Lovosice – rozhledna U Zámečku, lesopark Osmička a pravidelná akce Putování za víny
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Když jsme plánovali výlety v Českém středohoří, skoro náhodou jsem zjistila, že v té době, kdy tam budeme, se koná pravidelná akce Putování za víny Brány Čech. Sice objíždíme pivovary, ale já jsem vždycky měla raději dobré víno. Ota je pivař tělem i duší, ale usoudil, že mne v tom samotnou nemůže nechat.
Za čím jedeme?
Město se rozkládá na levém břehu Labe, těsně za hranicí Českého středohoří, na severním konci Polabské nížiny. Další vinařské město Litoměřice leží cca 9 km na východ na druhém břehu řeky.
Podle archeologických nálezů byla zdejší oblast u ústí potoka Modly do Labe trvale obydlena již od 6. tisíciletí př. n. l.. Zdejší nálezy jsou důkazem zde žijících mnoha různých kultur - kultura nálevkovitých pohárů, kulovitých amfor, řivnáčská kultura, kultura se šňůrovou keramikou a zvoncovitých pohárů, z doby pozdější kultura únětická, mohylová, knovízská a lužická (a dalo by se pokračovat až do příchodu Keltů i nakonec i Slovanů), což je důkazem toho, že zde již od počátku byl významný dopravní uzel. Našly se zde dokonce šperky z Poddunají, a tedy z Římské říše.
Slované zde vybudovali velké opevněné tržiště s obchodním přístavem. Obchodovalo se s obilím, které se měnilo za sůl ze Saska. Našly se zde i zrnka fíků a vinné révy, což jsou nejstarší nálezy tohoto druhu u nás. V 10. a 11. století začal velký rozmach Litoměřic na druhé straně Labe, které podporovali Přemyslovci, a tím došlo k úpadku města.
První písemná zmínka je z 12. dubna 1143 v darovací listině knížete Vladislava II. Strahovskému klášteru. Správci i majitelé se často střídali. V 15. století – v době husitských válek zde byla vybudována tvrz, která v letech 1545 - 1574 byla upravena na opevněný renesanční zámek. Původně české město se začalo po bitvě na Bílé hoře poněmčovat. R. 1745 byla dokončena stavba kostela sv. Václava, který byl postaven na místě původního dřevěného kostelíka.
R. 1783 získali lovosické panství Schwarzenbergové. Po požáru r. 1809 celé město obnovili, barokně přestavěli zámek, kde měli kanceláře a archiv. Založili zde cukrovar a pivovar. Byl zde parní mlýn, mlékárna, kde se vyrábělo kondenzované mléko a mléčný prášek. Město se začalo průmyslově rozvíjet, zvýšil se i počet obyvatel. R. 1900 zde svoji činnost začala chemická továrna na mazadla a další chemické látky.
Po mnichovské dohodě bylo město připojeno k Hitlerově Velkoněmecké říši. R. 1940 byl veškerý majetek Schwarzenbergům zabaven nacistickou okupační správou. Po válce se sem vrátili původní Češi, kteří před válkou raději své domovy opustili, do volných německých domů se nastěhovali lidé z Československa a východní Evropy. Až do r. 1960 byl zámek sídlem okresního národního výboru. V současné době je využíván pro účely školy. Řada místností a chodeb je zaklenutá valenými a hřebínkovými klenbami. V přízemí je zachovaná renesanční štuková výzdoba. V patře se dochovaly fragmenty maleb českých panovníků z 1. pol. 17. století. U zámku je zahrada se dvěma altány.
Z města se po válce stalo průmyslové a dopravní centrum. Historických budov město moc nemá. Za zmínku stojí Pfannschmidtova vila, kterou si r. 1887 postavil zdejší velkostatkář a pozdější starosta. Během války ji zabrali Němci, po osvobození tu skoro rok byla Rudá armáda. Po r. 1948 sloužila jako poliklinika. Po r. 2009 byla městem zrekonstruována. V přízemí je nyní infocentrum a pracoviště Czechpointu a v ostatních prostorách městská knihovna. Město si v letech 1906 – 1907 postavilo secesní radnici s vysokou věží, která je dominantou města a kde je nyní zdravotní středisko. Městský úřad nyní sídlí v nové budově – je to hned na protějším rohu.
Novinkou města z r. 2019 je rozhledna U Zámečku. Stojí u Labe v blízkosti osobního přívozu na uměle vytvořeném kopečku, který sloužil pro skladování ledu pro nedalekou restauraci. Je postavena z 40 kůlů o délce až 12 metrů, které jsou ukotveny do železobetonové podesty. Je vysoká 7,3 metrů, po vnitřním železném schodiště se dostanete na vyhlídkový ochoz ve výšce 4 metry. Je vidět na Labe s přívozem, Lovoš, Milešovka i Radobýl.
Pro odpočinek obyvatel i návštěvníků slouží lesopark Osmička. Je u řeky v blízkosti přístaviště. Je zde vybudovaná dráha pro běžce a in-line bruslaře, dětské hřiště. Pořádají se tu různé kulturní akce. Právě tady končila i každoročně se opakující vinařská akce Putování za víny Brány Čech. Zhruba 3 km dlouhá trasa vedla po cyklostezce z Malých Žernosek. Na trase bylo možno ochutnat víno od několika vinařů, kteří po ukončení akce dojeli do tohoto parku a kde se dále popíjelo a veselilo. Na své si přišli i nevinaři. Točili tu Bernarda i žatecké pivo. Samozřejmě se zde sehnalo i něco k jídlu. Byla tu moc příjemná atmosféra.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme se samozřejmě najedli a napili na vinařské akci. Stálé občerstvení je možné i v lesoparku a určitě i ve městě. V Malých Žernosekách mohu doporučit Hospůdku u přívozu, kde Ota vinařskou (nebo pivní?) akci zahájil.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíc nás snad přitahovala věž radnice. Je vidět hodně zdaleka. Také se nám líbila rozhledna, je to skutečně zajímavá stavba. Doporučit mohu i vinařskou akci. I když je pravda, že to nepřijde nejlevněji. Platí se vstupné a samozřejmě ani degustační vzorky nejsou zadarmo. Bylo to však v příjemném prostředí a druhů vín na ochutnávku skutečně hodně.
Ostatní informace
Z Lovosic to není daleko do Opárenského údolí, které začíná v Malých Žernosekách a vede podle Milešovského potoka okolo Černodolského mlýna, kde je občerstvení, až k Oparenskému mlýnu. Z Malých Žernosek se nechá vyrazit na NS Brána Čech. Z Lovosic po zelené se nechá dojít po 3 km na Lovoš.
Za prohlídku stojí na protějším břehu Litoměřice s městskou památkovou rezervací, hradem a biskupským pivovarem.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.515, 14.051)
Poslední aktualizace: 4.11.2019
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Lovosice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Lovosice – rozhledna U Zámečku, lesopark Osmička a pravidelná akce Putování za víny
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Půjčovna kol Českých drah - Lovosice
Půjčovna kol
Všechny půjčovny kol ČD jsou vybaveny kvalitními koly s odborně prováděným servisem. Ve vybraných půjčovnách kol jsou k dispozici také elektrokola, dě…
0.5km
více »
zasněžený České středohoří
Tipy na výlet
Výlet začneme v Lovosicích, ve městě se moc nezdržujema a vydáváme se od nádraží nejprve po modré a potom po zelené značce na zříceninu hradu Košťál. Protože od včera nepřetržitě sněží, je krajina nádherně čistá a…
0.5km
více »
Hrad Rohov
Tipy na výlet
Na Hrad Ronov se vydáme vlakem z Lovosic směrem na Českou Lípu.Jedeme romantickou krajinou motoráčkem, který staví v každé vesnici.Vystoupili jsme na nádraží v Blíževedlech a když se otočíme k nádražíčku zády, tak…
0.5km
více »
Památník návštěvy císaře Josefa II.
Památník
V obci Lhotka nad Labem, která sousedí s Lovosicemi, byla nedávno zrekonstruována kulturní památka - památník návštěvy císaře Josefa II. Památník vybudovaný v roce 1768 připomíná návštěvu císaře Josefa II., který se zde zastavil v roce 1766 při své cestě do Drážďan a dal si od svých generálů popsat průběh bitvy u Lovosic, která se zde uskutečnila v roce 1756. Kamenný památník ve tvaru komolého jehlanu na hranolovém soklu s koulí na vrcholu za mřížovým oplocením stojí u silnice vedoucí z Lovosic do Malý…
0.6km
více »
Turistická známka č. 2195 - Město Lovosice
Turistická známka
Lovosice leží na levém břehu řeky Labe na severním konci Polabské nížiny a na jižním úpatí Českého středohoří. Ve městě Lovosice hlavní dominanty leží na lovosické tepně - ulici Osvoboditelů. Jsou to budovy současné i bývalé secesní radnice, renesanční zámek, barokní kostel sv. Václava, Pfannschmidtovu vilu nebo nově…
0.6km
více »
Rozhledna U Zámečku,Lovosice
Tipy na výlet
Pěkná rozhledna stojí na okraji města Lovosice, na břehu Labe u výletní restaurace a kavárny Zámeček. Rozhledna U Zámečku byla vybudována na uměle vytvořeném kopci na místě bývalého altánku.Otevřena byla v roce 20…
0.6km
více »
DofE expedice v okolí Lovosic
Cestopisy
Naše putování za dobrodružstvím a krásami přírody
Není čas, není žádná výmluva! Právě naopak je více než zdravé občas vyrazit do přírody a uvolnit mysl, která normálně pracuje 24hod denně. Nechce se vám taková výprava plánovat? Proč byste ji také plánovali, když jsme to už udělali za vás…
Jsme skupina mladých lidí, které nadchl program zvaný DofE (pokud neznáš, určitě mrkni na …
0.6km
více »
Rozhledna U Zámečku v Lovosicích.
Rozhledna
Na břehu Labe v Lovosicích stávala od roku 1865 výletní restaurace podobná malému zámečku. Před restaurací byl uměle vybudovaný kopec, který v sobě skrýval dvoupodlažní budovu sloužící jako pivní sklep a ledárna pro potřeby restaurace. Na vrcholu kopce stál dřevěný vyhlídkový altán. Altán zanikl v 70. letech minulého století. Při velké povodni v roce 2002 byl zámeček velice poškozen. Byl opuštěn a chátral. V roce 2009 zámeček zrekonstruovala soukromá firma na své sídlo a kavárnu. V roce 2019 obnovila v…
0.7km
více »
Přívoz Lovosice / Píšťany
Zajímavost
Přívoz spojuje město Lovosice s obcí Píšťany. Přívoz lze využít jako přepravu k Píšťanskému jezeru dřívější zaplavené pískovny. Nalézá se pod vrchem Radobýl mezi obcemi Velké Žernoseky, Píšťany a Žalhostice na pr…
0.7km
více »
Kaple Panny Marie Einsiedelské v Lovosicích.
Kaple
Nedaleko od Lovosic se uskutečnila 1. října 1756 první bitva sedmileté války. Střetly se zde dvě evropské mocnosti 18. století. Pruský král Fridrich II. Veliký zaútočil se svými 28 000 vojáky vedených polním maršálem Radicattim proti 33 000 Rakušanů vedených polním maršálem Brownem. Bitva trvala 7 hodin a bylo při ní zabito a zraněno okolo 5 000 mužů. Bitvu vyhrál Fridrich II. Polní maršál Radicatti byl v této bitvě těžce raněn a posléze na následky tohoto zranění zemřel. Vdova po Radicattim nechala v …
0.8km
více »
Židovský hřbitov v Lovosicích.
Hřbitov
Počátek místní židovské obce v Lovosicích je uváděn od roku 1688. Začátkem 18. století byl zřízen první židovský hřbitov. Koncem 19. století se zde již nepohřbí…
0.8km
více »
Kostel sv. Václava, mučedníka v Lovosicích
Kostel
Zdejší kostel byl farním již počátkem 14. století, což dokazuje popis pražské diecéze z let 1344-1350, kdy náležel tento chrám Páně pod třebenický dekanát a litoměřický archidiakonát. Uvažuje se, že u jeho založen…
0.8km
více »
Pomník padlým v bitvě u Lovosic 1756.
Pomník
Nedaleko od Lovosic se uskutečnila 1. října 1756 první bitva sedmileté války. Pruský král Fridrich II. Veliký zaútočil se svými 28 000 vojáky vedených polním maršálem Radicattim proti 33 000 Rakušanů vedených polním maršálem Brownem. Bitva trvala 7 hodin a bylo při ní zabito a zraněno okolo 5 000 mužů. Za kaplí Panny Marie Einsiedelské v Teplické ulici v Lovosicích je hromadný hrob, do kterého byly ukládány ostatky padlých vojáků obou armád, jak byly v okolí během let nalezeny. Poslední nalezené koster…
0.8km
více »
Lovosice
Městečko
Lovosice leží v Západních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Labem. Město se rozkládá na okraji Českého středohoří na levém břehu řeky Labe. Západním a jižním směrem od města najdeme ovocné sady, vinohrady…
0.9km
více »
Plavba lodí z Píšťanského jezera po Labi ke hradu Střekov a zpět....
Cestopisy
Vyrazila jsem na výlet po Labi se syny z Píšťanského jezera po Labi až ke Střekovu. Starší syn pro mě přijel vozem a dovezl mě k jezeru Píšťany, kde druhý syn připravoval loď k vyplutí. Nasedli jsme a vypluli. Jízda to byla krásná, počasí nám přálo a tak jsem se rozhlížela po okolí a nasávala tu nádhernou atmosféru. Abych měla hezkou památku, tak jsem nafotila pár fotek a ač js…
1.3km
více »
Lovosice - Lovoš - Opárno - Malé Žernoseky a zpět
Trasa
Na náš sobotní výlet na Lovoš vyrážíme v sobotu odpoledne z Lovosic po zelené turistické trase, sluníčko nám krásně svítí, takže posledních pár metrů na vrchol jsme totálně propocení. Nahoře nás za to čeká krásný …
1.4km
více »
Z Malých Žernosek do oparenského údolí
Cestopisy
Z Malých Žernosek do oparenského údolí…..
Vyjeli jsme z Teplic do Malých Žernosek a pokračovali dál k oparenskému údolí…...Ve vlaku v Ústí n/L – západ jsme nějak dlouho čekali a tak jsme se báli že nám to na hl.nádraží v Ústí pak ujede ale nestalo se, vlak čekal a tak jsme nasedli do nejhořejšího patra a s rozkoší jsme sledovali z vlaku při jízdě řeku Labe a…
1.5km
více »
Ústecký kraj - krásná příroda, zajímavá města, zříceniny, rozhledny pivovary a další zajímavosti – 7. a poslední část (převážně České středohoří - III.)
Cestopisy
Pátek 28. 6. 2019
Ota spal dobře, mně tradičně tyto změny moc nesedí. V noci jsem se neustále bezdůvodně budila. Přesto jsem ráno vstávala docela v pohodě. Po včerejším pařáku je dnes ve stínu docela zima, na slun…
1.6km
více »
Naučná stezka Lovoš
Přírodní památka
Naučná stezka vychází z Malých Žernosek. Vede Oparenským údolím k hradu Oparno a vystupuje na Lovoš / 570 m/ a na Kybičku / 489 m/. Končí v sedle mezi Velkým Lovošem a Malým Lovošem /Kybička/. Trasa je dlouhá 9 k…
1.6km
více »
Lovoš
Hora
Hora ležící na jižním okraji Českého Středohoří, přímo nad městem Lovosice. Masiv hory vystupuje osamoceně z okolní zvlněné krajiny. Na sever od kopce se táhne Opárenské údolí, na východě teče řeka Labe. Na jihu j…
2.3km
více »
Lovoš
Tipy na výlet
Jdeme na vrch Lovoš v Českém středohoří. Je tu varianta několika turistických tras na vrchol. Po žlutě značené turistické trase se vydáme z Opárenského údolí, nebo z druhé strany z vesnice Bílinka. Po modře značen…
2.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Lovoš
Přírodní památka
Lovoš tvoří přirozenou dominantu Lovosic. Národní přírodní rezervace Lovoš zaujímá vrcholové a částečně svahové partie dvou vrchů s odlišnou geologickou stavbou. Velký Lovoš (570 m n. m.) se zásaditými čedičovými …
2.4km
více »
Dominanta Lovosicka – hora Lovoš
Tipy na výlet
Kopec Lovoš se tyčí do výšky 569 metrů, nalezneme ho severozápadně od Lovosic. Po vystoupání na vrchol se nám naskytne překrásný výhled na Labskou nížinu a České středohoří. Posedět po…
2.5km
více »
Novoroční výšlap na Lovoš.
Cestopisy
Tak nám opět nastal nový rok, tentokrát s letopočtem 2015, to už jste ale asi postřehli. Loni jsem na Nový rok vyrazil na Milešovku, tento rok jsem se rozhodl…
2.8km
více »
Kalvárie
Rezervace
Kalvárie se nazývá rulový ostroh ( 269 m.n.m.), který se zvedá nad pravým břehem Labe v oblasti zvané Česká brána, západním směrem od města Litoměřice. Česká brána je součástí Českého středohoří. Vystoupáme-li na …
3km
více »
Radobýl
Tipy na výlet
Jdeme na jeden z vrcholů Českého středohoří. Cesta značená žlutou turistickou značkou začíná v obci Žalhostice na křižovatce silnice a dlážděné cesty na straně od Velkých Žernosek. Vydáme se po dlážděné cestě prot…
3.2km
více »
Výjimečné a kouzelné pohoří je České středohoří
Pohoří
České středohoří o ploše 1265 km2 není vlastně klasické pohoří či slitá vrchovina. Je to rozsáhlé moře zelených, šedých či jinak, dle ročního období, zabarvených kopců a pahorků, které…
3.2km
více »
Radobýl
Kopec
Tento kopec se nachází v horské hradbě Českého středohoří v okolí Litoměřic. Má tvar pravidelné homole a svou výškou až tak docela neoslňuje. Ale i přesto dá výstup na Radobýl docela…
3.3km
více »
Košťálov
Zřícenina
Zřícenina hradu Košťálov stojí na strmé čedičové Skále stejnojmenného vrchu (481 m) nedaleko Třebenic na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Zřícenina hradu Košťálov je jednou z nejpůvabnějších…
5.6km
více »