lesopark Osmička a pravidelná akce Putování za víny na mapě
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Lovosice – rozhledna U Zámečku, lesopark Osmička a pravidelná akce Putování za víny
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!