Malá Morávka
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Za sportem • Do přírody • Na hory • Na kole
Kam a jak jedeme?
Malá Morávka je nejznámější rekreační horská obec v Jeseníkách. Obec se rozkládá v nadmořských výškách 700 – 800 m. Mezi turisty je Malá Morávka oblíbena jak v létě díky překrásné přírodě a širokému turistickému využití, tak v zimě kdy zdejší lyžařské středisko navštěvují lyžaři a běžkaři z ČR i ze zahraničí. Témeř celá obec leží v pásmu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
Za čím jedeme?
Malá Morávka vznikla koncem 15. století jako území spravované pány z Vrbna. Ti od začátku 16. století sídlili na zámku v Bruntále. Malá Morávka byla odjakživa spojena s těžbou a zpracováním železné rudy. Dokladem toho jsou mnohé štoly v okolních kopcích. Původně se ruda vozila na zpracování do Bruntálu. Koncem 16. století se ale Vrbenští rozhodli z ekonomických důvodů vystavět hutě a hamry přímo v Malé Morávce. Tou dobou se již začalo rozmáhat uhlířství a dřevorubectví které dodávalo suroviny zdejším hutím. Zlom ve vývoji Malé Morávky znamenala třicetiletá válka. Rod pánů z Vrbna se na začátku přidal ke stavovskému povstání proti císaři. To jak víme z historie bylo neúspěšné a vyvrcholilo roku 1620 bitvou na Bílé Hoře. Bruntálské panství bylo zkonfiskováno a císař je daroval Řádu německých rytířů, jehož velmistrem byl císařův bratr Karel. Začátek třicetileté války znamenal také změnu ve výrobním programu v Malé Morávce. Místo obvyklého zboží se totiž začaly vyrábět zbraně. Slévala se zde například i děla. Odkazem na tuto dobu je dělo s hromadou deseti stříbrných dělových koulí ve znaku Malé Morávky.
Později během války byla Malá Morávka a okolní oblasti vypleněny nejdříve Dány a následně Švédským vojskem. To zanechalo stopy na zdejší zbrojní i těžební produkci, která prošla významným útlumem. Po válce došlo postupně k obnově zdejší výroby a nově začaly vyrůstat především drátovny. Zaměření zdejších manufaktur na drátařství vydrželo velmi dlouho, až do první poloviny 19. století kdy došlo k celkovému útlumu zdejšího průmyslu. Mohly za to především vzniknuvší Vítkovické hutě a také Bohumínské drátovny. V Malé Morávce odjakživa dominovalo německé obyvatelstvo. Po druhé světové válce však došlo k odsunu většiny němců z Malé Morávky. Hodně zpustlých domků bylo následně přistěhovalci srovnáno se zemí. To znamenalo velkou kulturní ztrátu. Došlo také k přerušení zemědělské tradice, protože nově příchozí obyvatelé neměli znalosti starousedlíků o vhodných odrůdách a neuměli ani získaná pole obdělávat. Spoustu původních domků se však podařilo zachovat a dnes tvoří význámné kulturní dědictví obce Malá Morávka – Karlov.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se v restauraci NA RYCHTĚ a U KOVÁRNY. Výborně tam vaří a je zde příjemný personál.
Nachází se zde mnoho penzionů např. PENZION IVA, PENZION PEPA či PENZION POD KAPLIČKOU.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce se nám líbil farní kostel, procházka v lese, kde jsme hledali hříbky a kaple na Kapličkovém vrchu.
Ostatní informace
Je zde opravdu nádherná příroda. Místní obchod je zde otevřen každý den.