Malý okruh kolem Náměšti nad Oslavou
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedeme vlakem či autobusem do Náměšti nad Oslavou, hned kousek pod nádražím nás pak čeká turistický rozcestník.
Za čím jedeme?
Malý okruh kolem Náměšti nad Oslavou lze vhodně spojit s prohlídkou tohoto malebného historického města i návštěvou zdejšího známého, ale i tak se – zdárně pokračujícími opravami – neustále proměňujícího a čím dál krásnějšího zámku.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Navštívili jsme jednu z pěkných cukráren na náměstí, ale lze využít třeba i restauraci na zámku či řadu dalších možností.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Milovníky památek a zvláště sochařství potěší třeba i opětovné setkání se zdejšími početnými a pozoruhodnými barokními skulpturami. Zámek nezklame snad nikoho a turista si může zajít na procházku do okolních lesů.
Ostatní informace
Z rozcestí pod nádražím se vydáme nejlépe po žluté turistické značce, která nás zavede přímo přes centrum města k zámku (1,5 km). Prohlídku náměstí a přilehlých ulic jsme si nechali až na odpoledne a vydali se hned obdivovat známý kamenný most přes řeku Oslavu s unikátní sochařskou galerií světců z dílen významných barokních autorů Josefa Winterhaldera staršího a Alexandra Jelínka.
Za mostem už vystoupáme na kopec k zámku a můžeme se hned vydat i na prohlídku, kterou si určitě stojí za to čas od času i zopakovat, protože se opravdu neustále rozšiřuje a obohacuje. A i v takových vedrech, jaká např. nyní panují, je v zámeckých komnatách docela příjemně, zvláště pak třeba v lapidáriu s originály mostních skulptur či v nádherné a neobyčejně bohatě vyzdobené kapli.
Nesmíme si nechat ujít ani prohlídku Zámeckého parku, jehož pohodlnými cestičkami a krásnými zákoutími s lavičkami a vyhlídkami nás spolehlivě provede značená trasa zámecké promenády.
No a kdo se chce (třeba i přes nynější extrémní počasí) podívat i trochu do lesa, může pokračovat po žluté značce dál nad zámek, kousek po a pod silnicí a v prudké zatáčce polní cestou k lesu, je to tam teď trochu zarostlejší, ale čím víc turistů se tudy vydá, tím lépe bude pěšina zřetelná.
Zanedlouho sejdeme do údolí k potůčku, kde je sice na můj vkus trochu moc hmyzu, ale to už k takovým místům patří, že? Odtud bychom mohli – z rozcestí Bába – pokračovat červenou značkou do Jinošova a Velké Bíteše, ale také se po ní můžeme opačným směrem vrátit zpět do Náměšti. Cesta je v tomto úseku nyní bohužel poněkud rozježděná od těžby, ale nepříliš zhýčkaní turisté si poradí.
Odměnou bude posléze u starého mlýna přístup k řece, kde se lze velice krásně osvěžit před výstupem z údolí přes kopec zpátky do města. Při návratu projdeme např. kolem moderního husitského kostela a sejdeme opět na náměstí, kde nás čekají v současné době dokonce dvě příjemné cukrárny, bufet a vůbec mnoho všemožného – a nyní opravdu potřebného osvěžení. Zmíněný okruh má celkem jen asi 6 km.
Nezapomeňte ale zajít ještě do sympatického maličkého informačního centra a nahlédnout do farního kostela (tam je nyní snad vůbec nepříjemněji!) nebo uličkou kolem špitální kaple sv. Anny za roh přes parčík k hrobce Haugwitzů a třeba i na přilehlý hřbitov. Je odtud také přístup na další mostek a k řece a moc pěkný Pohled zespodu na zámek.
Pozn.: Aktuální vstupné do zámku činí 90 Kč (zlevněné 60 Kč).